Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

30 maja 2023 r.
7:33

Powstaje Noc Kultury 2023. Ta instalacja ma szansę być najchętniej odwiedzaną

Autor: Zdjęcie autora agdy
0 A A
Ola Artyszuk z elementem ze "Światła"
Ola Artyszuk z elementem ze "Światła"

Rok temu jej burzowa i chmurna instalacja zgromadziła w Bramie Rybnej tłumy. Teraz Ola Artyszuk zamienia setki butelek po napojach w wielki żyrandol. Tegoroczna Noc Kultury będzie pełna roślin i światła.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z 3 na 4 czerwca kolejna edycja Nocy Kultury. Zanim tysiące osób przyjdą zobaczyć instalacje inspirowane światem przyrody, spektakle, pokazy aerialowe, barwne murale i mapping z przesłaniem – trwają próby i przygotowania.

W niewielkiej pracowni przy ul. Bernardyńskiej powstaje konstrukcja wielkiego żyrandola. Jest nawet obawa czy gotowe elementy uda się wynieść na zewnątrz i przetransportować na ul. Jezuicką. Autorka pracy zgodziła się na rozmowę i zrobienie zdjęcia pod warunkiem, że to nie pozbawi widzów elementu zaskoczenia i efektu wow!

- Mam nadzieję, że „Światło” będzie równie interesujące jak zeszłoroczna instalacja. Chmury, które wówczas przygotowałam z zespołem, bo sama bym sobie nie dała rady, były moim pierwszym projektem na większą skalę. Nie spodziewałam się, że praca w Bramie Rybnej będzie aż tak popularna. Gdy ludzie podczas rozmowy dowiadywali się, że ja robiłam chmury twierdzili, że to była super praca, że „Burza” zrobiła na nich największe wrażenie. To bardzo buduje, mobilizuje i jest dla twórcy największym docenieniem. I napędza do dalszego działania. Połknęłam bakcyla i jak tylko ogłoszono nabór projektów do Nocy Kultury 2023 zgłosiłam się do Warsztatów Kultury z pomysłem – mówi Ola Artyszuk.

Z wykształcenia jest grafikiem, absolwentką WA UMCS. Zawodowo zajmowała się robieniem filmów dla firm i organizacji. Potem jej zainteresowania ewoluowały w stronę mobile video i teraz organizuje szkolenia ucząc jak nagrywać telefonem filmy. Sama ma problem by jednoznacznie określić swoje działania gdzieś na pograniczu mix mediów, sztuk wizualnych, kreowania, bycia makerem.

- Żyrandol będzie wykonany z kilkuset butelek i innych plastikowych elementów. Butelki zbierali różni ludzie, bo sama bym nie była w stanie tylu wygenerować. Jedni je przynosili do mnie, zostawiali w Warsztatach Kultury albo w Hej. Do innych sama jeździłam po odbiór i szłam przez pół miasta z ogromnymi siatami. Zawsze w swoich pracach staram się przekazać coś jeszcze, żeby było drugie dno. Plastikowe butelki, które miały iść na śmietnik, które były odpadkiem, czymś zbędnym stały się dziełem sztuki. Pięknymi kolorowymi kwiatami, które świecą w ciemności. Na pierwszy rzut oka w ogóle nie widać, że to są butelki.  Chciałam nawiązać tym do nas, do ludzi. Czasem czujemy się bezużyteczni, nic niewarci. Mamy kompleksy czy niskie poczucie własnej wartości. Chcę dać sygnał, że czasem może wystarczy „oddać się w dobre ręce”, zmienić środowisko,  znaleźć się w innym czasie, w innym miejscu, które jest dla nas odpowiednie. Tam możemy rozkwitnąć, pokazać nasz potencjał – mówi pomysłodawczyni, której „Światło” zobaczymy w baszcie przy ul. Jezuickiej.

"światło" detal

Lokalizacja jest sugestią pracowników Warsztatów Kultury, którzy przygotowują Noc Kultury. Autorka, której w realizacji instalacji pomaga Mikołaj Majda uważa, że staromiejska budowla jest bardzo odpowiednim miejscem, stworzy klimat do ekspozycji żyrandola. A ten ma na widzach robić wrażenie i być atrakcyjny wizualnie do zdjęć.

- Fajne w tym procesie jest to, że choć mam ogólną wizję, wiele rzeczy powstaje w trakcie. Butelki podgrzewam i deformuję. Popatrzyłam na jedną z nich i pomyślałam, że wygląda jak grzyb, więc zrobiłam muchomory – dodaje Ola Artyszuk, która uznała, że jeden z ośmiu muchomorów może być elementem pokazanym przed oficjalną prezentacją instalacji.

 Powstawanie instalacji jest bardzo pracochłonne i czasochłonne, ale autorka przyznaje, że wynagradzający jest efekt finalny, gdy gotowa praca wisi, uczestnicy festiwalu robią zdjęcia, patrzą i się cieszą.

- W przypadku „Burzy” dotykali ścian, zastanawiali się z czego to jest zrobione. Fajnie jest być twórcą, wtopić się w tłum i patrzeć na reakcje. Przecież nikt mnie nie zna, więc widzowie czują się swobodnie. To było dużo pozytywnych doświadczeń i emocji – wspomina.

Michał Stachyra tworzy mural "Zarastanie"

W tym roku w Bramie Rybnej będzie mural „Zarastanie” który realizuje Michał Stachyra. Artysta, aktywista, społecznik, kurator, performer, autor instalacji, obiektów, filmów wideo, fresków, muzyk, perkusista w jednej osobie już realizuje swój projekt, który ma się odwoływać do fresków z Piwnicy pod Fortuną. Na ścianie widać pierwsze elementy roślinnych motywów.

W Bramie Rybnej oprócz Michała Stachyry pracować będą osoby z Puław, Kazimierza Dolnego i Lublina.  

Efekt finalny może zobligować służby konserwatorskie do zlecenia badań sondażowych i odkrywkowych reszty malowideł...

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wojsko otrzyma nowe wozy i haubice. Umowa warta 17 miliardów podpisana
Kraj

Wojsko otrzyma nowe wozy i haubice. Umowa warta 17 miliardów podpisana

Dzisiaj w Stalowej Woli zawarta została umowa na zakup 250 wozów towarzyszących do samobieżnych haubic K9 oraz 96 haubic Krab wraz z wozami towarzyszącymi. Do tego dochodzi pakiet szkoleniowy i logistyczny. - To historyczny moment, inwestycja w bezpieczeństwo - ocenił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zmiany na rondzie przy zamku potrzebne? Lubelski radny ma propozycję

Zmiany na rondzie przy zamku potrzebne? Lubelski radny ma propozycję

Radny miejski Konrad Wcisło zwrócił się do prezydenta Lublina z prośbą o zmianę organizacji ruchu na ul. Podzamcze. W odpowiedzi zastępca prezydenta Tomasz Fulara poinformował, że miasto nie planuje wprowadzenia proponowanych modyfikacji.

Desperat groził, że wysadzi komisariat i zabije rodzinę policjanta

Desperat groził, że wysadzi komisariat i zabije rodzinę policjanta

Podejrzany za kratkami spędzi całą zimę. Mieszkaniec Kraśnika został aresztowany na trzy miesiące po tym, jak znieważył policjantkę, straszył wysadzeniem komisariatu i groził śmiercią innemu z funkcjonariuszy. Wcześniej używał przemocy wobec bliskiej osoby.

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Zbliża się koszmar dla kierowców: najpierw ślisko i mokro, a potem mgła

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla całego województwa lubelskiego.

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Dzisiaj do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił pozew o sporą sumę. Zakłady Azotowe w Puławach za opóźnienie w rozbudowie swojej elektrociepłowni oczekują od wykonawcy prac 249,2 mln zł. To suma kar umownych nałożonych na konsorcjum odpowiedzialne za nowy węglowy blok o mocy 100 MW.

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Niskie temperatury i opady marznącego deszczu i śniegu dały się we znaki. Od północy w poniedziałek na lubelskich drogach doszło do 44 zdarzeń drogowych.

Do wylicytowania będą chociażby: rękawica Julii Szeremety oraz koszulka Wilfredo Leona

VII Charytatywny Turniej w Siatkonogę już w sobotę. Pamiątki od Wilfredo Leona i Julii Szeremety na aukcjach

Charytatywny Turniej w Siatkonogę, to już tradycja w Kraśniku. W najbliższą sobotę o godz. 9 wystartuje siódma edycja imprezy, w której chodzi przede wszystkim o pomaganie. Tym razem pieniądze będą zbierane na rzecz 13-letniego Alana, który zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Dodatkowo uczestnicy zagrają dla dzieci z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej nr 1 i nr 2. Jak zwykle w zebraniu środków mają pomóc aukcje pamiątek, głównie sportowych, ale w tym roku nie tylko.

Lodowisko w Krasnymstawie

Lodowisko w Krasnymstawie już otwarte. Znamy cennik i godziny otwarcia

Czekali na to duzi i mali mieszkańcy miasta, bo dotąd takiej atrakcji nie mieli. Doczekali się. W sobotę otwarte zostało w centrum Krasnegostawu miejskie lodowisko. Będzie funkcjonowało do końca lutego. Znamy jego cennik i godziny otwarcia.

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe to kluczowy element strategii finansowej każdej firmy. W obliczu rosnącej liczby przepisów oraz ich częstych zmian, zrozumienie, jak te regulacje wpływają na działalność przedsiębiorstwa, staje się niezwykle istotne.

Grzegorz Król był całe życie związany ze Szczebrzeszynem

Nie żyje Grzegorz Król. Żył i tworzył w Szczebrzeszynie

W wieku 67 lat zmarł w niedzielę 22 grudnia Grzegorz Król, artysta malarz ze Szczebrzeszyna.

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, radości oraz pogody ducha życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Prezydent Białej Podlaskiej z rodziną śp. Riada Haidara

Burza po ostrych słowach syna Riada Haidara. Są reakcje biskupa i prezydenta

Boli nas zakłamywanie historii- pisze w oświadczeniu biskup siedlecki Kazimierz Gurda. To reakcja na słowa Kamila Haidara, który podczas otwarcia mostu w Białej Podlaskiej stwierdził, że święty Jozafat Kuncewicz wsławił się mordowaniem prawosławnych. Prezydent Michał Litwiniuk przyznaje, że taka wypowiedź nie powinna w ogóle paść podczas miejskiej uroczystości.

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Koniec roku to dobry czas do podsumowań. Górnik Łęczna na półmetku sezonu plasuje się na szóstym miejscu w Betlic I Lidze i wiosną maluje się przed nim perspektywa włączenia do walki o awans do PKO BP Ekstraklasy. Jak miniona runda wyglądała dla zielono-czarnych w liczbach? Zapraszamy na nasz subiektywny ranking

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Lubelscy „łowcy głów” złapali w Lublinie dwie osoby poszukiwane listami gończymi. Tuż przed zatrzymaniem, pod nogi policjantów wypadły paczki z narkotykami.

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Poszukuję

kobieta poszukuje pracy

lublin

0,00 zł

Praca -> Poszukuję

szukam pracy

Lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

195,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Komunikaty