Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

30 maja 2015 r.
14:06

IUNG: Nie ma konfliktu z Muzeum Czartoryskich w Puławach

0 1 A A
Grażyna Hołubowicz-Kliza twierdzi, że nie ma takiej możliwości, żeby Muzeum Czartoryskich przejęło osadę pałacowo-parkową, bo ta jest własnością IUNG
Grażyna Hołubowicz-Kliza twierdzi, że nie ma takiej możliwości, żeby Muzeum Czartoryskich przejęło osadę pałacowo-parkową, bo ta jest własnością IUNG

Muzeum Czartoryskich ma wystarczającą ilość miejsca na swoją działalność, a żadnego konfliktu z tą instytucją nigdy nie było – przekonuje prof. Grażyna Hołubowicz-Kliza, wicedyrektor Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa. To odpowiedź na nasz wywiad z Leszkiem Gorgolem na temat przyszłości muzeum.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak odniesie się pani do tezy stawianej przez Leszka Gorgola o tym, że Muzeum Czartoryskich posiada obecnie niewystarczającą ilość przestrzeni, co blokuje jego rozwój?

Grażyna Hołubowicz-Kliza: – Na mocy podpisanego w 2014 r. porozumienia o współpracy udostępniliśmy muzeum bardzo dużą powierzchnię wystawienniczą na cele muzealne: salę rycerską, gotycką, kamienną, sień główną, przedsionek i całą klatkę schodową oraz cały Dom Żółty. Od połowy grudnia są tam umieszczone gabloty, ścianki wystawiennicze i jest robiona aranżacja wystawy. Do końca 2018 roku obowiązuje nas umowa, na mocy której muzeum nie płaci czynszu za użytkowanie tych pomieszczeń, ale zobowiązane jest do umieszczania tam wystaw związanych z bytnością Czartoryskich w Puławach. Do przekazania jest także Świątynia Sybilli i Dom Gotycki, więc tych powierzchni jest naprawdę dużo. Ponadto zaproponowaliśmy muzeum pomieszczenia na parterze w centralnej części pałacu, ale odpowiedzi w tej kwestii na dzień dzisiejszy nie mamy.

Czy relacje między IUNG, a Muzeum Czartoryskich można nazwać konfliktem?

Uważam, że pomiędzy nami a muzeum nigdy nie było konfliktu, chociażby dlatego, że pomieszczenia zostały przekazane. Z naszej strony zostało zrobione wszystko, aby wystawiennictwo mogło się rozwijać. Obecnie czekamy na otwarcie wystawy, bo sezon turystyczny już się rozpoczął.

Co się stanie po 2018 roku? Czy Muzeum Czartoryskich w Puławach naprawdę grozi zamknięcie?

My jesteśmy otwarci na współpracę. Decyzja jednak leży po stronie muzeum.

Jednym z pomysłów na ratowanie muzeum jest to, żeby to właśnie ono stało się właścicielem całej osady pałacowo-parkowej.

Instytut jest właścicielem tych obiektów i tak niech zostanie.

>>>

Trzy lata spokoju

Od stycznia 2019 roku zmienią się zasady udostępniania pomieszczeń osady pałacowo-parkowej dla Muzeum Czartoryskich. Filia Muzeum Nadwiślańskiego na mocy obowiązującej umowy do końca 2018 roku nie musi płacić za wynajem sal i budynków. Po tym terminie władze IUNG zapowiadają wprowadzenie zasad komercyjnych, a to oznacza poważne kłopoty finansowe i groźbę zamknięcia lub znacznego ograniczenia działalności muzeum w dotychczasowej formie. To m.in. dlatego pojawiają się głosy mówiące o potrzebie zmian oraz zawarcia takiego porozumienia, które zagwarantuje jego finansowanie za kilka lat. Jeśli tym tematem nikt się nie zainteresuje, pierwsze muzeum na ziemiach polskich za trzy i pół roku możne być już tylko historią.

Pozostałe informacje

Filip Kondracik to bramkarz z rocznika 2008

Motor Lublin testuje dwóch młodych zawodników

Podczas piątkowego meczu kontrolnego z Bruk-Bet Termaliką Nieciecza w barwach Motoru Lublin pojawiło się dwóch nowych zawodników. To testowani: obrońca Szymon Gaj i bramkarz Filip Kondracik.

zdjęcie ilustracyjne

Prawo jazdy od 17. roku życia? Szykuje się więcej zmian dla kierowców

Będą zmiany w przepisach ruchu drogowego. Prawo jazdy będzie można zdać w wieku 17 lat. To na razie propozycje, nad którymi pracuje Ministerstwo Infrastruktury.

VKIE w Sercu
foto
galeria

VKIE w Sercu

Vkie wystąpił w klubie Serce, który specjalnie na ten wieczór przygotował mieszankę utworów z nowej płyty oraz największe hity ze swojej dyskografii. Gościem specjalnym był jeden z najgorętszych newcomerów tego sezonu, czyli OKEKEL! Zobaczcie zdjęcia z tego szalonego koncertu. Tak się bawi Lublin!

Stela Posavec wystąpi w reprezentacji Chorwacji w zbliżających się mistrzostwach Europy

Kolejna zawodniczka MKS FunFloor Lublin zagra na mistrzostwach Europy

Stela Posavec została powołana do reprezentacji Chorwacji na mistrzostwa Europy w piłce ręcznej.

Ser na okrągło!
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Ser na okrągło!

Wbrew powszechnie panującej opinii, mleko nie bierze się z kartonu, a masło z półki w lodówce. O produkcji sera i innych produktów mlecznych opowiedziała nam Małgorzata Brodziak-Murawska, która porzuciła pracę w korporacji i osiadła w Uniszowicach pod Lublinem, gdzie stworzyła markę „Wzgórze serem malowane” i produkuje naturalne sery.

Błyszcząca noc
foto
galeria

Błyszcząca noc

Tej nocy królował nieśmiertelny i zawsze modny brokat! Świecące kreacje, makijaże z wykorzystaniem brokatu oraz kryształków! Tej nocy wszystko błyszczało. Zobaczcie, jak się bawił Lublin w Fabryce Melanżu.

Koń w Tyśmienicy nie zrobi za wiele. Na pomoc ruszyli strażacy

Koń w Tyśmienicy nie zrobi za wiele. Na pomoc ruszyli strażacy

Koń w tarapatach. Wpadł do Tyśmienicy. Na szczęście, na pomoc ruszyli strażacy.

Start w ostatnich latach całkiem nieźle radził sobie w Szczecinie. Czy w niedzielę też sprawi niespodziankę?

Start Lublin kontra King Szczecin, czyli jakby grali w Lidze Mistrzów

Start Lublin w niedzielę zagra na wyjeździe z Kingiem Wilki Morskie Szczecin. Spotkanie rozpocznie się się o godz. 17.30. Faworytem będą gospodarze, to w ostatnich latach akurat z tym rywalem czerwono-czarni w gościach często wygrywali.

zdjęcie ilustracyjne

Chełmska uczelnia idzie w lotnictwo. Wielka szansa dla młodych na prestiżowy zawód

To wielka szansa dla młodych ludzi na ciekawy zawód. Chełmska uczelnia może kształcić kontrolerów ruchu lotniczego.

Szybka bramka Podlasia w meczu z KSZO, ale niemoc na wyjazdach trwa

Szybka bramka Podlasia w meczu z KSZO, ale niemoc na wyjazdach trwa

Już w piątek swój mecz w Ostrowcu Świętokrzyskim rozegrali piłkarze Podlasia. Podopieczni Artura Renkowskiego prowadzili z KSZO, ale przegrali 2:3. To szósta porażka biało-zielonych na wyjeździe w tym sezonie na siedem rozegranych meczów.

"Treny" z nagrodą w Los Angeles. Reżyser to wykładowca KUL
film

"Treny" z nagrodą w Los Angeles. Reżyser to wykładowca KUL

Film „Treny” związanego z KUL Damiana Bieńka zbiera nagrody na zagranicznych festiwalach. Niedawno został nagrodzony na 25. festiwalu Polish Film Festival w Los Angeles.

Premiera w Teatrze Centralnym
premiera
22 listopada 2024, 19:00

Premiera w Teatrze Centralnym

Pełna czarnego humoru, lekka komedia kryminalna - tak najkrócej można opisać nadchodzącą premierę Teatru Centralnego Centrum Kultury w Lublinie.

Filip Luberecki zaliczył w piątek kolejny występ w reprezentacji Polski

Polska prowadziła z Włochami 2:0, ale przegrała. Cały mecz Filipa Lubereckiego z Motoru Lublin

W niecodziennych okolicznościach zwycięstwo w meczu z Włochami straciła reprezentacja Polski do lat 20. Biało-Czerwoni w ramach Elite League prowadzili z utytułowanym rywalem 2:0 jeszcze do 79 minuty. Mimo to Biało-Czerwoni przegrali 2:3. W podstawowym składzie naszej kadry wyszedł Filip Luberecki z Motoru Lublin. I spędził na boisku pełne 90 minut.

Strategiczna dla ochrony granic Polski. Placówka SG ma już swojego patrona
Zdjęcia
galeria

Strategiczna dla ochrony granic Polski. Placówka SG ma już swojego patrona

Placówka Straży Granicznej w Terespolu, jedna z największych w województwie lubelskim ma już swojego patrona. Nieprzypadkowo to Brygada Korpusu Ochrony Pogranicza Polesie.

Kuriozalna sytuacja w meczu reprezentacji Polski. Napastnik nie wszedł na boisko bo... zawinił "czynnik ludzki"

Kuriozalna sytuacja w meczu reprezentacji Polski. Napastnik nie wszedł na boisko bo... zawinił "czynnik ludzki"

Kuriozalna sytuacja, niestety bardzo źle świadcząca o naszej drużynie narodowej. W piątkowym meczu Portugalia – Polska trener Michał Probierz chciał wpuścić w drugiej połowie Karola Świderskiego. Sęk w tym, że polski napastnik nie został wpisany do protokołu meczowego i nie tylko nie mógł wbiec na murawę, ale nie powinien też przebywać na ławce rezerwowych

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!