Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 marca 2022 r.
17:58

Premierze, mamy tu problem! Numerki w kolejce po PESEL w Lublinie skończyły się już w południe

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
19 2 A A
Punkt przy ul. Zemborzyckiej aktualnie jest najbardziej przygotowany pod kątem dostępów do rządowych systemów. Ale jest w sporej odległości od centrum
Punkt przy ul. Zemborzyckiej aktualnie jest najbardziej przygotowany pod kątem dostępów do rządowych systemów. Ale jest w sporej odległości od centrum (fot. Dominik Smaga)

Już w południe zabrakło dzisiaj numerków w kolejce dla uchodźców starających się o PESEL w Urzędzie Miasta przy Wieniawskiej. Ten sam problem pojawił się też w specjalnym punkcie przy Zemborzyckiej. Wszystko przez niedobór czytników linii papilarnych, które powinien zapewnić rząd. Ratusz prosił o 30, nie dostał żadnego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Przyjechałyśmy dwadzieścia minut temu – mówi pani Elżbieta, którą w środę około 8 rano spotkaliśmy w kolejce do punktu obsługi przy ul. Zemborzyckiej. Czekała tutaj wraz z mamą, Julią. Panie przyjechały do nas z Berdiańska, pięknie położonego nad morzem ukraińskiego miasta, kilkadziesiąt kilometrów od przeżywającego piekło Mariupola. – Jaki mamy plan? Dostać numer PESEL i pójść do pracy.

Niespodziewany koniec kolejki

Punkt przy Zemborzyckiej był jednym z sześciu miejsc wyznaczonych przez Urząd Miasta Lublin do obsługi uchodźców z Ukrainy starających się o numer PESEL, czyli wpisanie do polskiego systemu ewidencji ludności.

Najbardziej obleganym z tych punktów było Biuro Obsługi Mieszkańców przy Wieniawskiej, gdzie elektroniczny system pilnuje, by nie wpuścić do kolejki więcej osób, niż można w danym dniu obsłużyć. Dlatego ten, kto dostaje numerek ma też gwarancję, że danego dnia dostanie się do okienka.

Miejsc w kolejce zabrakło już w południe. – Konieczne było zakończenie wydawania numerków, by móc obsłużyć wszystkich zarejestrowanych – przyznaje Andrzej Wojewódzki, sekretarz miasta. Pozostałe osoby odsyłano do innych punktów, w tym na Zemborzycką. Ale także tam okazało się w południe, że kolejne osoby nie mają na co czekać, bo uda się obsłużyć tylko tych, którzy przyszli wcześniej.

Będą skanery, nie będzie problemu

Problemu nie było w pozostałych punktach Urzędu Miasta: przy Szaserów 13/15, Filaretów 44 i Kleeberga 12a. – Tam obsługa odbywała się stosunkowo szybko – stwierdza Wojewódzki.

Przepustowość urzędu jest ograniczona przez niedobór urządzeń, które powinien dostarczyć rząd. – Czyli za małą liczbę skanerów linii papilarnych – tłumaczy sekretarz miasta. Skanery są potrzebne do pobierania odcisków palców od osób, które wnioskują o PESEL.

– Zgłosiliśmy zapotrzebowanie na 30 takich skanerów, nie otrzymaliśmy jeszcze ani jednego. Wykorzystujemy zatem sprzęt, który dotychczas służył do obsługi procesu wydawania dowodów osobistych, a który byliśmy w stanie przesunąć z innych stanowisk – dodaje Wojewódzki. Podobne problemy zgłaszają też inne miasta.

Namiot, fotograf, pomoc

Lubelski Ratusz zapewnia, że zrobił co mógł, by jak najlepiej się przygotować do natłoku interesantów. Specjalnie dla nich uruchomił punkt przy Zemborzyckiej.

– Mamy tutaj pięć stanowisk do wyrabiania numeru PESEL, dwa stanowiska Miejskiego Urzędu Pracy i cztery stanowiska Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie – pokazuje nam Monika Artymiak, dyrektor Biura Obsługi Mieszkańców.

– Najpierw jest procedura nadania numeru PESEL, potem dana rodzina przechodzi do kolejnego stanowiska, gdzie są pobierane linie papilarne i nadawany jest profil zaufany – dodaje Artymiak. Liczy na dodatkowe czytniki linii papilarnych. – Jak już będziemy mieli sprzęt, to będzie jedno stanowisko wykonywało cały ten proces.

Przy Zemborzyckiej miasto zorganizowało nawet fotografa, który robi odpowiednie zdjęcie uchodźcom, nie biorąc od nich pieniędzy. Za zdjęcia płaci miasto, 29 zł brutto od osoby. Ratusz planuje zorganizować takie wsparcie również w pozostałych punktach obsługi osób uciekających przed wojną z Ukrainy.

Myślą o szkole przy Lwowskiej

W przypadku biura przy Zemborzyckiej problemem jest jego duża odległość od centrum miasta. Ratusz szykuje się do otwarcia drugiego punktu, położonego zdecydowanie bliżej centrum, bo w Zespole Szkół Odzieżowo-Włókienniczych przy Lwowskiej. Dlaczego nie zaczął od niego?

– Centrum Pomocy Obywatelom Ukrainy zostało uruchomione w siedzibie MOPR przy Zemborzyckiej 88, ponieważ chcieliśmy stworzyć miejsce kompleksowej obsługi dla obywateli tego kraju. Sala obsługi była przygotowana do realizacji zadań dla uchodźców, wyposażona w meble i komputery, wykorzystywane wcześniej do obsługi świadczeń rodzinnych. Przystosowanie komputerów do Systemów Rejestrów Państwowych mogło nastąpić i nastąpiło bardzo szybko – wyjaśnia Wojewódzki. Dodaje, że do załatwiania spraw z zakresu opieki społecznej konieczny jest też dostęp do rządowego systemu Emp@tia.

– Punkt przy ul. Zemborzyckiej aktualnie jest najbardziej przygotowany pod kątem dostępów do rządowych systemów, w tym systemu Emp@tia, w związku z tym Centrum Pomocy Obywatelom Ukrainy w pierwszej kolejności uruchomiono właśnie w tym miejscu – tłumaczy sekretarz miasta. – Uruchomienie planowanego punktu przy ul. Lwowskiej wymaga dłuższego czasu na dostosowanie go do kompleksowej obsługi, zgodnie z niezbędnymi wymaganiami, w tym przygotowanie infrastruktury sieciowej i wyposażenie od podstaw pomieszczeń w urządzenia komputerowe i peryferyjne oraz wyposażenie biurowe.

Według szacunków władz miasta, w Lublinie może przebywać obecnie nawet 30 tys. uchodźców z Ukrainy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Puławskie Azoty pozywają Polimex. Chodzi o prawie 250 mln zł

Dzisiaj do Sądu Okręgowego w Lublinie trafił pozew o sporą sumę. Zakłady Azotowe w Puławach za opóźnienie w rozbudowie swojej elektrociepłowni oczekują od wykonawcy prac 249,2 mln zł. To suma kar umownych nałożonych na konsorcjum odpowiedzialne za nowy węglowy blok o mocy 100 MW.

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Uwaga, ślisko. Przekonali się o tym kierowcy

Niskie temperatury i opady marznącego deszczu i śniegu dały się we znaki. Od północy w poniedziałek na lubelskich drogach doszło do 44 zdarzeń drogowych.

Do wylicytowania będą chociażby: rękawica Julii Szeremety oraz koszulka Wilfredo Leona

VII Charytatywny Turniej w Siatkonogę już w sobotę. Pamiątki od Wilfredo Leona i Julii Szeremety na aukcjach

Charytatywny Turniej w Siatkonogę, to już tradycja w Kraśniku. W najbliższą sobotę o godz. 9 wystartuje siódma edycja imprezy, w której chodzi przede wszystkim o pomaganie. Tym razem pieniądze będą zbierane na rzecz 13-letniego Alana, który zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym. Dodatkowo uczestnicy zagrają dla dzieci z Placówki Opiekuńczo Wychowawczej nr 1 i nr 2. Jak zwykle w zebraniu środków mają pomóc aukcje pamiątek, głównie sportowych, ale w tym roku nie tylko.

Lodowisko w Krasnymstawie

Lodowisko w Krasnymstawie już otwarte. Znamy cennik i godziny otwarcia

Czekali na to duzi i mali mieszkańcy miasta, bo dotąd takiej atrakcji nie mieli. Doczekali się. W sobotę otwarte zostało w centrum Krasnegostawu miejskie lodowisko. Będzie funkcjonowało do końca lutego. Znamy jego cennik i godziny otwarcia.

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe a zmieniające się przepisy – dlaczego warto być na bieżąco?

Doradztwo podatkowe to kluczowy element strategii finansowej każdej firmy. W obliczu rosnącej liczby przepisów oraz ich częstych zmian, zrozumienie, jak te regulacje wpływają na działalność przedsiębiorstwa, staje się niezwykle istotne.

Grzegorz Król był całe życie związany ze Szczebrzeszynem

Nie żyje Grzegorz Król. Żył i tworzył w Szczebrzeszynie

W wieku 67 lat zmarł w niedzielę 22 grudnia Grzegorz Król, artysta malarz ze Szczebrzeszyna.

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Wesołych Świąt życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia, dużo zdrowia, radości oraz pogody ducha życzy redakcja Dziennika Wschodniego

Prezydent Białej Podlaskiej z rodziną śp. Riada Haidara

Burza po ostrych słowach syna Riada Haidara. Są reakcje biskupa i prezydenta

Boli nas zakłamywanie historii- pisze w oświadczeniu biskup siedlecki Kazimierz Gurda. To reakcja na słowa Kamila Haidara, który podczas otwarcia mostu w Białej Podlaskiej stwierdził, że święty Jozafat Kuncewicz wsławił się mordowaniem prawosławnych. Prezydent Michał Litwiniuk przyznaje, że taka wypowiedź nie powinna w ogóle paść podczas miejskiej uroczystości.

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Górnik Łęczna kończy rok 2024 w czołowej szóstce. Jak przedstawiają się liczby zielono-czarnych?

Koniec roku to dobry czas do podsumowań. Górnik Łęczna na półmetku sezonu plasuje się na szóstym miejscu w Betlic I Lidze i wiosną maluje się przed nim perspektywa włączenia do walki o awans do PKO BP Ekstraklasy. Jak miniona runda wyglądała dla zielono-czarnych w liczbach? Zapraszamy na nasz subiektywny ranking

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Dwie pieczenie na jednym ogniu. Kolejna udana akcja "łowców głów"

Lubelscy „łowcy głów” złapali w Lublinie dwie osoby poszukiwane listami gończymi. Tuż przed zatrzymaniem, pod nogi policjantów wypadły paczki z narkotykami.

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Romanowski może wrócić do Polski, ale ma kilka warunków

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości podejrzany w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości, na portalu X zadeklarował, że może wrócić do Polski w ciągu 6 godzin. Pod warunkiem, że zostaną spełnione jego warunki.

Zwycięska drużyna Północy

LNBA. Za nami Mecz Gwiazd

W hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbył się Mecz Gwiazd LNBA. MVP imprezy został Jakub Wróblewski

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Kupiłeś te produkty w Action? Natychmiast oddaj je do sklepu

Sieć sklepów Action zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

Czujka dymu uratowała im życie. Nocny pożar w powiecie lubelskim

O tym, że czujki przeciwpożarowe ratują życie przekonali się mieszkańcy jednego z domów jednorodzinnych w powiecie lubelskim.

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska — krok po kroku

Dachówka ceramiczna płaska jest dziś jednym z ciekawszych wyborów pokryć dachowych. Jej charakterystyka i trwałość sprawiają, że jest chętnie wybierana do domów o zróżnicowanej architekturze. Dziś dowiesz się o tym, jak powstaje dachówka ceramiczna, jakie cechy są jej wyróżnikiem oraz jak wygląda jej montaż i konserwacja.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Poszukuję

kobieta poszukuje pracy

lublin

0,00 zł

Praca -> Poszukuję

szukam pracy

Lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

195,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Komunikaty