Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

26 sierpnia 2022 r.
20:44

Brak dwutlenku węgla. Co to oznacza dla branży spożywczej?

0 3 A A
(fot. Radosław Szczęch/Archiwum)

Zakłady Azotowe w zeszłym tygodniu drastycznie ograniczyły produkcję. Nie chodzi tylko o nawozy. Chemiczny gigant wytarza m.in. dwutlenek węgla szeroko wykorzystywany w branży spożywczej. Jego produkcja ścięto o 70 proc. To kłopot dla producentów wód, browarów, ubojni i mleczarni.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gospodarka to system naczyń połączonych, a wygaszenie produkcji w jednym z największych zakładów chemicznych w Europie, puławskich Azotach, to zła wiadomość dla partnerów i klientów spółki. Chodzi m.in. o rolników kupujących nawozy, firmy potrzebujące melaminy do produkcji klejów, czy kaprolaktamu do wytwarzania farb i lakierów.

Ale nie tylko. Z dwutlenku węgla (CO2) wytwarzanego nad Wisłą od lat korzystają międzynarodowi giganci branży napojów gazowanych, jak Coca Cola, czy PepsiCo. Z puławskiego gazu korzysta również Nestle, producent mineralnej "Nałęczowianki", a także spółka Nałęczów Zdrój wytwarzająca równie popularną "Cisowiankę".

– Ograniczenia w dostawie dwutlenku węgla niosą za sobą poważne ryzyko wstrzymania lub drastycznego ograniczenia w dostępie do mineralnych wód gazowanych i lekko gazowych, na które popyt stale rośnie – przyznaje Sylwia Mikiel z biura prasowego Nałęczowa Zdroju.

Wstrzymanie dostaw CO2 przez Grupę Azoty i Anwil już zamroziło produkcję piwa przez spółkę Carlsberg Polska, która w swojej ofercie ma m.in. Kasztelana, Harnasia, Okocim, Karmi, czy Sobersby.

Problemy mogą mieć również producenci z branży mięsnej oraz firm wytwarzających mrożonki. Do ich transportu najczęściej używa się tzw. suchego lodu wytwarzanego z dwutlenku węgla.

Związek producentów branżowych "Polskie Mięso" już alarmuje, że za kilka dni, gdy skończą się zapasy CO2, stanie ubój trzody i drobiu. Problemy mogą mieć także mleczarnie, a to dlatego, że mleko, śmietany, jogurty, czy sery pakowane są w pomieszczeniach z mieszanką gazów gwarantujących odpowiednią temperaturę. Kluczowy jest przy tym dwutlenek węgla. To nie wszystko, bo do utrzymania higieny linii produkcyjnych w branży mlecznej wykorzystywany jest kwas azotowy. Ten również wytwarzały do niedawna firmy chemiczne, w tym puławskie ZA. 

Władze Grupy Azoty na razie nie wskazują żadnego terminu pełnego wznowienia produkcji. Nie wiemy zatem ile czasu potrwa przestój. Co ważne jednak, dwutlenek węgla w Puławach nadal jest wytwarzany – w niewielkiej ilości.

– CO2 jest produktem ubocznym instalacji amoniaku, które bazują na głównym surowcu do jego produkcji, gazie ziemnym. Aktualnie, drastycznie wysokie ceny gazu uniemożliwiają rentowną produkcję amoniaku oraz nawozów azotowych. Dlatego utrzymujemy obecnie 30 proc. wolumenu znamionowej produkcji dwutlenku węgla – tłumaczy Paweł Wójcik, rzecznik prasowy Grupy Azoty "Puławy".

Nad rozwiązaniem, które miałoby pomóc, pracuje rząd. Rozważana jest interwencja na rynku gazu, która miałaby przekonać PGNiG do sprzedaży tego surowca kluczowym przedsiębiorstwom chemicznym po preferencyjnej cenie. Optuje za tym Ministerstwo Aktywów Państwowych kierowane przez Jacka Sasina. Problem w tym, że cena gazu na europejskim rynku przekroczyła już 300 euro za MWh, czyli 1425 zł przy kursie 4,75 zł (i nadal rośnie). W tej sytuacji ścięcie marży przez państwowego dostawcę gazu, choć oczekiwane przez branżę chemiczną, spektakularnych efektów najpewniej nie przyniesie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium