Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

24 czerwca 2024 r.
14:35

Alpaki, maszyny i nagrody dla najlepszych rolników województwa

Autor: Zdjęcie autora rs

Najnowszy sprzęt, wystawy zwierząt, wykłady z ekspertami, odznaki dla zasłużonych producentów rolnych, kiermasz roślin ozdobnych i koncerty - tak w skrócie wyglądała niedziela w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Pogoda i frekwencja dopisały.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W Końskowoli na obiektach LODR-u w niedzielę można było z bliska przyjrzeć się nowym maszynom rolniczym, porozmawiać z producentami rolnymi, właścicielami pasiek, czy sprzedawcami rolniczych innowacji. Zainteresowaniem cieszyły się zagrody ze zwierzętami (w tym alpakami) oraz warsztaty z przyrządzania ekologicznej żywności. Wrażenie robiła również duża makieta nowoczesnego gospodarstwa ze zdalnie sterowanymi modelami maszyn rolniczych.

Odznaki "zasłużony dla rolnictwa" za pracę na rzecz podnoszenia poziomu gospodarstw w regionie, otrzymali pracownicy LODR-u: Ewa Grzegorczuk, Anna Pietra, Marzena Szymaszek, Michał Wenerski i Elżbieta Życka.

Konkurs na najlepsze gospodarstwo ekologiczne na Lubelszczyźnie wygrał Bernard Chilczuk z Rozwadówki-Folwark w powiecie bialskim - właściciel 77 hektarów przeznaczonych pod uprawę zbóż, dyni oraz hodowlę owiec rasy uhruskiej. Nagrodę za innowacyjne praktyki otrzymał natomiast Cezary Kozak, hodowca bydła mięsnego rasy limousine z Luszawy w gminie Ostrówek.

Podczas imprezy nagrody trafiły również do laureatów tegorocznej Agroligi. Tytuł mistrza otrzymali Agata i Robert Janczuk ze wsi Pojelce w powiecie bialskim. Rolnicy posiadają 2,6 tys. sztuk pogłowia trzody, trzech chlewni, 250 hektarów gruntów ornych i 6 silosów na łącznie 1,2 tys. ton zboża. Wicemistrzami Agroligi w wojewódzwie lubelskim zostali Marcin Kulikowski z Kosut w powiecie łukowskim - właściciel 213 sztuk bydła i 58 hektarów gruntów rolnych, a także Marzena i Mariusz Barszcz z Zawitały w powiecie ryckim - właściciele 200 sztuk bydła i 90 hektarów gruntów, głównie zbóż.

Ponadto "srebrny laur" w kategorii rolnik otrzymali Halina i Jerzy Bartoszczyk z Gruszki Dużej w powiecie zamojskim, którzy uprawiają rzepak, pszenicę i kukurydzę, a "złoty laur" trafił do Leokadii i Marcina Łukasików z Trzydnika Dużego Kolonii w powiecie kraśnickim. To hodowcy bydła posiadający ponad 70 hektarów m.in. z rzepakiem, jęczmieniem i pszenicą. W ciągu roku uzyskali 9 ton zboża z hektara oraz 8,5 tys. litrów mleka od jednej krowy w skali roku.

W kategorii firm wygrała Kabako Gruppe z Opola Lubelskiego zatrudniająca 200 osób na pełny etat. Przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją owoców miękkich, przetwórstwem mlecznym i produkcją pieczywa. Wicemistrzami w tej kategorii został Kojpasz z Wisznic.

Na zakończenie "Dnia Otwartych Drzwi" wystąpiła Orkiestra Dęta Gminy Końskowola, zespół Backstage oraz Kuba Szmajkowski - laureat pierwszej edycji The Voice Kids.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przymrozki wracają na Lubelszczyznę

Przymrozki wracają na Lubelszczyznę

Po słonecznym dniu czeka nas chłodna noc. Nie jest to dobra informacja dla rolników i ogrodników.

Multimedialne widowisko o polskich bohaterach
Zapowiedź

Multimedialne widowisko o polskich bohaterach

Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie serdecznie zapraszają mieszkańców na niezwykłe widowisko "Iskry Niepodległej", które odbędzie się w dniach 6–8 maja 2025 roku na Placu Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie wpisuje się w tegoroczne obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja.

Zdjęcie ilustracyjne

Wyszedł drzwiami, wrócił oknem, a pieniądze zniknęły

Bialscy policjanci zatrzymali 29-letniego mieszkańca Białej Podlaskiej, podejrzanego o włamanie do mieszkania swojego znajomego. Mężczyzna, który początkowo uczestniczył w spotkaniu towarzyskim, po kłótni z gospodarzem opuścił mieszkanie, by chwilę później powrócić – tym razem wchodząc przez okno.

Padwa zmierzy się z niewygodnym rywalem

Padwa Zamość w niedzielę podejmie Nielbę Wągrowiec

W spotkaniu 23. kolejki KPR Padwa Zamość zagra z Nielbą Wągrowiec. Początek niedzielnego meczu o godzinie 17.

Zdjęcie ilustracyjne
ZDJĘCIA

66-latka z gminy Jabłoń padła ofiarą internetowych oszustów. Napisała do niej "znajoma"

Kobieta, działając pod wpływem emocji i uśpionej czujności, uwierzyła w fałszywą wiadomość o rzekomej wygranej w konkursie znanej sieci handlowej. Poniżej publikujemy zapis jej rozmowy z oszustami.

Zdjęcie ilustracyjne

Rosyjski śmigłowiec nad polskim Bałtykiem

Do incydentu doszło wczoraj wieczorem. Zdaniem DORSZ Rosja testuje w ten sposób gotowość naszych systemów obrony powietrznej.

Prypeć, miasto położone nieopodal elektrowni, zostało ewakuowane dzień po wybuchu. Miasto opuściło około 50 000 mieszkańców

39 lat od katastrofy w Czarnobylu

Mija 39 lat od katastrofy w Czarnobylu; dziś Ukraina oddaje hołd bohaterom, przypominając, że rosyjska agresja i ataki na obiekty jądrowe nadal zagrażają światu, a walka o bezpieczeństwo trwa - przekazał w sobotę szef Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) Ukrainy Andrij Danyk.

Szalone życie w El Cubano
Foto
galeria

Szalone życie w El Cubano

"Livin la vida loca" (Żyjąc szalonym życiem) to nie tylko tytuł popularnej piosenki Ricky'ego Martina, ale także nazwa popularnego cyklu imprez, odbywających się co tydzień w lubelskim klubie El Cubano, w trakcie których Lublin szaleje na całego. Jeśli chcecie wiedzieć, co się działo na ostatniej imprezie w El Cubano, to obejrzyjcie naszą fotogalerię.

Trener Motoru Lublin: Naszą rolą jest utrzymać czołowych piłkarzy

Trener Motoru Lublin: Naszą rolą jest utrzymać czołowych piłkarzy

Motor Lublin cały czas prowadzi rozmowy z zawodnikami na temat pozostania w klubie. Ostatnio portal weszlo.com informował za to, że Widzew Łódź jest zainteresowany sprowadzeniem Samuela Mraza.

zdjęcie ilustracyjne

Miasto uspokaja. Podatek od psa nie wróci, ale właściciele muszą pamiętać o swoich obowiązkach

W Lublinie nie wróci opłata od posiadania psów – zapewnia Ratusz. Urzędnicy przypominają jednak, że właściciele czworonogów mają obowiązki, z których wielu nie zdaje sobie sprawy.

Ponad 3 lata znęcał się nad rodziną. Teraz posiedzi w areszcie

Ponad 3 lata znęcał się nad rodziną. Teraz posiedzi w areszcie

Na pewno najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie 28-letni mężczyzna, który od lat gotował horror w swojej rodzinie. Grozi mu nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Górnik Łęczna myśli już o kolejnym sezonie. Kapitan i trzech jego kolegów z nowymi kontraktami

Górnik Łęczna myśli już o kolejnym sezonie. Kapitan i trzech jego kolegów z nowymi kontraktami

Dobre wieści dla kibiców Górnika Łęczna. W piątek zielono-czarni poinformowali o tym, że przedłużyli umowy z czterema swoimi zawodnikami w tym z kapitanem – Adamem Deją

Pogrzeb papieża Franciszka. Tłumy wiernych na placu Świętego Piotra
AKTUALIZACJA

Pogrzeb papieża Franciszka. Tłumy wiernych na placu Świętego Piotra

W szybkim tempie zapełnił się plac Świętego Piotra, gdzie o godzinie 10.00 rozpoczęła się msza pogrzebowa papieża Franciszka. Plac został otwarty około godziny 5.30 i już wtedy miejsca zajęli pierwsi wierni. W uroczystościach uczestniczy m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką.

Densy w Berecie
Foto
galeria

Densy w Berecie

Zobaczcie, jak Lublin szalał przy najlepszych rytmach w popularnym Berecie, tworząc niezatarte wspomnienia o gorącej nocy. Przeżyjcie jeszcze raz tą magiczną atmosferę, którą udało się uchwycić w obiektywie. A ci co nie byli, niech żałują. Ekstrawaganckie stylizacje, fantastyczna zabawa, świetni ludzie i niezapomniane chwile – wszystko to znajdziecie w naszej fotogalerii.

Jedyna taka wystawa w Polsce. Artystki w świetle jupiterów w Muzeum Narodowym w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Jedyna taka wystawa w Polsce. Artystki w świetle jupiterów w Muzeum Narodowym w Lublinie

Kazimierz Sichulski powiedział o Oldze Boznańskiej „Co babie do pędzla?! Jak ja nie cierpię malujących bab!”. Teraz wyjątkowe prace kobiet ujrzały światło dzienne. W Muzeum Narodowym w Lublinie została otwarta wystawa prac artystek z okresu 1850 – 1950.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium