Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

29 stycznia 2024 r.
11:40

Praca za granicą: gdzie i jaka?

0 A A
(fot. pixabay.com)

Praca za granicą cieszy się dużym zainteresowaniem głównie wśród młodych Polaków. Kuszeni są zarobkami wyższymi niż w kraju i – w przypadku dużej części ofert – niewielkimi wymagania związanymi z doświadczeniem i stażem pracy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wyjazd do pracy za granicę na tzw. „własną rękę” nie jest bezpiecznym pomysłem. Wiele osób, by znaleźć dobrą ofertę pracy, korzysta z agencji pracy, których jest wiele. Czy praca za granica się opłaca nie tylko pod względem finansowym? Czy jest bezpieczna? W jakich zawodach są poszukiwani pracownicy zagraniczni?

W zależności od poszukiwanego pracownika, poszukiwane są różne predyspozycje. Jedną z obaw, które są powodem do rezygnacji z pracy za granicą jest bariera językowa.

– Oczywiście: znajomość języka jest atutem, jednak na miejscu znajdują się także koordynatorzy, którzy znają język polski i nasze kompetencje nie muszą być tak bardzo rozbudowane – mówi Mateusz Żydek z agencji Randstad zajmującej się pośrednictwem pracy za granicą.

Od magazyniera po inżyniera

W Europie najpopularniejszymi kierunkami wyjazdów są Holandia, Niemcy, kraje Beneluksu i Skandynawia. Poszukiwani są wykwalifikowani pracownicy, a także pracownicy fizyczni, którzy zbyt dużego doświadczenia nie mają. Wyjechać można do pracy w sektorze rolniczym, do fabryk na taśmy produkcyjne, opieki nad osobami starszymi, do magazynów. A posiadając wyższe kwalifikacje możemy trafić na oferty w sektorach logistycznych czy technicznych.

– Obecnie mamy tylko 4 oferty, ale na każde stanowisko poszukujemy kilku kandydatów, więc to nie jest tak, że nie ma pracy. Większe zapotrzebowanie zaczyna się na wiosnę, a punkt kulminacyjny przypada w wakacje, gdzie jest taki szczyt. Spowodowane jest to np. sezonem urlopowym pracowników zatrudnionych na stałe, czy sezonem świątecznym gdy w sektorze e-commerce potrzebne jest wiele rąk do pracy – wyjaśnia Mateusz Żydek.

To nie tylko tulipany

– Wyjechaliśmy z chłopakiem do Holandii pracować w fabryce zajmującej się produkcją rowerów. Spędziliśmy tam prawie 3 lata. Agencja, do której się zgłosiliśmy załatwiła wszelkie formalności związane z umową, podróż zorganizowaliśmy sobie sami, a na miejscu czekało już na nas agencyjne mieszkanie – wspomina swój pierwszy wyjazd Aleksandra, Lublinianka, która do pierwszej pracy za granicą wyjechała w wieku 19 lat.

Jak wyglądała praca i zarobki?

– Zarabialiśmy od 1500 do 2 000 euro miesięcznie, w zależności od nadgodzin. Z tego musieliśmy jeszcze opłacić mieszkanie no i wyżywienie. To wynagrodzenie pozwalało nam na odłożenie oszczędności oraz życie na takim poziomie, by nie martwić się o to, z czego zrezygnować – dodaje Aleksandra. Wręcz przeciwnie, oprócz pracy mieli czas na życie prywatne. Zwiedzili praktycznie całą Holandię wzdłuż i wszerz.

Holandia to nie jedyne miejsce w którym pracowała Aleksandra. Wraz z chłopakiem przez pół roku pracowała także w Stanach Zjednoczonych, chociaż – jak wspomina – tutaj „papierologia” była gorsza i bardziej zawiła.

– Wypełniałam ankietę, czy nie handlowałam ludźmi lub bronią. Później pełno kwestionariuszy w ambasadzie, otrzymanie takiej promesy i dopiero wtedy pośrednik mógł wszystko załatwić. Wizę otrzymaliśmy dopiero jak wylądowaliśmy w Stanach, ale taka jest procedura – wspomina Aleksandra.

Co sprawdzić

Wyjeżdżając za granicę zawsze jest jakaś obawa, że zostaniemy „na lodzie”. Aby się tak nie stało, jeszcze przed wyjazdem należy wszystko dokładnie sprawdzić i dowiedzieć się, by na miejscu nie wyszły na jaw jakieś niemiłe niespodzianki.

Przede wszystkim, decydując się na wyjazd z agencji pośrednictwa pracy za granicą powinniśmy sprawdzić, czy jest ona wpisana do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia. Dzięki temu mamy pewność, że agencja działa legalnie i musi zachowywać pewne standardy, a w przypadku nieprawidłowości podlega kontroli.

– Podczas takich rozmów, warto patrzeć na to, czy pracodawca mówi otwarcie o wszystkich warunkach zatrudnienia. Mowa tutaj o wynagrodzeniu, zakwaterowaniu, premiach czy ubezpieczeniu, ale także szeregu innych rzeczy – wyjaśnia Mateusz Żydek z agencji Ranstad.

Przyszłych kandydatów do pracy zagranicznej uczula, że umowa powinna zostać zawarta jeszcze przed wyjazdem, najlepiej w siedzibie agencji, a nie gdzieś na parkingu przed wyjazdem, czy już na miejscu. Może nie będzie to stuprocentowa gwarancja dobrego zatrudnienia, ale na pewno ta umowa posłuży nam podczas ewentualnych reklamacji. Dobrą formą sprawdzenia zatrudnienia za granicą jest także zaczerpnięcie informacji od osób, które tam pracowały lub nadal pracują. Wtedy dowiemy się także więcej o warunkach, które interesują nas najbardziej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wigilia w Polsce i na świecie. Co obcokrajowcy myślą o naszych tradycjach?
film

Wigilia w Polsce i na świecie. Co obcokrajowcy myślą o naszych tradycjach?

Czy Wigilia wszędzie wygląda tak samo? W dzisiejszym odcinku programu Dzień Wschodzi rozmawiamy z Lorenzo Izzo z Włoch i Luisem Alberto Villablanca Alvarezem z Chile o tym, jak wygląda Wigilia w Polsce, Włoszech i Chile, coo ląduje na świątecznym stole w ich krajach, jakie tradycje najbardziej zaskakują obcokrajowców? Poznaj różnice kulturowe, fascynujące historie i to, co łączy nas podczas świąt, mimo dzielących nas kilometrów!

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

Padwa Zamość zakończyła rok porażką, AZS AWF Biała Podlaska opuścił ostatnie miejsce

W meczu pierwszej kolejki rundy rewanżowej Padwa Zamość przegrała na wyjeździe z E.LINK Gwardią Koszalin 23:29.

Kolejny rodzinny oprawca w rękach policji

Kolejny rodzinny oprawca w rękach policji

Nawet 5 lat więzienia grozi domowemu bokserowi z powiatu kraśnickiego. Najbliższe 3 miesiące spędzi w policyjnym areszcie.

Kilkukrotnie odkładane, teraz mają powstać. Obiekty sportowe dla szkoły przy Berylowej na horyzoncie

Kilkukrotnie odkładane, teraz mają powstać. Obiekty sportowe dla szkoły przy Berylowej na horyzoncie

Mowa o tej inwestycji była już w 2021 roku. W 2022 roku dzieci miały już korzystać z nowych obiektów, jednak termin realizacji zmieniono na 2023 rok. Latem tego roku próbowano znaleźć wykonawcę, ale oferty okazały się za drogie. Miasto Lublin znów spróbuje wybudować boiska dla szkoły przy ulicy Berylowej.

Utwory Wojciecha Młynarskiego w Klubie Muzycznym CSK
koncert
16 stycznia 2025, 18:00

Utwory Wojciecha Młynarskiego w Klubie Muzycznym CSK

„Młynarski. Bynajmiej.” to sensacja mijającego 2024 r. Jest to premierowy projekt muzyczny z aranżacjami Krzysztofa Herdzina i Sabiny Meck do tekstów Wojciecha Młynarskiego.

Czternasty mecz i czternasta wygrana ChKS Chełm

Czternasty mecz i czternasta wygrana ChKS Chełm

Na zakończenie pierwszej rundy ChKS Chełm pokonał na wyjeździe MCKiS Jaworzno w trzech setach. Po czternastu kolejkach lider tabeli ma na koncie aż 40 punktów i komplet zwycięstw. W tym roku zagra jeszcze raz.

Pieniądze, nagrody i 6 000 pasażerów dziennie

Pieniądze, nagrody i 6 000 pasażerów dziennie

12 stycznia minie rok od otwarcia Dworca Lublin. To jedna z najważniejszych i najbardziej wyczekiwanych inwestycji komunikacyjnych w historii miasta.

Nieprzejezdne drogi, odcięte od świata miejscowości. Tak było w 1978 roku
foto
galeria

Nieprzejezdne drogi, odcięte od świata miejscowości. Tak było w 1978 roku

Wydarzenia, które się rozegrały z 29 na 30 grudnia 1978 r. miały dramatyczny przebieg. Nic nie zapowiadało zbliżającej się katastrofy. Prognozy pogody były optymistyczne, przewidywały lekką zimę. Jeszcze kilka dni wcześniej, na termometrach można było zobaczyć plus 5ºC. Jednak 29 grudnia (piątek) nastąpiło gwałtowne ochłodzenie. Zaczął wiać porywisty wiatr, a w weekend dołączyły obfite opady śniegu. Dziś przypominamy, jak wyglądały zimy.

Świąteczny obiad według naszych czytelników

Świąteczny obiad według naszych czytelników

Podpowiadamy, co warto przygotować na świąteczny obiad. Mamy dla Was propozycje od czytelników.

Najpiękniejsze polskie tanga i melodie w CSK
koncert
28 grudnia 2024, 19:00

Najpiękniejsze polskie tanga i melodie w CSK

Gala sylwestrowo - noworoczna w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie z udziałem niezwykłych muzyków – The Best of Polish Tango & Jazz ! Artyści zaprezentują najpiękniejsze polskie tanga i najpopularniejsze tematy filmowe z okresu międzywojnia.

Oszukany „na znajomą”

Oszukany „na znajomą”

Mieszkaniec Parczewa stracił 2000 zł chcąc pomóc znajomej w opłaceniu zamówienia. To kolejny poszkodowany przez cyberprzestępców.

Koniec kiepskiej passy, Azoty Puławy wygrały w Legionowie

Koniec kiepskiej passy, Azoty Puławy wygrały w Legionowie

W ostatnim meczu w tym roku Azoty Puławy pokonały Zepter KPR Legionowo 29:28. Była to pierwsza wygrana po serii pięciu porażek.

Egzotyczne party w El Cubano
foto
galeria

Egzotyczne party w El Cubano

"Dirty dancing" to nie film, to nazwa imprezy. Gorąca atmosfera na parkiecie, pobudzające wyobraźnię rytmy prosto z Kuby itp. To wszystko sprawia, że nie brakuje chętnych na zabawę do białego rana. Zobaczcie, jak się bawiono na jednej z ostatnich imprez tego roku w El Cubano. Tak się bawi Lublin!

Ogień z Betlejem, kolędy i opłatek. Puławianie spotkali się na placu Chopina
zdjęcia, wideo
galeria
film

Ogień z Betlejem, kolędy i opłatek. Puławianie spotkali się na placu Chopina

Za nami 16. miejska wigilia w Puławach. Na placu Fryderyka Chopina zgromadzeni połamali się opłatkiem, wysłuchali kolęd w wykonaniu m.in. dzieci z puławskich szkół i przedszkoli, a harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju.

Pomnik Ofiar Wołynia w Lublinie

Ambasador Ukrainy w Polsce o ekshumacji ofiar tragedii wołyńskiej: to droga dwukierunkowa

Kijów i Warszawa pracują nad renowacją ukraińskich miejsc pamięci w Polsce i prowadzą rozmowy w sprawie poszukiwania ukraińskich pochówków w Polsce - powiedział ambasador Ukrainy w Warszawie Wasyl Bodnar. To droga dwukierunkowa - dodał, nawiązując do zasady wzajemności w relacjach z Polską. Poszukiwania polskich grobów w Ukrainie i ekshumacje mogą zostać przeprowadzone w latach 2025-2026.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium