Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Praca

27 września 2021 r.
8:28

Praca sezonowa nie tylko w lecie. Oferty napływają z Niemiec czy Belgii

Autor: Zdjęcie autora kp
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

Jesień to idealny moment na wyjazd do pracy tymczasowej przy zbiorach. Oferty czekają między innymi w Niemczech, Belgii, Holandii i Francji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podobnie jak w sezonie letnim, pracodawcy zależy na zatrudnieniu jak największej liczby osób w krótkim czasie. Jesienny zbiór owoców lub warzyw jest zwykle krótkoterminowy i najczęściej kończy się już w połowie października (maksymalnie na początku listopada). W związku z tym doświadczenie czy znajomość języków obcych nie będą raczej wymagane.

Ciężko, ale bez dodatkowych wymagań

Praca przy zbiorach to przede wszystkim ciężka praca fizyczna. Trzeba przygotować się na 10-12 godzin dziennie (nie wspominając o nadgodzinach). Z drugiej strony, ze względu na mniejsze upały w okresie jesiennym, łatwiej to wytrzymać. Większość ofert przewiduje pracę na 2-3 miesiące.

Pracodawcy przeważnie nie wymagają doświadczenia, znajomości języków obcych czy CV. Nie też kilkuetapowej rekrutacji.

Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość wyjazdu grupowego oraz wyżywienie i zakwaterowanie, które przy pracy zbiorowej oferują pracodawcy (czyli z góry potrąca się koszty z wynagrodzenia).

Gdzie na zbiory?

Najczęściej w przypadku jesiennych prac sezonowych można mówić między innymi o zbiorach grzybów, malin jesiennych, jabłek i gruszek, winogron lub kalafiora czy kapusty.

W Niemczech największe zapotrzebowanie na pracowników jest przy pracach związanych ze zbiorem pieczarek oraz jabłek. W zależności od warunków pogodowych, przedłuża się (lub skraca) sezon na zbiór ogórków i pomidorów.

W Holandii, ze względu na to, że większość warzyw i owoców uprawia się w szklarniach, nawet jesienią można znaleźć pracę przy zbiorze truskawek czy malin. Potrzeba też wielu rąk do pracy przy pielęgnacji kwiatów. 

Z kolei we Francji największą popularnością cieszy się praca przy zbiorach winogron oraz pieczarek. Nie zabraknie też ofert przy zbiorach jabłek czy gruszek. 

Belgia jest najmniej atrakcyjna pod kątem prac sezonowych jesienią, ale można znaleźć oferty ba przykład przy zbiorach papryki, pomidorów i pieczarek.

Ile można zarobić

Warto pamiętać, że pracodawcy bardzo często podają wysokie kwoty, a dopiero w treści ogłoszenia zaznaczają, że jest to opłata za akord. Co więcej, zazwyczaj zostaje podana maksymalna kwota za możliwie maksymalną ilość wykonanej pracy przez jedną osobę.

Niestety: nie każdy jest w stanie uzbierać tyle, ile w teorii zakłada pracodawca, dlatego w rzeczywistości zarobki będą nieco mniejsze. Stawki mogą się różnić, zależy to między innymi od rodzaju opłaty (za godzinę czy za akord), miejsca zatrudnienia, rodzaju wykonywanej pracy, a także tego, czy pracodawca oferuje wyżywienie/zakwaterowanie.

Ofert pracy przy zbiorach nie zabraknie również w Polsce. Wolne miejsca znajdziemy przy każdej pracy zbiorowej, przy czym polskie zarobki są nieporównywalnie niższe z zagranicznymi. Pracodawcy w Polsce najczęściej stosują opłatę za akord czyli za określoną ilość wykonanej pracy (np. koszyk grzybów, 1 kg jabłek czy gruszek). Przykładowo za kilogram zebranych owoców płaci się średnio 3-4 zł. Aby dziennie zarobić ok. 300 zł, musimy zebrać ok. 100 kg owoców.

Nie dać się oszukać

Praca przy jesiennych zbiorach niczym się nie różni od pozostałych prac, dlatego przede wszystkim warto sprawdzać dane kontaktowe agencji/firmy, nie pracować bez podpisanej umowy i szczegółowo zapoznać się z warunkami przed podpisaniem.

Dobrze jest też sprawdzić od czego zależy wysokość oferowanej stawki. Ofert najlepiej szukać na sprawdzonych portalach i lokalnych stronach. 

Źródło: europa.jobs

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tytani Lublin występują Polskiej Futbol Lidze

Tytani Lublin zostali rozgromieni przez Lowlanders Białystok

Wizyta Lowlanders na Stadionie Lekkoatletycznym w Lublinie okazała się dla miejscowych Tytanów bolesnym doświadczeniem. Ekipa z Białegostoku w polskim futbolu amerykańskim to już legenda. W trzech ostatnich sezonach dwa razy sięgała po mistrzostwo Polski, a ostatnie rozgrywki zakończyła na drugim miejscu.

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Chaos, panika i „ekonomiczna katrastrofa”, czyli Wojna handlowa Trumpa

Wojna handlowa Trumpa grozi globalną recesją – to tytuł komentarza tygodnika „Economist” na temat paniki na giełdach wywołanej cłami nałożonymi prze USA. – Polityka Trumpa zaszkodzi nie tylko amerykańskiej, ale i europejskiej gospodarce – mówi Piotr Wachowiak, rektor i profesor SGH Piotr Wachowiak.

Ten kierowca dostał 1500 zl mandatu i 13 pkt karnych

W Lublinie posypały się mandaty. Skontrolowali taksówki i przewoźników

Policja zorganizowała „wzmożone” kontrole taksówek i firm przewozowych. Wylegitymowano ponad 100 kierowców. Efekt? Prawie 50 wykroczeń, a 7 kierujących straciło dowody rejestracyjne.

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim
patronat
13 kwietnia 2025, 18:45

Wieczór muzyczny w Kościele Pobrygidkowskim

"Wieczory Muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim" to cykl koncertów propagujących różnorodny repertuar muzycznego, obejmujący utwory od muzyki średniowiecznej po współczesną. Zabytkowe wnętrze kościoła oraz jego doskonała akustyka tworzą wyjątkową atmosferę, która sprzyja odbiorowi muzyki.

Jens-Frederik Nielsen (pierwszy z lewej) podczas pochodu ulicami Nuuk

Grenlandia ma nowego premiera. Będzie musiał odpierać naciski USA

33-letni polityk z niewielkim doświadczeniem. Jens-Frederik Nielsen z partii Demokraci został zaprzysiężony na premiera Grenlandii. W związku z naciskami USA czeka go bardzo trudna kadencja.

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Szukali i znaleźli. Są lekarze, oddział wznowi działalność

Z ważnego oddziału odszedł ordynator i część załogi. Po kilku miesiącach zawieszenia chirurgia w radzyńskim szpitalu wznowi działalność.

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Oni zatańczą, ale pomóc może każdy: Koncert charytatywny dla Frania

Podczas koncertu będzie zbiórka pieniędzy na leczenie 7-miesięcznego Frania Styły, u którego zdiagnozowano dystrofię mięśniową Duchenne’a. Koszt leczenia w Stanach Zjednoczonych to aż 16 milionów złotych.

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej
patronat
24 kwietnia 2025, 18:00

Śpiewają od 50 lat. Jubileusz Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej

Od pół wieku Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej wzbogaca życie kulturalne Lublina. W tym roku chór obchodzi jubileusz 50-lecia działalności. Z tej okazji odbędzie się jubileuszowy koncert.

Marzec 2024: pikieta czterech organizacji związkowych działających w LW Bogdanka

Górnicy protestują, autobusy pojadą inaczej

Będą też duże zmiany w organizacji ruchu. We wtorek (8 kwietnia) kilka tysięcy górników ma protestować w Lublinie.

Komisariat Policji w Kraśniku przy ul. Garażowej 12 roz
galeria

Policja w Kraśniku pochwaliła się nowym komisariatem

Komisariat działa już dwa tygodnie, ale dziś – w poniedziałek, 7 kwietnia – miała miejsce prezentacja nowej siedziby połączona z uroczystą zbiórką.

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

GPW: było zawieszenie, są spadki na zamknięciu sesji

Na zamknięciu poniedziałkowej sesji warszawskiego parkietu oba główne indeksy, WIG20 i WIG odnotowały spadek o blisko 1,5 proc. Wcześniej GPW na godzinę zawiesiła notowania ciągłe z uwagi na bezpieczeństwo obrotu.

Bartosz Wolski we Wrocławiu rozpoczął mecz w roli kapitana

Bartosz Wolski (Motor Lublin): Z każdym meczem przekonujemy się, że nie ma dla nas granic

Po końcowym gwizdku meczu przyjaźni pomiędzy Śląskiem Wrocław, a Motorem Lublin obie ekipy odczuwały niedosyt.

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"
film

Paweł Maj przed opolskim więzieniem o "kompromitacji aparatu państwa"

Dzisiaj przed zakładem karnym w Opolu Lubelskim pojawił się prezydent Puław, Paweł Maj, który przed kamerami skrytykował wyrok dotyczący ograniczeń nałożonych na szkolne boisko. Dzięki zapłaconej przez nieznaną osobę grzywnie - samorządowiec do aresztu nie trafił.

zdjęcie ilustracyjne

Nauczyciel zawieszony. Prokuratura zbiera dowody z jego urządzeń

Nauczyciel jednej z zamojskich podstawówek został zawieszony w swoich obowiązkach. Sprawa ma związek ze śledztwem prokuratury.

W poniedziałek o godz. 15.30 otworzyła się giełda w Nowym Jorku. Po otwarciu sesji DJI spadał o 3,3 proc., S&P 500 o 3,44 proc., Nasdaq Comp. zniżkował z kolei o blisko 4 proc.

Giełda zawiesza notowania. Ze względu na bezpieczeństwo obrotu

Decyzja o zawieszeniu notowań została podjęta wyłącznie ze względu na bezpieczeństwo obrotu, widzimy co dzieje się w ostatnich dniach, zmienność jest ogromna, dlatego „dmuchamy na zimne” – przekazuje zespół prasowy GPW, która w poniedziałek zawiesiła na godzinę notowania na wszystkich rynkach.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium