Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

16 marca 2022 r.
21:22

Kazia spod Kazimierza Dolnego już wraca do Polski. To znak, że idzie wiosna

Autor: Zdjęcie autora agdy
Portret Kazi
Portret Kazi (fot. Fundacja Ptasie Horyzonty)

Kazia spod Kazimierza Dolnego minęła góry koło Marakeszu. Naukowcy się zastanawiają czy wróci do nas wybierając lot nad Morzem Północnym czy jak jej partner Kazik przez Morze Śródziemne. Ornitolodzy czekają na swoich podopiecznych, bo będą im zdejmować nadajniki GPS.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ostrygojady to rzadkie w Polsce ptaki. Są pod ochroną. Naukowcy dzięki nadajnikom GPS śledzą losy sześciu ostrygojadów schwytanych na różnych odcinkach Wisły. Dwa z nich to Kazik i jego partnerka Kazia spod Kazimierza Dolnego.

Kazik jest monitorowany od 2019 roku. Wiosną 2020 roku gdy wrócił z zimowiska nad Wisłę ornitolodzy sprawdzali czy „plecaczek” nadajnika nie powoduje otarć, czy nie przeszkadza ostrygojadowi. Zwłaszcza, że on bez przystanku potrafił pokonać Słowenię i Chorwację. Wówczas nadajnik dostała też Kazia.

I zrobił się problem, bo jej logger zamilkł na wiele miesięcy.

– Tajemnicza Kazia w końcu wleciała w zasięg GSM. W lipcu zeszłego roku zniknęła z radarów gdzieś nad Atlantykiem blisko marokańskiego wybrzeża. Teraz już wiemy że cała i zdrowa wraca do Polski – poinformował ornitolog Łukasz Bednarz, który monitoruje ptaki w ramach trzyletniego grantu "Od Wisłoki do Wieprza - czynna ochrona zagrożonych gatunków ptaków w dolinie rzeki Wisły".

Teraz nadajnik Kazi przysyła regularnie dane co się z nią działo przez pół roku. Okazuje się, że w czasie gdy naukowcy i sympatycy śledzący profil na fb Fundacji Ptasie Horyzonty martwili się o losy samicy ona w najlepsze wygrzewała się w Mauretanii w Parku Narodowym Banc d’Arguin. To specjalne miejsce, rezerwat przyrody w Mauretanii, jeden z największych parków w Afryce Zachodniej. Park jest obszarem lęgowym dużej liczby ptaków wędrownych z Europy.

Trasa Kazi do Afryki (czerwona linia). Wiodła nietypowo wybrzeżem Morza Północnego (fot. Fundacja Ptasie Horyzonty)

Teraz ornitolodzy się zastanawiają czy Kazia przyleci nad kazimierską Wisłę wykorzystując trasę, którą pokonała jesienią, czyli wybrzeżem Francji i Morzem Północnym? Czy może pojawi się przez Morze Śródziemne, tak jak porusza się na i z zimowiska jej partner Kazik.

– Wkrótce się o tym dowiemy, na razie Kazia minęła góry koło Marakeszu w Maroku – relacjonuje dane z logera Łukasz Bednarz.

Co ciekawe, pierwsze ostrygojady widziano w Polsce już na początku lutego. I to był najwcześniejszy zarejestrowany powrót z zimowiska polskiego ostrygojada. Paula z Doliny Dolnej Odry 6 lutego zobaczyli pracownicy Parku Narodowego „Ujście Warty” i obserwatorka, pani Daniela.

Bo w Polsce spotykają się dwa podgatunki ostrygojadów. Jeden, który ma odrobinę dłuższy dziób, to wschodni, zimujący na południu, jak Kazik i Kazia. Drugi, zachodni, żyje głównie w Holandii, ale też w Niemczech. W Polsce można go spotkać na Odrze.

Oczywiście ornitolodzy widząc Paula zaraz przypomnieli porzekadło, które mówi, że jeśli ostrygojad wraca do domu – zima już nie wróci.

Tegoroczne powroty będą ważne dla ornitologów i 6 „pracujących naukowo” ptaków. Niektórym, jak Edwardowi spod Annopola wcale się nie spieszy. Jest ciągle w południowym Senegalu i ma 40 stopni ciepła.

Gdy ostrygojady pojawia się w Polsce zostaną odłowione i oddadzą „plecaczki”. Loggery, dzięki którym poznajemy ze szczegółami charakter ptasiej podróży – począwszy od trasy, przez rozwijane prędkości, po wysokość na której poruszają się ostrygojady. Wiemy też więcej o ich życiu prywatnym. Kazik i Kazia są parą od lat ale tylko w Polsce. Za granica żyją własnym życiem.

Pierwszy raz pisaliśmy o Kaziku gdy się okazało, że ten czarno-biały ptak o intensywnie pomarańczowym dziobie i łapkach potrafi w ciągu nocy pokonać trasę z Tarnobrzega nad Adriatyk. A leci ze średnią prędkością 52 km na godzinę.

Ptaki są monitorowane i chronione w ramach projektu, na który środki przyznał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który finansowany jest w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich.

Kazia. Na grzbiecie widać nadajnik GPS (fot. Fundacja Ptasie Horyzonty)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium