Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

10 października 2019 r.
9:31

Cios w budżet obywatelski w Puławach. Radni przeciw równym szansom

Co będzie w miejscu po usuniętym pomniku? Na pewno nie zobaczymy tutaj napisu „Puławy”, ani innych instalacji artystycznych <br />
Co będzie w miejscu po usuniętym pomniku? Na pewno nie zobaczymy tutaj napisu „Puławy”, ani innych instalacji artystycznych
(fot. Radosław Szczęch)

O tym, jak należy zagospodarować miejsce po rozebranym pomniku nie będą mogli decydować mieszkańcy w ramach ogólnomiejskiego głosowania. Radni ponownie zablokowali obywatelskie inicjatywy kolidujące z projektem budowy w tym miejscu monumentu mjra Mariana Bernaciaka „Orlika”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podczas wtorkowego zebrania komisji rady miasta poświęconej ocenie wniosków do nowego budżetu obywatelskiego, radni decydowali o tym, które z nich trafią pod głosowanie, a które nie. Najwięcej emocji wzbudziła propozycja złożona przez szefową klubu Prawa i Sprawiedliwości Halinę Jarząbek.

Radna uznała, że mimo spełnienia wszelkich formalnych wymagań, należy negatywnie zaopiniować dwa projekty dotyczące terenu po usuniętym pomniku „Bohaterom wspólnych walk...”. Jeden dotyczy montażu liter układających się w podświetlany napis „Puławy”, drugi proponuje postawienie w tym miejscu trójwymiarowej rzeźby poruszanej wiatrem i wodą.

Powód - kolizja z pomysłem środowiska kombatantów, który ma pełne poparcie radnych PiS. Puławskie koło ŚZŻ AK dąży do przejęcia działki po usuniętym pomniku, by w tym miejscu, za pieniądze zebrane ze sprzedaży „cegiełek” zaprojektować i zbudować monument przedstawiający mjra Mariana Bernaciaka „Orlika” na koniu.

Prezent dla inicjatorów budowy pomnika

Środowisko miesiącami zbierało (m.in. pod kościołami oraz w trakcie uroczystości patriotycznych) podpisy za budową pomnika żołnierza niezłomnego. Uzbierano ich 1135, co pozwala im na złożenie do rady miasta projektu uchwały w tej sprawie. Radni PiS chcą go poprzeć. Uznali też, że wyrzucą do kosza wszelkie alternatywne pomysły mieszkańców na zagospodarowanie działki u zbiegu Lubelskiej, Centralnej i Piłsudskiego.

– Jeśli uchwała Światowego Związku Żołnierzy AK nie zyska akceptacji na radzie miasta, istnieje możliwość powrotu do tych koncepcji w kolejnym budżecie obywatelskim – tłumaczyła radna Jarząbek.

Szefowa klubu PiS sama należy do puławskiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK, a podczas wojny w oddziale „Orlika” służył jej ojciec, wuj oraz inni członkowie jej rodziny. – Ja mam tej sprawy osobisty stosunek, ale żadnej prywaty na pamięci narodowej nie uprawiam – podkreślała. 

Nie dla "fajnej przestrzeni"

Wniosek radnej poparł m.in. Tomasz Kraszewski (PiS), który przypomniał, że teren ten leży blisko miejsc, gdzie grzebani byli żołnierze niezłomni. – Dlatego „fajnej przestrzeni” w tym miejscu organizować nie można. My radni jesteśmy zobowiązani, żeby postawić tam patriotyczny pomnik uosabiający misję żołnierzy niezłomnych – przekonywał. 

Decyzję o usunięciu nieakceptowanych poparł także radny Ignacy Czeżyk (PiS). - To jest miejsce uświęcone krwią - mówił, porównując "Orlika" do rycerza, Zawiszy Czarnego. - Zróbmy ukłon w stronę przeszłości, który umocni naszą tożsamość - zachęcał.

Innym z istotnych argumentów zwolenników monumentu jest to, że zbiórka na ten cel ma być społeczna, a więc zadanie to nie obciążyłoby budżetu Puław (w kontrze do przypadku, gdyby projekt startował do BO i wygrał). 

Co z głosem mieszkańców?

Nie wszystkich to jednak przekonało. Radna Beata Kozik (Niezależni) na decyzji o wycofaniu projektów obywatelskich nie zostawiła suchej nitki. – Te projekty spełniły wszelkie wymagania i wiecie o tym, że nie ma żadnych podstaw do ich wycofania – mówiła. – Ja na takie traktowanie naszych mieszkańców się nie zgadzam - podkreślała. 

W podobnym tonie wypowiedział się Mariusz Cytryński (Koalicja Samorządowa). – Szanuję to, że zebrano ponad tysiąc podpisów, ale dajmy mieszkańcom prawo oddać głos na inny projekt. To mieszkańcy powinni decydować o tym, jak ma wyglądać miejsce, które codziennie oglądają - proponował. 

W imieniu Ratusza głos zabrała Ewelina Borawska, która odpowiada za organizację budżetu obywatelskiego. Urzędniczka skrytykowała propozycję radnych PiS. - To jest odbieranie mieszkańcom wyboru, co nie jest rolą radnych, szczególnie w przypadku BO - stwierdziła. 

Siedem do dwóch

Argumenty o wolności wyboru czy przypominanie idei konsultacji społecznych nie przyniosły rezultatu. Za wyrzuceniem z budżetu obywatelskiego wniosków o montażu napisu i budowie rzeźby poruszanej wiatrem zagłosowało siedmioro radnych - przewodnicząca komisji Elżbieta Szymańska (Samorządowcy Janusza Grobla), Halina Jarząbek, Tomasz Kraszewski, Paweł Matras, Michał Śmich oraz Ryszard Ścibior (wszyscy PiS). Przeciw była Beata Kozik (Niezależni) oraz Mariusz Cytryński (Koalicja Samorządowa). 

Razem z dwoma projektami dotyczącymi zagospodarowania miejsca po usuniętym pomniku, doraźna komisja do spraw budżetu obywatelskiego poparła usunięcie 27 z 75 pomysłów na miasto. Głosowanie potrwa od 21 do 28 października, odbędzie się jedynie w formie cyfrowej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium