Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

10 października 2019 r.
9:31

Cios w budżet obywatelski w Puławach. Radni przeciw równym szansom

42 75 A A
Co będzie w miejscu po usuniętym pomniku? Na pewno nie zobaczymy tutaj napisu „Puławy”, ani innych instalacji artystycznych <br />
Co będzie w miejscu po usuniętym pomniku? Na pewno nie zobaczymy tutaj napisu „Puławy”, ani innych instalacji artystycznych
(fot. Radosław Szczęch)

O tym, jak należy zagospodarować miejsce po rozebranym pomniku nie będą mogli decydować mieszkańcy w ramach ogólnomiejskiego głosowania. Radni ponownie zablokowali obywatelskie inicjatywy kolidujące z projektem budowy w tym miejscu monumentu mjra Mariana Bernaciaka „Orlika”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podczas wtorkowego zebrania komisji rady miasta poświęconej ocenie wniosków do nowego budżetu obywatelskiego, radni decydowali o tym, które z nich trafią pod głosowanie, a które nie. Najwięcej emocji wzbudziła propozycja złożona przez szefową klubu Prawa i Sprawiedliwości Halinę Jarząbek.

Radna uznała, że mimo spełnienia wszelkich formalnych wymagań, należy negatywnie zaopiniować dwa projekty dotyczące terenu po usuniętym pomniku „Bohaterom wspólnych walk...”. Jeden dotyczy montażu liter układających się w podświetlany napis „Puławy”, drugi proponuje postawienie w tym miejscu trójwymiarowej rzeźby poruszanej wiatrem i wodą.

Powód - kolizja z pomysłem środowiska kombatantów, który ma pełne poparcie radnych PiS. Puławskie koło ŚZŻ AK dąży do przejęcia działki po usuniętym pomniku, by w tym miejscu, za pieniądze zebrane ze sprzedaży „cegiełek” zaprojektować i zbudować monument przedstawiający mjra Mariana Bernaciaka „Orlika” na koniu.

Prezent dla inicjatorów budowy pomnika

Środowisko miesiącami zbierało (m.in. pod kościołami oraz w trakcie uroczystości patriotycznych) podpisy za budową pomnika żołnierza niezłomnego. Uzbierano ich 1135, co pozwala im na złożenie do rady miasta projektu uchwały w tej sprawie. Radni PiS chcą go poprzeć. Uznali też, że wyrzucą do kosza wszelkie alternatywne pomysły mieszkańców na zagospodarowanie działki u zbiegu Lubelskiej, Centralnej i Piłsudskiego.

– Jeśli uchwała Światowego Związku Żołnierzy AK nie zyska akceptacji na radzie miasta, istnieje możliwość powrotu do tych koncepcji w kolejnym budżecie obywatelskim – tłumaczyła radna Jarząbek.

Szefowa klubu PiS sama należy do puławskiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK, a podczas wojny w oddziale „Orlika” służył jej ojciec, wuj oraz inni członkowie jej rodziny. – Ja mam tej sprawy osobisty stosunek, ale żadnej prywaty na pamięci narodowej nie uprawiam – podkreślała. 

Nie dla "fajnej przestrzeni"

Wniosek radnej poparł m.in. Tomasz Kraszewski (PiS), który przypomniał, że teren ten leży blisko miejsc, gdzie grzebani byli żołnierze niezłomni. – Dlatego „fajnej przestrzeni” w tym miejscu organizować nie można. My radni jesteśmy zobowiązani, żeby postawić tam patriotyczny pomnik uosabiający misję żołnierzy niezłomnych – przekonywał. 

Decyzję o usunięciu nieakceptowanych poparł także radny Ignacy Czeżyk (PiS). - To jest miejsce uświęcone krwią - mówił, porównując "Orlika" do rycerza, Zawiszy Czarnego. - Zróbmy ukłon w stronę przeszłości, który umocni naszą tożsamość - zachęcał.

Innym z istotnych argumentów zwolenników monumentu jest to, że zbiórka na ten cel ma być społeczna, a więc zadanie to nie obciążyłoby budżetu Puław (w kontrze do przypadku, gdyby projekt startował do BO i wygrał). 

Co z głosem mieszkańców?

Nie wszystkich to jednak przekonało. Radna Beata Kozik (Niezależni) na decyzji o wycofaniu projektów obywatelskich nie zostawiła suchej nitki. – Te projekty spełniły wszelkie wymagania i wiecie o tym, że nie ma żadnych podstaw do ich wycofania – mówiła. – Ja na takie traktowanie naszych mieszkańców się nie zgadzam - podkreślała. 

W podobnym tonie wypowiedział się Mariusz Cytryński (Koalicja Samorządowa). – Szanuję to, że zebrano ponad tysiąc podpisów, ale dajmy mieszkańcom prawo oddać głos na inny projekt. To mieszkańcy powinni decydować o tym, jak ma wyglądać miejsce, które codziennie oglądają - proponował. 

W imieniu Ratusza głos zabrała Ewelina Borawska, która odpowiada za organizację budżetu obywatelskiego. Urzędniczka skrytykowała propozycję radnych PiS. - To jest odbieranie mieszkańcom wyboru, co nie jest rolą radnych, szczególnie w przypadku BO - stwierdziła. 

Siedem do dwóch

Argumenty o wolności wyboru czy przypominanie idei konsultacji społecznych nie przyniosły rezultatu. Za wyrzuceniem z budżetu obywatelskiego wniosków o montażu napisu i budowie rzeźby poruszanej wiatrem zagłosowało siedmioro radnych - przewodnicząca komisji Elżbieta Szymańska (Samorządowcy Janusza Grobla), Halina Jarząbek, Tomasz Kraszewski, Paweł Matras, Michał Śmich oraz Ryszard Ścibior (wszyscy PiS). Przeciw była Beata Kozik (Niezależni) oraz Mariusz Cytryński (Koalicja Samorządowa). 

Razem z dwoma projektami dotyczącymi zagospodarowania miejsca po usuniętym pomniku, doraźna komisja do spraw budżetu obywatelskiego poparła usunięcie 27 z 75 pomysłów na miasto. Głosowanie potrwa od 21 do 28 października, odbędzie się jedynie w formie cyfrowej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

W tej gminie opozycja nie istnieje. Przeciwko wójtowi do wyborów nie przystąpił żaden kontrkandydat, a na 15 miejsc w radzie - wszystkie 15 otrzymał jeden komitet - ten popierający Jana Gędka. Głosowanie było potrzebne tylko w jednym okręgu. Czy to jeszcze demokracja?

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Małgorzata Bzówka nie jest już prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu. Zastąpił ją jako pełniący obowiązki Franiszek Josik.

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej
16 maja 2024, 18:00

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej

Już dziś w księgarni Dosłowna odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Las Literatury” oraz Turniej Jednego Wiersza.

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście znowu uśmiechnęło się do mieszkańców naszego województwa. We wtorkowym losowaniu Eurojackpot grający w Zamościu wygrał blisko 900 tysięcy złotych. Z kolei w Rykach padła główna wygrana w Ekstra Premii!

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dziś Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda
galeria

Szukają najlepszego policjanta. Dziś kierowanie, jutro jazda

W Lublinie trwają wojewódzkie eliminacje XXXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Turniej składa się z sześciu konkurencji podzielony jest na dwa dni.

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

Koniec dobrej passy Świdniczanki i złej Podlasia, Orlęta Spomlek praktycznie w IV lidze

W środę na ośmiu meczach zakończyła się passa meczów bez porażki Świdniczanki. Trzy punkty ze stadionu przy ul. Turystycznej wywiozła Wisłoka Dębica. Jedno spotkanie krócej na przełamanie kiepskiej serii czekali za to w Białej Podlaskiej. Drużyna Artura Renkowskiego wreszcie wywalczyła jednak pełną pulę – w Sieniawie ograła Sokoła 2:0.

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?
LISTA

Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Gdzie szukać pomocy?

W województwie lubelskim jest ponad 30 ośrodków, które w różnym zakresie udzielają pomocy psychologicznej dzieciom i młodzieży. Gdzie i jaką pomoc można otrzymać?

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Radny PiS na lodzie. Nie dostał obiecanego stanowiska

Samorządowiec z Prawa i Sprawiedliwości rzucił posadę z-cy dyrektora inspekcji handlowej dla obiecanego stanowiska w zarządzie powiatu puławskiego. Gdy niespodziewanie PiS władzę w powiecie stracił, radny został z niczym. Czy pomoże mu wojewoda?

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina
PATRONAT
galeria

Dziekani kierunków technicznych przyjechali do Lublina

Sztuczna Inteligencja to główny temat dziekanów, prodziekanów i przewodniczących rad dyscyplin z 22 uczelni technicznych w Polsce.

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Te Urzędy Skarbowe są przyjazne przedsiębiorcom. Wśród wyróżnionych także trzy z Lubelskiego

Ponad 10 600 przedsiębiorców oceniło pracę 378 urzędów skarbowych - Business Centre Club po raz 21. wyróżnił najlepiej funkcjonujące urzędy skarbowe w kraju. Wśród 43 laureatów ogólnopolskiego konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy” znalazły się trzy z województwa lubelskiego.

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką
1 czerwca 2024, 19:00

Nowy festiwal w Lublinie. Znamy szczegóły Festiwalu Sztuki Nad Rzeką

Festiwal Sztuki Nad Rzeką (czerwiec – październik 2024) to najnowsze wydarzenie w kulturalnym kalendarzu Lublina, które obok Nocy Kultury, Wschodu Kultury – Innych Brzmień, Carnavalu Sztukmistrzów i Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński wpisuje się w lubelskie starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szefowa MOPS odwołana. Urząd wytyka jej nieprawidłowości

Szykuje się zmiana kierownictwa w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Prezydent odwołał dotychczasową szefową, Ewę Borkowską. Urząd zarzuca jej nieprawidłowości przy dofinansowaniach do turnusów rehabilitacyjnych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium