Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

26 lipca 2022 r.
6:37

Koniec zarabiania na pomidorach. Witajcie w konopnej dżungli

79 1 A A

To rynek decyduje, na co jest popyt. Kiedyś na fali były pomidory, a dziś 99 proc. produkcji trafia na wyposażenie plantacji konopi. Firma z Konopnicy pod Lublinem potrafi wycisnąć z medycznej marihuany ostatnie soki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uprawa jest niepozorna, zresztą z zewnątrz jej nie widać. Na to, że za ścianami pomalowanych na biało morskich kontenerów może toczyć się jakieś życie, wskazuje jedynie napis „Green Jungle”.

W kontenerach w Konopnicy, dżungla jest uporządkowana i działa według ściśle zaprogramowanych reguł. Reguł ustalonych przez braci Jakuba i Rafała Lachowskich, właścicieli firmy Plantalux.

Twórcy i materia

Doniczki z konopiami włóknistymi (to odmiana z niską zawartością uwielbianego przez imprezowiczów THC, ale wysoką leczniczego CBD) stoją w równych rządkach, po 165 sztuk w kontenerze. Każda w ciągu doby dostaje taką samą dawkę światła, wody, pożywek i dwutlenku węgla – podstawowego paliwa do fotosyntezy i szybkiego wzrostu.

– Jeden kontener to oddzielna strefa, w której dowolnie możemy sterować klimatem. Decydować, kiedy jest dzień, kiedy noc, jaka jest wilgotność i ruch powietrza, czy temperatura – wyjaśnia 31-letni Jakub, młodszy z braci, w spółce na stanowisku prezesa.

Wraz z dwa lata starszym Rafałem (wiceprezes) są twórcami, a nasiona konopi ich materią, którą przy odpowiednim traktowaniu przekształcają w dojrzały krzak o żądanych parametrach. Bo te, dzięki technologii, można ustalać praktycznie do poziomu, do jakiego pozwoli DNA rośliny.

Idealny klimat przez 365 dni

Podczas rozmowy padają fachowe określenia. Defoliacja to obrywanie liści, by cała siła szła w kwiatostan. Fotoperiodyczność to reakcja rośliny na okresy światła i ciemności.

– To my decydujemy, kiedy roślina jest w stanie wegetatywnym, gdy energia idzie w bryłę korzeniową (18 godz. światła dziennie), by szybciej rosnąć, czy w stanie kwitnienia (12 godzin na dobę) – tłumaczy Jakub.

Możemy zapewnić roślinom idealny klimat 365 dni w roku, powtarzalne zbiory i z matematyczną precyzją określić, kiedy i jakie one będą – dodaje Rafał.

W tej precyzji proces wzrostu wspomagają komputery i programy do monitorowania wegetacji. W jednym z kontenerów czujniki pokazują 60 proc. wilgotności, 28 st. Celsjusza i 600 PPM CO2.

– Każdym z tych parametrów możemy sterować osobno. Jeśli chodzi o oświetlenie, to mamy opracowane algorytmy, kiedy ma się ono włączać i wyłączać, jakie ma mieć widmo, możemy także imitować wschody i zachody słońca – dodaje Jakub Lachowski.

Wszystko to wpływa nie tylko na wielkość zbiorów, ale ich jakość, czy np. nawet zabarwienie kwiatostanu.

Technologia idzie w świat

Uprawa prowadzona z taką precyzją daje od 35 do 40 gramów gotowego produktu, czyli suszonego kwiatostanu z jednej rośliny. To od 4 do 5 kilogramów na jeden kontener.

Zbyt? Z tym nie ma najmniejszego problemu, raczej jest problem z tym, jak zaspokoić niegasnący popyt rynku. Dlatego obok kontenerów powstaje budynek, dzięki któremu Plantalux będzie mógł znacząco zwiększyć produkcję konopi. Do tego, jeszcze w tym roku, dojdzie farma fotowoltaiczna o mocy 50kW, bo uprawy są niezwykle prądożerne.

– Na metr kwadratowy pada tyle światła, co z jednej lampy stadionowej – tłumaczy młodszy z braci.

A koncerny energetyczne nie mają litości dla odbiorców i trzeba się szykować na to, że będą jeszcze bardziej drenować ich kieszenie.

Pożegnanie z pomidorem

Ale inwestycje się opłacają, bo konopie to teraz gorący temat, który zapewnia wysoką marżę. Na tyle wysoką, że braciom opłacało się porzucić „branżę pomidorową”, w której wcześniej się specjalizowali.

W ciągu 3,5 roku doszli do takiej wprawy, że z dwóch cykli wegetacyjnych w ciągu roku dziś dochodzą do sześciu. Przy nie zmienionej jakości.

– Kwiaty muszą ładnie wyglądać, ładnie pachnieć, dlatego po zbiorze przechowujemy je w niskiej temperaturze, żeby jak najdłużej zachować parametry wizualne i chemiczne – zaznacza Rafał Lachowski.

Plantalux, który od początku specjalizował się w produkcji lamp do szklarni (i nadal to robi), do swojej oferty dokłada kolejne moduły. By zamawiający dostał komplet tego, co zapewni mu wysokie plony i szybki zwrot z inwestycji.

Z Konopnicy do Argentyny

 Dlatego bracia Lachowscy oprócz lamp proponują odbiorcom także moduły sterujące, nawadniające, odżywiające. I jeżdżą na duże międzynarodowe targi, bo 99 proc. zamówień idzie w świat.

– Ostatnio do Urugwaju i Argentyny. W tym pierwszym państwie niedawno zalegalizowano uprawę konopi na cele medyczne, co wywołało natychmiastowe zainteresowanie rynku. Wyposażyliśmy kompleksowo nowo powstałą plantację o powierzchni 6 tys. mkw. – mówi Rafał Lachowski.

Lampy i komponenty z Konopnicy działają też w uprawach w Grecji, Macedonii czy Portugalii.

Ale oczy braci zwrócone są teraz na Niemcy, gdzie – jeśli nie zmieni się polityczny klimat – już wkrótce może dojść do zalegalizowania upraw leczniczej marihuany. A mieć taki olbrzymi rynek zbytu niemal pod nosem, to byłoby coś.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium