Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

12 maja 2015 r.
13:04

Uratujmy Muzeum Czartoryskich w Puławach

0 5 A A
Muzeum Czartoryskich w Puławach (Fot. Paweł Buczkowski / archiwum)
Muzeum Czartoryskich w Puławach (Fot. Paweł Buczkowski / archiwum)

Rozmowa z Leszkiem Gorgolem, byłym radnym miasta Puławy, a obecnie członkiem zarządu powiatu do spraw społecznych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Skąd pomysł na powołanie rady, która jak rozumiem miałaby doradzać w sprawie działalności Muzeum Czartoryskich?

– Ta myśl narodziła się w ubiegłym roku na kanwie konfliktu pomiędzy muzeum a dyrekcją Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Muzeum, zgodnie ze wszelkimi umowami powinno otrzymać pewną przestrzeń wystawienniczą konieczną do dalszego rozwoju. Zaszły okoliczności, które nie sprzyjają temu rozwojowi i stąd myśl o konieczności wspierania tej instytucji poprzez czynnik społeczny. Poza dyrekcją Muzeum Nadwiślańskiego, prezydentem miasta i dyrekcją instytutu w zasadzie nikt nie zabierał w tej sprawie głosu. Uważam, że musimy mieć poczucie odpowiedzialności za to, co się wydarzyło 200 lat temu, bo idea muzealnictwa na naszym terenie sięga początków wieku XIX.

• Jaki byłby cel takiej działalności?

– Przede wszystkim utrzymanie Muzeum Czartoryskich w Puławach bez względu na jego konstrukcję organizacyjną. Najlepiej, jakby takie muzeum prowadzone było przez miasto Puławy, ale nie wykluczam też, aby to muzeum otrzymało rangę narodowego. Takiego, którego organem współprowadzącym razem z miastem byłoby Ministerstwo Kultury. Nie możemy uciekać od odpowiedzialności, żeby przeznaczać publiczne pieniądze na ten cel, bo wszystkie muzea w Polsce są utrzymywane w ten sposób.

• Jakie są obecnie największe problemy Muzeum Czartoryskich?

– Muzeum jako oddział Muzeum Nadwiślańskiego ma możliwość działania jeszcze przez cztery lata, bo takie są zobowiązania wobec Urzędu Marszałkowskiego w związku z wykorzystaniem pieniędzy unijnych na renowację obiektów z przeznaczeniem na działalność muzealną. W istocie rzeczy Muzeum Czartoryskich może grozić zamknięcie, jeśli nie okaże się ono wystarczająco atrakcyjne dla społeczności puławskiej i turystów i jeżeli w ciągu najbliższych czterech lat nie uzgodnimy jednoznacznego poglądu jak powinno funkcjonować. Moim zdaniem takie muzeum powinno prowadzić działalność wystawienniczą na bardzo wysokim poziomie, korzystając ze zbiorów Muzeum Czartoryskich w Krakowie, zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie, czy Pałacu w Wilanowie. Zaplecze muzealnicze jest bardzo duże.

• Czy jest szansa, żeby część eksponatów np. z Muzeum Czartoryskich w Krakowie na stałe znalazła się w Puławach?

– Tak. Jest taka szansa, z uwagi na to, że zbiory Muzeum Czartoryskich są ogromne i nigdy nie są prezentowane wszystkie na raz. Po drugie istnieje bardzo wyraźny podział kolekcji, gdzie na pewno zachowana została tak zwana kolekcja puławska, wytworzona głównie przez Izabelę Czartorską. Ona jest dostosowana do Świątyni Sybilli i część tych zbiorów mogłaby na stałe tutaj rezydować, korzystając z tak zwanego depozytu i umów pomiędzy muzeami.

• Co w sprawie muzeum powinien zrobić zarząd powiatu puławskiego, władze miasta i instytutu?

– Najważniejszą sprawą byłoby osiągnięcie porozumienia, by w odpowiednich częściach Pałacu mogło funkcjonować muzeum. To porozumienie musi zmierzać w takim kierunku, aby zapewnić trwałe miejsce dla muzeum, które nie tylko zajmowałoby się wystawiennictwem, ale również edukacją, czy badaniami naukowymi. To muzeum mogłoby zadbać o cały Zespół Pałacowo-Parkowy, jako miejsce służące wystawiennictwu. Taki był zamysł Izabeli Czartoryskiej, który należy odtworzyć. Druga sprawa to zapewnienie trwałego finansowania dla takiego muzeum. Ja widzę trzy źródła. Pierwsze to pieniądze ministerialne. Ministerstwo Kultury powinno czuć się zobowiązane wobec tradycji pierwszego polskiego muzeum. Drugie to budżet miasta, a trzecie to sponsorzy lokalni. Największe firmy puławskie powinny czuć się zobowiązane, bo korzystają z tego środowiska, a też muzeum działa na rzecz wielu ich pracowników z tego terenu. Takie źródła zapewniłyby sprawną działalność, która byłaby zauważona na mapie muzealnej Polski.

Pozostałe informacje

Czy wybór szkoły stanie się łatwiejszy? Nowe rozwiązanie trafiło na biurko prezydenta
LUBLIN

Czy wybór szkoły stanie się łatwiejszy? Nowe rozwiązanie trafiło na biurko prezydenta

Chodzi o Klimatyczną Mapę Szkół – to narzędzie, które ma pokazać specyfikę i różnorodność placówek oświatowych. Interpelację w sprawie jej wprowadzenia złożyli lubelscy radni.

Dobra informacja dla kierowców – dziś za darmo możecie sprawdzić światła

Dobra informacja dla kierowców – dziś za darmo możecie sprawdzić światła

Na wybranych stacjach kontroli pojazdów kierowcy mogą dziś za darmo sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich samochodach. Sprawdźcie, gdzie jest to możliwe na Lubelszczyźnie.

Włamywał się do samochodów. Teraz pójdzie do więzienia

Włamywał się do samochodów. Teraz pójdzie do więzienia

Policjanci z Chełma zatrzymali 40-latka, który odpowiada za kilkukrotne włamania się do aut zaparkowanych na terenie miasta. Grozi mu do 10 lat więzienia.

zdjęcie ilustracyjne

Pijana 17-latka leżała w nocy między blokami. Policja wezwała matkę

Nastolatka leżała między blokami. Zaniepokoiło to mieszkańca, który zawiadomił policję. Okazało się, że miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Filip Kondracik to bramkarz z rocznika 2008

Motor Lublin testuje dwóch młodych zawodników

Podczas piątkowego meczu kontrolnego z Bruk-Bet Termaliką Nieciecza w barwach Motoru Lublin pojawiło się dwóch nowych zawodników. To testowani: obrońca Szymon Gaj i bramkarz Filip Kondracik.

zdjęcie ilustracyjne

Prawo jazdy od 17. roku życia? Szykuje się więcej zmian dla kierowców

Będą zmiany w przepisach ruchu drogowego. Prawo jazdy będzie można zdać w wieku 17 lat. To na razie propozycje, nad którymi pracuje Ministerstwo Infrastruktury.

VKIE w Sercu
foto
galeria

VKIE w Sercu

Vkie wystąpił w klubie Serce, który specjalnie na ten wieczór przygotował mieszankę utworów z nowej płyty oraz największe hity ze swojej dyskografii. Gościem specjalnym był jeden z najgorętszych newcomerów tego sezonu, czyli OKEKEL! Zobaczcie zdjęcia z tego szalonego koncertu. Tak się bawi Lublin!

Stela Posavec wystąpi w reprezentacji Chorwacji w zbliżających się mistrzostwach Europy

Kolejna zawodniczka MKS FunFloor Lublin zagra na mistrzostwach Europy

Stela Posavec została powołana do reprezentacji Chorwacji na mistrzostwa Europy w piłce ręcznej.

Ser na okrągło!
DZIENNIK ZE SMAKIEM
film

Ser na okrągło!

Wbrew powszechnie panującej opinii, mleko nie bierze się z kartonu, a masło z półki w lodówce. O produkcji sera i innych produktów mlecznych opowiedziała nam Małgorzata Brodziak-Murawska, która porzuciła pracę w korporacji i osiadła w Uniszowicach pod Lublinem, gdzie stworzyła markę „Wzgórze serem malowane” i produkuje naturalne sery.

Błyszcząca noc
foto
galeria

Błyszcząca noc

Tej nocy królował nieśmiertelny i zawsze modny brokat! Świecące kreacje, makijaże z wykorzystaniem brokatu oraz kryształków! Tej nocy wszystko błyszczało. Zobaczcie, jak się bawił Lublin w Fabryce Melanżu.

Koń w Tyśmienicy nie zrobi za wiele. Na pomoc ruszyli strażacy

Koń w Tyśmienicy nie zrobi za wiele. Na pomoc ruszyli strażacy

Koń w tarapatach. Wpadł do Tyśmienicy. Na szczęście, na pomoc ruszyli strażacy.

Start w ostatnich latach całkiem nieźle radził sobie w Szczecinie. Czy w niedzielę też sprawi niespodziankę?

Start Lublin kontra King Szczecin, czyli jakby grali w Lidze Mistrzów

Start Lublin w niedzielę zagra na wyjeździe z Kingiem Wilki Morskie Szczecin. Spotkanie rozpocznie się się o godz. 17.30. Faworytem będą gospodarze, to w ostatnich latach akurat z tym rywalem czerwono-czarni w gościach często wygrywali.

zdjęcie ilustracyjne

Chełmska uczelnia idzie w lotnictwo. Wielka szansa dla młodych na prestiżowy zawód

To wielka szansa dla młodych ludzi na ciekawy zawód. Chełmska uczelnia może kształcić kontrolerów ruchu lotniczego.

Szybka bramka Podlasia w meczu z KSZO, ale niemoc na wyjazdach trwa

Szybka bramka Podlasia w meczu z KSZO, ale niemoc na wyjazdach trwa

Już w piątek swój mecz w Ostrowcu Świętokrzyskim rozegrali piłkarze Podlasia. Podopieczni Artura Renkowskiego prowadzili z KSZO, ale przegrali 2:3. To szósta porażka biało-zielonych na wyjeździe w tym sezonie na siedem rozegranych meczów.

"Treny" z nagrodą w Los Angeles. Reżyser to wykładowca KUL
film

"Treny" z nagrodą w Los Angeles. Reżyser to wykładowca KUL

Film „Treny” związanego z KUL Damiana Bieńka zbiera nagrody na zagranicznych festiwalach. Niedawno został nagrodzony na 25. festiwalu Polish Film Festival w Los Angeles.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium