Film przypominający ostatnie ćwierćwiecze miasta, historyczne slajdy, występy artystyczne, przemówienia nagrodzonych za zasługi mieszkańców oraz odebranie Plakietki Rady Europy - tak wyglądały niedzielne uroczystości jubileuszu samorządności w Puławach.
Ten jubileusz świętują gminy i miasta w całym kraju. Po przemianach ustrojowych, 25 lat temu część władzy trafiła w ręce lokalnych działaczy, społeczników i zapaleńców. Powstały pierwsze struktury samorządowowe. W Puławach pierwszym przewodniczącym rady miasta został Janusz Nowakowski, a wśród ponad trzydziestu radnych znaleźli się m.in. Renata Siedlaczek, Wojciech Kuba, czy Waldemar Mizak.
- Wszystko zaczynaliśmy od zera, ale były pomysły, ludzie chętni do działania i rzuciliśmy się do roboty. To była grupa entuzjastów, którzy nie oglądali się na pieniądze. Były rzeczy trudne, jak przemiany w przedsiębiorstwach, ale to były ciekawe czasy - przypomniała pierwsza prezydent Puław po 1990 roku, Jadwiga Piskorska-Pliszczyńska, która była jednym z gości uroczystości z okazji 25-lecia samorządu terytorialnego.
Na temat tego okresu głos zabrał także prezydent Janusz Grobel, który przypomniał o rozbudowie miejskiej infrastruktury, drogach, wodociągach i kanalizacji, a także o wykorzystywaniu środków unijnych. - Dzięki nim udało się zrealizować wiele poważnych inwestycji - podkreślił.
W sali widowiskowej Domu Chemika zebrali się byli i obecni samorządowcy miasta i powiatu, pracownicy urzędów, kierownicy jednostek, księża, a także społecznicy i artyści. Wśród nich nagrodzeni Medalami za Zasługi dla Miasta - Ryszard Smolak, Kazimierz Kotliński i Sławomir Pać (Bohdan Zadura był nieobecny).
O tym jak długą drogę w ciągu ostatniego ćwierćwiecza przeszły Puławy pokazał film, w którym przypomniano obrady pierwszej rady miasta, życie codzienne na początku lat 90-tych, m.in. nieistniejące już targowisko "manhattan", a obrazki z tamtych lat uzupełniły komentarze byłych i obecnych władz miasta.
Goście przybyli na uroczystą sesję mieli okazję posłuchać także o tym jak Puławy kształtowały się na przestrzeni ostatnich kilkuset lat. Historię miasta w pigułce, przygotowaną przez historyka Zbigniewa Kiełba opowiedział wieloletni przewodniczący miejskiej rady, Zbigniew Śliwiński.
Podczas sesji, prezydent Janusz Grobel i przewodnicząca rady miasta, Bożena Krygier odebrali "Plakietkę Rady Europy", którą przekazał przedstawiciel tej unijnej instytucji. Gość z Węgier był bardzo przejęty swoim wystąpieniem, ale mimo tremy przeczytał kilka zdań po polsku: - Serdecznie gratuluję władzom miasta i jego obywatelom tego wielkiego i wspaniałego sukcesu. Zachowajcie swoje tradycje, bądźcie dumni ze swojej historii. Rozwijajcie kontakty i współpracę z innymi regionami Europy.