Puławy

28 marca 2019 r.
9:05

Puławy: Budżet obywatelski miasta na pomoc powiatowej przychodni?

Inwestowanie z budżetu obywatelskiego w ochronę zdrowia może znacznie obniżyć szansę pozostałych, mniejszych projektów. Na zdjęciu przychodnia przy ul. Centralnej
Inwestowanie z budżetu obywatelskiego w ochronę zdrowia może znacznie obniżyć szansę pozostałych, mniejszych projektów. Na zdjęciu przychodnia przy ul. Centralnej (fot. Radosław Szczęch)

Mimo wysokiego zadłużenia miasta Puławy, radni Prawa i Sprawiedliwości chcą umożliwić transfer środków budżetowych na zadania powiatu. Chodzi o ponowne otwarcie budżetu obywatelskiego na projekty z zakresu ochrony zdrowia. Skorzystać miałaby na tym przychodnia przy ul. Centralnej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tym, że przychodnia przy ul. Centralnej wymaga kapitalnego remontu, wiadomo od lat. Władze powiatu ostatnich kadencji nie zrobiły jednak zbyt wiele, żeby ten stan rzeczy zmienić. Nie skorzystały, dla przykładu, co wytknął im ostatnio radny Janusz Grobel, ze środków unijnych przewidzianych na termomodernizację tego typu budynków. – Ta przychodnia pięknie wpisywałaby się w ten program, była szansa na otrzymanie 85 proc. dofinansowania – zauważył były prezydent. Dlaczego zatem nie korzystano z tej drogi?

Jak tłumaczy Piotr Rybak, dyrektor SP ZOZ, powiat zdawał sobie sprawę, że jest taka okazja zdobycia pieniędzy, ale nie był przygotowany do złożenia wniosku. – Nie posiadamy jeszcze projektu modernizacji tej przychodni, a poza tym nie mamy obecnie na to środków. Te zabezpieczyliśmy na termomodernizację szpitala. To jest dla nas obecnie najważniejsze zadanie – przyznaje.

Tymczasem po ostatnich rozmowach na linii zarząd powiatu – rada miasta – wiceprezydent Puław doszło do uzgodnień, które wskazują nowe źródło dla sfinansowania remontu przychodni. Pomocną dłoń dla powiatu wyciągnęli miejscy radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy zaoferowali takie zmiany w budżecie obywatelskim, które na powrót pozwolą mieszkańcom składać wnioski dotyczące ochrony zdrowia.

– Chcemy umożliwić im zgłaszanie i głosowanie na te projekty. Wielu puławian korzysta z przychodni oraz oddziałów wyremontowanych w przeszłości dzięki budżetowi obywatelskiemu. Gdy je widzę, mam poczucie dobrze wydatkowanych środków – przekonuje radna Bożena Krygier (PiS). – Tego domagają się mieszkańcy. Ich nie obchodzi, czyje to jest zadanie, nasze, czy powiatu – uzupełnia radna Halina Jarząbek (PiS).

Problem w tym, że powrót inwestycji w ochronę zdrowia może znacznie obniżyć szansę pozostałych, mniejszych projektów obywatelskich. Szczególnie w obliczu skasowania rejonizacji, do czego sprowadza się nowy regulamin BO. Dlatego radni opozycji, ale także współpracującego z PiS-em klubu „Niezależnych”, mają wątpliwości. Waldemar Kowalczyk (Koalicja Samorządowa) ocenił, że proponowane zmiany stoją w sprzeczności z podstawowym założeniem BO, jakim było umożliwienie mieszkańcom wypowiedzenie się w drobnych sprawach. Jego zdaniem, otworzenie konsultacji na służbę zdrowia sprawi, że miasto w ostatecznym rozrachunku wytransferuje pieniądze do powiatu.

O tym, że warto rozważyć pozostawienie rejonizacji, np. w oparciu o okręgi wyborcze, przekonywał z kolei Sławomir Seredyn (Samorządowcy). Andrzej Kuszyk (Niezależni) zaproponował natomiast, żeby w przypadku zezwolenia na wspieranie ochrony zdrowia, wprowadzić w BO zabezpieczenie przed pełnym wykorzystaniem puli na tego rodzaju projekty. Wnioskował o limit umożliwiający przekazanie na ten cel najwyżej połowy środków.

Natomiast Mariusz Cytryński (Koalicja Samorządowa) namawiał radnych do tego, żeby nie spieszyć się z przyjmowaniem tak ważnych zmian już na najbliższej sesji. Podobnego zdania był Janusz Grobel.

Dyskusja i dość rzeczowe argumenty na niewiele się jednak zdały. Radni komisji budżetowej, w której przewagę ma PiS, przyjęli jedynie własne propozycje do regulaminu budżetu obywatelskiego. Teraz nowym zapisom przyjrzeć mają się miejscy prawnicy, a po naniesieniu poprawek i akceptacji prezydenta, przygotowany zostanie projekt uchwały. Ten ma trafić już na piątkową sesję.

Ale już wiadomo, że prezydent Puław przeciwko pomysłowi radnych PiS. – Myślę że idea miejskiego BO nie polega na finansowaniu powiatowych zadań inwestycyjnych. Powiat puławski ma możliwość stworzenia swojego "Powiatowego Budżetu Obywatelskiego" i finansowania tym sposobem zadań, także tych z zakresu ochrony zdrowia. Nie wiem czemu tego nie robi – napisał Paweł Maj na Facebooku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Weronika Sosnowska (zdjęcie jeszcze z czasów pracy w stadninie Michałów)

Bez politycznej przeszłości, za to z doświadczeniem w hodowli. 33-letnia nowa szefowa stadniny

Weronika Sosnowska, dotychczas główna hodowczyni została nową szefową stadniny w Janowie Podlaskim. Stanowisko obejmuje po rezygnacji Leszka Świętochowskiego.

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium