Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

16 marca 2022 r.
21:22

Kazia spod Kazimierza Dolnego już wraca do Polski. To znak, że idzie wiosna

Autor: Zdjęcie autora agdy
Portret Kazi
Portret Kazi (fot. Fundacja Ptasie Horyzonty)

Kazia spod Kazimierza Dolnego minęła góry koło Marakeszu. Naukowcy się zastanawiają czy wróci do nas wybierając lot nad Morzem Północnym czy jak jej partner Kazik przez Morze Śródziemne. Ornitolodzy czekają na swoich podopiecznych, bo będą im zdejmować nadajniki GPS.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ostrygojady to rzadkie w Polsce ptaki. Są pod ochroną. Naukowcy dzięki nadajnikom GPS śledzą losy sześciu ostrygojadów schwytanych na różnych odcinkach Wisły. Dwa z nich to Kazik i jego partnerka Kazia spod Kazimierza Dolnego.

Kazik jest monitorowany od 2019 roku. Wiosną 2020 roku gdy wrócił z zimowiska nad Wisłę ornitolodzy sprawdzali czy „plecaczek” nadajnika nie powoduje otarć, czy nie przeszkadza ostrygojadowi. Zwłaszcza, że on bez przystanku potrafił pokonać Słowenię i Chorwację. Wówczas nadajnik dostała też Kazia.

I zrobił się problem, bo jej logger zamilkł na wiele miesięcy.

– Tajemnicza Kazia w końcu wleciała w zasięg GSM. W lipcu zeszłego roku zniknęła z radarów gdzieś nad Atlantykiem blisko marokańskiego wybrzeża. Teraz już wiemy że cała i zdrowa wraca do Polski – poinformował ornitolog Łukasz Bednarz, który monitoruje ptaki w ramach trzyletniego grantu "Od Wisłoki do Wieprza - czynna ochrona zagrożonych gatunków ptaków w dolinie rzeki Wisły".

Teraz nadajnik Kazi przysyła regularnie dane co się z nią działo przez pół roku. Okazuje się, że w czasie gdy naukowcy i sympatycy śledzący profil na fb Fundacji Ptasie Horyzonty martwili się o losy samicy ona w najlepsze wygrzewała się w Mauretanii w Parku Narodowym Banc d’Arguin. To specjalne miejsce, rezerwat przyrody w Mauretanii, jeden z największych parków w Afryce Zachodniej. Park jest obszarem lęgowym dużej liczby ptaków wędrownych z Europy.

Trasa Kazi do Afryki (czerwona linia). Wiodła nietypowo wybrzeżem Morza Północnego (fot. Fundacja Ptasie Horyzonty)

Teraz ornitolodzy się zastanawiają czy Kazia przyleci nad kazimierską Wisłę wykorzystując trasę, którą pokonała jesienią, czyli wybrzeżem Francji i Morzem Północnym? Czy może pojawi się przez Morze Śródziemne, tak jak porusza się na i z zimowiska jej partner Kazik.

– Wkrótce się o tym dowiemy, na razie Kazia minęła góry koło Marakeszu w Maroku – relacjonuje dane z logera Łukasz Bednarz.

Co ciekawe, pierwsze ostrygojady widziano w Polsce już na początku lutego. I to był najwcześniejszy zarejestrowany powrót z zimowiska polskiego ostrygojada. Paula z Doliny Dolnej Odry 6 lutego zobaczyli pracownicy Parku Narodowego „Ujście Warty” i obserwatorka, pani Daniela.

Bo w Polsce spotykają się dwa podgatunki ostrygojadów. Jeden, który ma odrobinę dłuższy dziób, to wschodni, zimujący na południu, jak Kazik i Kazia. Drugi, zachodni, żyje głównie w Holandii, ale też w Niemczech. W Polsce można go spotkać na Odrze.

Oczywiście ornitolodzy widząc Paula zaraz przypomnieli porzekadło, które mówi, że jeśli ostrygojad wraca do domu – zima już nie wróci.

Tegoroczne powroty będą ważne dla ornitologów i 6 „pracujących naukowo” ptaków. Niektórym, jak Edwardowi spod Annopola wcale się nie spieszy. Jest ciągle w południowym Senegalu i ma 40 stopni ciepła.

Gdy ostrygojady pojawia się w Polsce zostaną odłowione i oddadzą „plecaczki”. Loggery, dzięki którym poznajemy ze szczegółami charakter ptasiej podróży – począwszy od trasy, przez rozwijane prędkości, po wysokość na której poruszają się ostrygojady. Wiemy też więcej o ich życiu prywatnym. Kazik i Kazia są parą od lat ale tylko w Polsce. Za granica żyją własnym życiem.

Pierwszy raz pisaliśmy o Kaziku gdy się okazało, że ten czarno-biały ptak o intensywnie pomarańczowym dziobie i łapkach potrafi w ciągu nocy pokonać trasę z Tarnobrzega nad Adriatyk. A leci ze średnią prędkością 52 km na godzinę.

Ptaki są monitorowane i chronione w ramach projektu, na który środki przyznał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który finansowany jest w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich.

Kazia. Na grzbiecie widać nadajnik GPS (fot. Fundacja Ptasie Horyzonty)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

W drugim meczu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin nie sprostała mistrzowi Polski Jastrzębskiemu Węglowi
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin gorsza od JSW Jastrzębskiego Węgla

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. Tym samym do wyłonienia finalisty potrzebny będzie trzeci mecz, w sobotę, w Jastrzębiu

Podlasie pokonało w karnych Orlęta 4:1

Podlasie strzelało karne lepiej od Orląt i zdobyło puchar

W środę rozegrany został finał Pucharu Polski w okręgu Biała Podlaska. Czwartoligowe Orlęta Spomlek mierzyły się z wyżej notowanym Podlasiem. Jak na decydujące spotkanie przystało, emocji nie zabrakło. Po 36 minutach goście prowadzili 2:0, do przerwy było 2:2, a ostatecznie trzecioligowiec wygrał po rzutach karnych 4:1.

Avia nie miała problemów z ograniem Janowianki

Znamy finalistów Pucharu Polski w okręgu Lublin. Derbów Świdnika nie będzie

W środę rozegrano półfinałowe mecze Pucharu Polski w okręgu lubelskim. Faworytami byli trzecioligowcy ze Świdnika. Avia wybrała się na spotkanie z Janowianką i bez problemów wygrała 3:0. W drugiej parze doszło do niespodzianki, bo Świdniczanka po rzutach karnych musiała uznać wyższość Górnika II Łęczna. Co ciekawe, drużyna Łukasza Gieresza przegrała konkurs jedenastek... 0:3.

Whisky w Kosmosie
Koncert
25 kwietnia 2025, 20:00

Whisky w Kosmosie

WHISKY się nie zatrzymuje w propagowaniu funk rockowej misji. Tym razem chłopaki Lubelaky zagrają w klubie w lubelskim klubie Kosmos, w najbliższy piątek (25 kwietnia).

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Więcej kursów nad Zalew Zemborzycki, więcej kursów na Dworzec Lublin. A to dopiero początek zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej w Lublinie na długi weekend majowy.

Od lewej marszałek Jarosław Stawiarski, dyrektor Marzena Brzezicka i Maciej Downar-Dukowicz. Na stole - miecz z późnego średniowiecza, jeden z przekazanych zabytków

Arras, miecz i księga, czyli zagraniczne prezenty dla Janowca

Zabytkowy dywan z Francji, francuski miecz z XV wieku oraz XVII-wieczna księga niemieckiego autora trafiły do Muzeum Zamek w Janowcu. Przedmioty o historycznej wartości podarował prywatny kolekcjoner - Maciej Downar-Dukowicz.

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego
Naukobus

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Strzeszkowicach Dużych już wkrótce doświadczą nauki w najciekawszej możliwej formie. 24 i 25 kwietnia odwiedzi ich Naukobus z Centrum Nauki Kopernik.

W środę (23 kwietnia) Senat zajmował się ustawą obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Składka zdrowotna: Co uchwalił Senat i co zrobi prezydent?

Senat nie wniósł w środę (23 kwietnia) poprawek do ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. Zmiana wiąże się z ubytkiem wpływów ze składki do Narodowego Funduszu Zdrowia w kwocie ok. 4,6 mld zł. Według zapewnień Ministerstwa Finansów, luka zostanie pokryta z budżetu państwa.

Tony D.
Nasz patronat
30 maja 2025, 19:00

Święto bluesa w Lublinie

Wszystkich fanów elektrycznego bluesa zapraszamy w piątek (30 maja) do Dzielnicowego Domu Kultury SM „Czechów” w Lublinie. Główną atrakcją będzie występ kanadyjskiego gitarzysty, Tony D.

Radny dopytuje o realizację wyborczych obietnic prezydenta Żuka

Radny dopytuje o realizację przedwyborczych zapowiedzi prezydenta. Jest odpowiedź

Rok po wyborach samorządowych radny PiS Tomasz Gontarz zarzuca prezydentowi Lublina brak transparentności i nieskuteczności w realizacji obietnic wyborczych. W odpowiedzi magistrat przekonuje, że wszystkie deklaracje są w trakcie wdrażania. I że zaplanowano je na pięć lat.

Tysiące wiernych czeka, by pożegnać papieża Franciszka

Tysiące wiernych czeka, by pożegnać papieża Franciszka

Około 100 tysięcy osób czeka na wejście do bazyliki Świętego Piotra, by oddać hołd papieżowi Franciszkowi przed jego trumną.

Pierwszy niedźwiadek stanął w Radzyniu w kwietniu 2024 roku

Pierwszy stanął tuż przed wyborami. Czy nowa władza da szansę niedźwiadkom?

Niedźwiadek Skrzypek od wielu miesięcy czeka swoje miejsce w Radzyniu Podlaskim. Decyzja należy do Radzyńskiego Ośrodka Kultury. Szlak Radzyńskiego Niedźwiadka zapoczątkował w kwietniu ubiegłego roku Robert Mazurek, ówczesny dyrektor ROK.

Burza uszkodziła ci dom? Masz szansę na zasiłek
galeria

Burza uszkodziła ci dom? Masz szansę na zasiłek

Mieszkańcy Puław, którzy ponieśli straty w trakcie wyjątkowo silnej burzy w piątek, 18 kwietnia, mogą otrzymać finansowe wsparcie ze strony miasta. Wnioski przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Atsu, bohaterka gry Ghost of Yōtei
film

Ghost of Yōtei: Data premiery i nowy zwiastun (wideo)

Po katanę i wakizashi sięgniemy już w październiku. A teraz możemy obejrzeć nowy zwiastun Ghost of Yōtei i psrawdzić, co będzie w edycji kolekcjonerskiej.

Historia herbu i Lublina. Przedsiębiorcze dzieciaki odwiedziły lubelskiego koziołka
ZDJĘCIA
galeria

Historia herbu i Lublina. Przedsiębiorcze dzieciaki odwiedziły lubelskiego koziołka

Poznanie lubelskich legend, skąd się wzięła koza w herbie Lublina, a także odczarowywanie kamienia nieszczęścia - lubelskie przedszkolaki odwiedziły Dom Koziołka Lubelskiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium