Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

26 lipca 2022 r.
6:37

Koniec zarabiania na pomidorach. Witajcie w konopnej dżungli

To rynek decyduje, na co jest popyt. Kiedyś na fali były pomidory, a dziś 99 proc. produkcji trafia na wyposażenie plantacji konopi. Firma z Konopnicy pod Lublinem potrafi wycisnąć z medycznej marihuany ostatnie soki.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uprawa jest niepozorna, zresztą z zewnątrz jej nie widać. Na to, że za ścianami pomalowanych na biało morskich kontenerów może toczyć się jakieś życie, wskazuje jedynie napis „Green Jungle”.

W kontenerach w Konopnicy, dżungla jest uporządkowana i działa według ściśle zaprogramowanych reguł. Reguł ustalonych przez braci Jakuba i Rafała Lachowskich, właścicieli firmy Plantalux.

Twórcy i materia

Doniczki z konopiami włóknistymi (to odmiana z niską zawartością uwielbianego przez imprezowiczów THC, ale wysoką leczniczego CBD) stoją w równych rządkach, po 165 sztuk w kontenerze. Każda w ciągu doby dostaje taką samą dawkę światła, wody, pożywek i dwutlenku węgla – podstawowego paliwa do fotosyntezy i szybkiego wzrostu.

– Jeden kontener to oddzielna strefa, w której dowolnie możemy sterować klimatem. Decydować, kiedy jest dzień, kiedy noc, jaka jest wilgotność i ruch powietrza, czy temperatura – wyjaśnia 31-letni Jakub, młodszy z braci, w spółce na stanowisku prezesa.

Wraz z dwa lata starszym Rafałem (wiceprezes) są twórcami, a nasiona konopi ich materią, którą przy odpowiednim traktowaniu przekształcają w dojrzały krzak o żądanych parametrach. Bo te, dzięki technologii, można ustalać praktycznie do poziomu, do jakiego pozwoli DNA rośliny.

Idealny klimat przez 365 dni

Podczas rozmowy padają fachowe określenia. Defoliacja to obrywanie liści, by cała siła szła w kwiatostan. Fotoperiodyczność to reakcja rośliny na okresy światła i ciemności.

– To my decydujemy, kiedy roślina jest w stanie wegetatywnym, gdy energia idzie w bryłę korzeniową (18 godz. światła dziennie), by szybciej rosnąć, czy w stanie kwitnienia (12 godzin na dobę) – tłumaczy Jakub.

Możemy zapewnić roślinom idealny klimat 365 dni w roku, powtarzalne zbiory i z matematyczną precyzją określić, kiedy i jakie one będą – dodaje Rafał.

W tej precyzji proces wzrostu wspomagają komputery i programy do monitorowania wegetacji. W jednym z kontenerów czujniki pokazują 60 proc. wilgotności, 28 st. Celsjusza i 600 PPM CO2.

– Każdym z tych parametrów możemy sterować osobno. Jeśli chodzi o oświetlenie, to mamy opracowane algorytmy, kiedy ma się ono włączać i wyłączać, jakie ma mieć widmo, możemy także imitować wschody i zachody słońca – dodaje Jakub Lachowski.

Wszystko to wpływa nie tylko na wielkość zbiorów, ale ich jakość, czy np. nawet zabarwienie kwiatostanu.

Technologia idzie w świat

Uprawa prowadzona z taką precyzją daje od 35 do 40 gramów gotowego produktu, czyli suszonego kwiatostanu z jednej rośliny. To od 4 do 5 kilogramów na jeden kontener.

Zbyt? Z tym nie ma najmniejszego problemu, raczej jest problem z tym, jak zaspokoić niegasnący popyt rynku. Dlatego obok kontenerów powstaje budynek, dzięki któremu Plantalux będzie mógł znacząco zwiększyć produkcję konopi. Do tego, jeszcze w tym roku, dojdzie farma fotowoltaiczna o mocy 50kW, bo uprawy są niezwykle prądożerne.

– Na metr kwadratowy pada tyle światła, co z jednej lampy stadionowej – tłumaczy młodszy z braci.

A koncerny energetyczne nie mają litości dla odbiorców i trzeba się szykować na to, że będą jeszcze bardziej drenować ich kieszenie.

Pożegnanie z pomidorem

Ale inwestycje się opłacają, bo konopie to teraz gorący temat, który zapewnia wysoką marżę. Na tyle wysoką, że braciom opłacało się porzucić „branżę pomidorową”, w której wcześniej się specjalizowali.

W ciągu 3,5 roku doszli do takiej wprawy, że z dwóch cykli wegetacyjnych w ciągu roku dziś dochodzą do sześciu. Przy nie zmienionej jakości.

– Kwiaty muszą ładnie wyglądać, ładnie pachnieć, dlatego po zbiorze przechowujemy je w niskiej temperaturze, żeby jak najdłużej zachować parametry wizualne i chemiczne – zaznacza Rafał Lachowski.

Plantalux, który od początku specjalizował się w produkcji lamp do szklarni (i nadal to robi), do swojej oferty dokłada kolejne moduły. By zamawiający dostał komplet tego, co zapewni mu wysokie plony i szybki zwrot z inwestycji.

Z Konopnicy do Argentyny

 Dlatego bracia Lachowscy oprócz lamp proponują odbiorcom także moduły sterujące, nawadniające, odżywiające. I jeżdżą na duże międzynarodowe targi, bo 99 proc. zamówień idzie w świat.

– Ostatnio do Urugwaju i Argentyny. W tym pierwszym państwie niedawno zalegalizowano uprawę konopi na cele medyczne, co wywołało natychmiastowe zainteresowanie rynku. Wyposażyliśmy kompleksowo nowo powstałą plantację o powierzchni 6 tys. mkw. – mówi Rafał Lachowski.

Lampy i komponenty z Konopnicy działają też w uprawach w Grecji, Macedonii czy Portugalii.

Ale oczy braci zwrócone są teraz na Niemcy, gdzie – jeśli nie zmieni się polityczny klimat – już wkrótce może dojść do zalegalizowania upraw leczniczej marihuany. A mieć taki olbrzymi rynek zbytu niemal pod nosem, to byłoby coś.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Rosjanie cały czas atakują rakietami i dronami ukraińskie miasta. Na zdjęciu: uszkodzony po wtorkowym rosyjskim ataku rakietowym blok mieszkalny w Zaporożu. Jedna osoba zginęła, a 23 inne osoby zostały ranne, w tym czworo dzieci

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie. Czego chce w zamian?

Putin miał zaproponować zatrzymanie inwazji przeciwko Ukrainie na obecnej linii frontu – pisze brytyjski „Financial Times”, powołując się na źródła bliskie sprawie. Jeden z nich dodaje, że „Jest obecnie dużo presji wywieranej na Kijów, by ustąpił w pewnych kwestiach i żeby Trump mógł ogłosić zwycięstwo”.

Duch Witkacego w Lublinie
Spotkanie
23 kwietnia 2025, 17:00

Duch Witkacego w Lublinie

Już jutro (środa, 23 kwietnia) w Galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińśkiego w Lublinie, za sprawą książki „Witkacy. Biografia” przywołany zostanie duch Witkacego. Wieczór zapowiada się nietuzinkowo – w stylu godnym bohatera książki, legendarnego artysty znanego z ekscentrycznego humoru i nieokiełznanej wyobraźni.

Ośrodek Szkolenia Policji został otwarty pod koniec stycznia

Brakuje policjantów. Ośrodek w Lublinie nie wystarcza. Policja otwiera kolejne

Problemem nie jest brak chętnych do służby w policji, lecz baza szkoleniowa. Pracujemy nad jej rozbudową – mówi szef Komendy Głównej Policji, nadinsp. Marek Boroń.

ChKS Chełm potrzebował pięciu setów aby wygrać pierwszy mecz półfinałowy play-off z KPS SIedlce

ChKS Chełm lepszy od KPS Siedlce

W pierwszym spotkaniu półfinałowym play-off ChKS Chełm pokonał KPS Siedlce 3:2. Tym samym prowadzi w rywalizacji do dwóch zwycięstw 1-0. W piątek drugie spotkanie, w Siedlcach

Pomnik w Emilcienie upamiętniający wydarzenia z 1978 roku

W Emilcinie znów szykują się na spotkanie z UFO

Propozycja dla tych, którzy oglądają serial „Projekt UFO”. I dla tych, którzy wciąż się zastanwiaja, co 47 lat temu zobaczył Jan Wolski w Emilcinie.

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny
Nasz Patronat
27 kwietnia 2025, 18:45

Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim. Koncert Wielkanocny

W najbliższą (27 kwietnia), w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej w Lublinie odbędzie się wyjątkowy koncert wielkanocny – "Miłosierdzie".

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż
galeria

Mundury, menażki i hamaki. AMW zaprasza majówkową wyprzedaż

Będą też łopaty saperskie, peleryny na namiot, manierki i na przykład stalowe talerze. Co jeszcze przygotowała Agencja Mienia Wojskowego w Lublinie?

Wierni na placu Świętego Piotra modlą się po śmierci papieża Franciszka

Kto zostanie nowym papieżem? To o nich watykaniści mówią najczęściej

Najważniejszym aspektem w medialnych spekulacjach przed planowanym na początek maja konklawe jest to, że spośród 135 kardynałów elektorów, 107 zostało mianowanych przez papieża Franciszka, 23 to nominaci Benedykta XVI, a pięciu to kardynałowie św. Jana Pawła II.

Początek maja w Zamościu to zawsze tłumy turystów
1 maja 2025, 0:00
galeria

Majówka 2025 w Zamościu. Codziennie inna impreza

To już tradycja, że długi majowy weekend otwiera w Zamościu sezon turystyczny. W tym roku miasto też liczy na gości. Jeśli przyjadą, nie będą się nudzić. Zaplanowano sporo różnych imprez.

 Czwórka poszukiwanych w jednym miejscu. Kogo zatrzymała policja?

Czwórka poszukiwanych w jednym miejscu. Kogo zatrzymała policja?

W jednym pensjonacie ukrywało się trzech mężczyzn i kobieta. Dwaj bracia byli poszukiwani między innymi za oszustwa. A najstarszy z mężczyzn: za udział w rozboju.

Będzie można podziwiać Bug z wieży widokowej

Będzie można podziwiać Bug z wieży widokowej

Na dolinę Bugu będzie można spojrzeć z szerszej perspektywy. W Gnojnie powstaje wieża widokowa.

Zmiana lokalizacji przystanku i duże utrudnienia w ruchu na lubelskiej dzielnicy

Zmiana lokalizacji przystanku i duże utrudnienia w ruchu na lubelskiej dzielnicy

Przez trzy dni kierowcy oraz pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli uzbroić się w cierpliwość jadąc przez ulicę Fabryczną w Lublinie.

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dodatkowe koncerty na 10-lecie gry

Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dodatkowe koncerty na 10-lecie gry

Wiedźmin: Muzyka Kontynentu to część obchodów 10. rocznicy premiery gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Będzie Percival Schuttenbach, będą przygotowane specjalnie na tę okazję efekty wizualne i fragmenty rozgrywki z gry.

W tym miejscu dzieci są sobą. Rezerwat Dzikich Dzieci organizuje tydzień Ziemi
ZDJĘCIA
galeria

W tym miejscu dzieci są sobą. Rezerwat Dzikich Dzieci organizuje tydzień Ziemi

Z okazji Światowego Dnia Ziemi Rezerwat Dzikich Dzieci rozpoczyna Tydzień Ziemi. Jak mówi Michał Głos, jeden z opiekunów miejsca, inauguracja sezonu wiosennego to nie tylko symboliczne przebudzenie natury, ale przede wszystkim czas aktywnego działania: zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Sekretne życie pingwinów

Dzień Ziemi: Sekretne życie pingwinów do zobaczenia

Z okazji Dnia Ziemi National Geographic Wild przygotował najnowszy program Bertiego Gregory’ego, cenionego odkrywcy oraz laureata nagród Emmy i BAFTA, „Sekretne życie pingwinów”. to trzyodcinkowa seria wyprodukowana przez Jamesa Camerona.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium