W ciągu sześciu najbliższych lat województwo lubelskie otrzyma miliardy euro z europejskich funduszy. Podział będzie zależał od nowej strategii województwa. Powiatom nadwiślańskim zależy, by w dokumencie znalazły się takie zadania, jak rozwój transportu, turystyki, rolnictwa i biogospodarki.
Do 25 listopada potrwają konsultacje w ramach nowej strategii województwa lubelskiego, za które odpowiada Urząd Marszałkowski. Równolegle, własne działania w tym kierunku rozpoczęły cztery powiaty historycznego „Powiśla”, czyli puławski, opolski, kraśnicki i rycki. Ich przedstawiciele, wspólnie z Puławskim Parkiem Naukowo-Technologicznym przygotują listę najważniejszych zadań, jakie ich zdaniem powinny znaleźć się w strategii.
– Szukamy wspólnych mianowników, ponadlokalnych przedsięwzięć, które są kluczowe dla rozwoju naszego regionu. To mogą być drogi, produkty turystyczne, projekty gospodarcze. Działając wspólnie, mamy większe szanse. Dlatego w poniedziałek powiaty „Powiśla” podpisały list intencyjny o wzajemnej współpracy – mówi Kamil Lewandowski, rzecznik powiatu puławskiego.
Jednym z inicjatorów rozpoczęcia prac nad wspólną listą oczekiwanych inwestycji na najbliższe lata jest prezes PPNT, Tomasz Szymajda. – Nasza spółka odpowiada za stronę gospodarczą tej lokalnej strategii. Zależy nam na wykorzystaniu potencjału regionu, instytutów naukowych oraz firm, które powstają na naszym terenie. Stawiamy m.in. na biogospodarkę i cyfryzację rolnictwa. Widzimy nowe przedsiębiorstwa, które chcą się specjalizować w tych dziedzinach. Unijne fundusze z pewnością przyspieszyłyby ich rozwój – mówi szef puławskiego technoparku.
Roboczy zespół, w którego weszli pracownicy czterech starostw, pracują także nad wskazaniem kluczowych zadań infrastrukturalnych. Chodzi przede wszystkim o poprawę jakości dróg łączących „Powiśle” licząc od Stężycy, aż po Annopol, takich jak wojewódzkie 801, czy 824. Strategia ma zakładać również powstawanie wspólnych produktów turystycznych, szlaków rowerowych, rozwój kolejki wąskotorowej, uzdrowisk itp.
Żeby niczego nie pominąć, opracowywana jest ankieta, jaka zostanie wysłana do wszystkich gmin wymienionych powiatów. Po analizie zebranych danych, w czym pomoże Instytut Rozwoju Samorządu Terytorialnego WL, powstanie raport, który trafi na biurko marszałka Jarosława Stawiarskiego. Jego treść ma zostać uwzględniona przy tworzeniu strategii województwa w kontekście nowej, unijnej perspektywy finansowej na lata 2021-2027.