Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

11 kwietnia 2022 r.
17:58

Przychodnia w Lublinie rozbuduje siedzibę. Duże pieniądze z Unii Europejskiej także dla szpitala

Kliniczny Oddział Toksylogiczno-Kardiologiczny przeniesie się do bloku G (w prawym dolnym rogu)
Kliniczny Oddział Toksylogiczno-Kardiologiczny przeniesie się do bloku G (w prawym dolnym rogu) (fot. Maciej Kaczanowski)

Zatrucia środkami ochrony roślin, próby samobójcze, łączenie leków z alkoholem. Rocznie na toksykologię przy al. Kraśnickiej w Lublinie trafia 3200 pacjentów. W poniedziałek szpital dostał unijne środki na modernizację oddziału. Inwestycja to jeden z elementów ratowania zadłużonego po uszy szpitala.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kliniczny Oddział Toksylogiczno-Kardiologiczny to flagowa jednostka szpitala przy al. Kraśnickiej. – Hospitalizujemy rocznie około 3200 pacjentów – mówi dr Jarosław Szponar, kierownik oddziału.

– Oddział zajmuje się przypadkami trudnymi i agresywnymi jeśli chodzi o przebieg schorzenia. Jesteśmy województwem rolniczym, a rolnictwo to też zatrucia środkami ochrony roślin – mówi Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Ale na toksykologię trafiają też pacjenci po zatruciu tlenkiem węgla, po próbach samobójczych, po zażyciu leków w połączeniu z alkoholem.

Oddział działa dziś na piątym piętrze bloku C. docelowo ma trafić do osobnego budynku – bloku G, gdzie kiedyś był oddział dziecięcy, a ostatnio Covidowy. Od 1 kwietnia przeniosły się tu oddziały z remontowanego obecnie Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Zostaną tu do końca września, a w październiku mają się rozpocząć prace budowlane.

– Modernizacja budynku będzie polegała na przebudowie, wyposażeniu oraz zbudowaniu nowych 18 sal intensywnej terapii, bo pamiętajmy że przy tego rodzaju schorzeniach kończy się najczęściej intensywną terapią – mówi Piotr Matej.

Na oddziale znajdzie się też komora hiperbaryczna, która pozwoli na dotlenianie hospuitalizowanych pacjentów. Do tego powstaną nowe pracownie badania wydolności oddechowej i kardiologicznej.

Na remont bloku G szpital dostał dzisiaj symboliczny czek od marszałka województwa. Prace mają kosztować 18,5 mln złotych, z czego Unia Europejska wyłoży blisko ponad 17,6 mln zł. Szpital przy Kraśnickiej dostał w poniedziałek także ponad 6 milionów złotych na informatyzację. Obie inwestycje mają pomóc stanąć na nogi zadłużonej placówce.

Szpital przy Kraśnickiej, który od dziś wchłania szpital Jana Bożego, będzie mieć w sumie aż pół miliarda złotych długu. Tymczasem w latach przed pandemią toksykologia przynosiła szpitalowi ponad 2 miliony złotych zysku rocznie. Po zmianach ma być jeszcze lepiej.

– Wierzymy, że pan dyrektor Matej pociągnie ten szpital nie na dno, tylko do góry i te inwestycje są mu potrzebne – mówił dzisiaj na konferencji Jarosław Stawiarski. – Jak Matej nie da rady, to już nikt nie da rady i ja odchodzę ze stanowiska – dodał marszałek z przymrużeniem oka.

Budowa przy Nałęczowskiej

Pieniądze z Unii Europejskiej dostanie także Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy, który rozbuduje swoją siedzibę przy ulicy Nałęczowskiej. 24 mln zł mają wystarczyć na nowy, pięciokondygnacyjny obiekt.

– Na parterze będzie usytuowany POZ i gabinety lekarzy pediatrów dla dzieci zdrowych i chorych. Od pierwszego piętra rozpoczynają się gabinety specjalistyczne – wylicza Anna Rotczyńska-Rumińska, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy.
Na pierwszym piętrze ma być chirurgia, ortopedia i rehabilitacja. A wyżej kardiologia, endokrynologia, pulmonologia i neurologia. – Będą to wszystkie gabinety, o które się pacjenci upominają, zwłaszcza w dobie popandemicznej – dodaje dyrektor Rotczyńska-Rumińska.

Pieniądze dla WOMP pochodzą z instrumentu REACT-EU na przeciwdziałanie skutków pandemii. Przypomnijmy, że pieniądze z tego źródła zostały uruchomione dopiero po tym, jak Sejmik Województwa Lubelskiego wycofał się z tzw. uchwały anty-LGBT.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kultowy musical „Jesus Christ Superstar” w Sali Operowej CSK
10 kwietnia 2025, 18:00

Kultowy musical „Jesus Christ Superstar” w Sali Operowej CSK

Opera Lubelska zaprasza na legendarny musical „Jesus Christ Superstar” – porywającą rock-operę z muzyką Andrew Lloyda Webbera. To ponadczasowe dzieło zabrzmi w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur w Lublinie dwukrotnie: 10 i 11 kwietnia 2025, o godzinie 18:00.

Dwie wizje radnych na Plac Łokietka. Fontanna czy drzewa?

Dwie wizje radnych na Plac Łokietka. Fontanna czy drzewa?

Plac Władysława Łokietka w Lublinie znów stał się areną sporu. Tym razem radny Konrad Wcisło proponuje stworzenie skweru z fontanną, a Robert Derewenda walczy o zazielenienie tego miejsca. Która wizja lepiej służy mieszkańcom?

Reklama na TikToku - dlaczego warto?

Reklama na TikToku - dlaczego warto?

TikTok szturmem zdobywa serca użytkowników na całym świecie, stając się jednym z najważniejszych narzędzi marketingowych dla nowoczesnych marek. Zastanawiasz się, dlaczego warto zainwestować w reklamę na tej dynamicznej platformie? Efektywna kampania na TikToku może zwiększyć zasięg i zaangażowanie Twojej marki w sposób, który trudno osiągnąć tradycyjnymi metodami, a prowadzenie profilu przez doświadczoną agencję marketingową gwarantuje profesjonalizm i skuteczność. Odkryj potencjał TikToka i zobacz, jak może on zrewolucjonizować Twoją strategię marketingową!

Zamknęli wjazd na ulicę Wallenroda. Dojazd do szkoły z innej strony

Zamknęli wjazd na ulicę Wallenroda. Dojazd do szkoły z innej strony

Utrudnienia na ulicy Wallenroda. Od środy zamknięty jest odcinek tej ulicy. Dojazd do szkoły czy domu kultury będzie możliwy z innej strony.

Stowarzyszenie chce wykupić budynek przy ul. Akademickiej 117

Jedyne takie miejsce dla rodzin zastępczych. Stowarzyszenie chce wykupić budynek Lighthouse

Od ponad 15 lat stowarzyszenie Jedno Serce pomaga rodzicom zastępczym. Od 2023 roku robi to jeszcze intensywniej w ramach Centrum Wsparcia Dzieci i Rodzin Lighthouse. Teraz organizacja potrzebuje wsparcia, bo chce kupić ten budynek.

Na spotkanie z Rafałem Trzaskowskim zaprasza m.in. na swoim oficjalnym profilu na Facebooku prezydent Michał Litwiniuk

Ostatni raz był tu w 2023 roku razem z Tuskiem. Teraz Trzaskowski przyjedzie w innej roli

Kampania wyborcza trwa. Z mieszkańcami Białej Podlaskiej spotka się Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP.

Lublinianka traci obecnie do lidera sześć punktów, ale ma też jeden mecz rozegrany mniej

Lublinianka kontra Stal Kraśnik. Dzisiaj mecz na szczycie Keeza IV ligi

Mecz na szczycie Keeza IV ligi miał zostać rozegrany na inaugurację rundy wiosennej. Z powodu ataku zimy i kiepskiego stanu boiska obie drużyny zmierzą się dopiero dzisiaj. O godz. 17 na stadionie przy ul. Leszczyńskiego Lublinianka, czyli drugi zespół w tabeli podejmie lidera – Stal Kraśnik.

Ulica Jaspisowa po zmroku jest bardzo niebezpieczna
galeria

Wąsko, bez chodnika i latarni. Radna interweniuje po naszym tekście

Kilka dni temu informowaliśmy o niebezpiecznych sytuacjach na ulicy Jaspisowej w dzielnicy Węglin Południowy. Teraz sprawą zainteresowała radna miejska, które proponuje ratuszowi kilka rozwiązań.

Bezbarwny mecz w Łęcznej. Górnik nie znalazł recepty na Kotwicę Kołobrzeg

Bezbarwny mecz w Łęcznej. Górnik nie znalazł recepty na Kotwicę Kołobrzeg

Po dwóch wygranych z rzędu z zespołami z czołówki kibice Górnika Łęczna liczyli, że ich ulubieńcy kolejny raz zapunktują za pełną pulę. Niestety zielono-czarni we wtorek dość mocno rozczarowali i zaledwie zremisowali z walczącą o utrzymanie Kotwicą Kołobrzeg

Kolarze Monogo Lubelskie Perła Polski w Turcji finiszowali w drugiej dziesiątce

Kolarze Monogo Lubelskie Perła Polski startowali w Turcji

Tureckie Grand Prix Syedra Ancient City nie będzie najmilej wspominany przez kolarzy Monogo Lubelskie Perła Polski. Trasa była bardzo ciekawa i zawierała aż 8 ostrych podjazdów, finisz zresztą też kończył się na trasie wiodącej pod górę.

Wojciech Matysek (w białej koszulce) to jedna z gwiazd LNBA

LNBA: Patobasket oraz Matematyka zmierzą się w finale

To była pasjonująca niedziela w rozgrywkach LNBA. W hali sportowej I liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie odbyły się tylko trzy mecze, ale ich stawka była olbrzymia.

Posypią się mandaty? Policja zapowiada wzmożone kontrole
UWAGA!

Posypią się mandaty? Policja zapowiada wzmożone kontrole

Gdzie będą te kontrole? Wszędzie. Kiedy? W środę, 9 kwietnia. W działaniach wezmą udział również policyjne grupy Speed.

Wieczór z reggae. Vavamuffin powraca do Lublina
koncert
10 kwietnia 2025, 19:00
film

Wieczór z reggae. Vavamuffin powraca do Lublina

Wesoła reggae ferajna z miasta Warszawy, czyli Vavamuffin w najbliższy czwartek przyjedzie do Lublina z najnowszym materiałem. Będzie nawijka Pablopavo, będzie melodyjnie i dancehallowo, tak więc będzie do czego potupać nóżką.

Minęło 20 lat od pogrzebu Jana Pawła II
foto
galeria

Minęło 20 lat od pogrzebu Jana Pawła II

8 kwietnia 2005 roku (20 lat temu) w Rzymie odbyły się uroczystości pogrzebowe ukochanego Papieża Polaka Jana Pawła II. Było to jedno z największych zgromadzeń chrześcijan w historii świata. Na ceremonię przybyło ok. 2-4 milionów ludzi (niektóre źródła mówiły o około 5 milionach pielgrzymów) z całego świata, w tym wiele osób z Lublina. Jednym ze świadków tego wydarzenia był fotoreporter „Dziennika Wschodniego” Maciej Kaczanowski, którego zdjęcia publikujemy.

Cwiczenia Wiosenny Kryzys 25

Wiosenny Kryzys: wspólne ćwiczenia terytorialsów i strażaków

Wszystko wszędzie naraz: dywersja, pożary, wypadki i poszukiwanie osób zaginionych. Taki był scenariusz ćwiczeń Wiosenny Kryzys 25, jakie dęblińscy Terytorialsi przeprowadzili wspólnie z jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium