Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

17 października 2017 r.
16:03

Kupił działkę, chce budować fermę drobiu. Jest ostry protest mieszkańców

Mieszkańcy Śniadówki (pow. puławski) głośno sprzeciwiają się planom budowy dużej fermy drobiu w ich miejscowości. Obawiają się znacznego spadku wartości działek, brzydkiego zapachu oraz zahamowania rozwoju wsi. W ostatnią niedzielę wzięli udział w rozprawie administracyjnej poświęconej temu kontrowersyjnemu przedsięwzięciu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Plany budowy fermy w niewielkiej odległości od zabudowań to obecnie najważniejszy problem mieszkańców Śniadówki położonej w gminie Baranów. Młody przedsiębiorca, Patryk Karaś, kupił już ziemię pod inwestycję i rozpoczął starania o pozwolenie na budowę kurników, studni głębinowych, zbiorników na gaz i mieszalni pasz. Zdobył pozytywną opinię Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, a teraz potrzebuje decyzji środowiskowej od wójta Roberta Gagosia. W niedzielę 15 października, wziął udział w zarządzonej przez lokalne władze rozprawie administracyjnej, która była okazją do spotkania się z mieszkańcami wioski.

Ci ostatni wywiesili transparenty z hasłami przeciwko fermie, takimi jak "ich zysk - nasz smród", czy "precz z kurnikami", pytali m.in. o normy emisji zanieczyszczeń, wpływ na środowisko, badania poprzedzające przedłożone dokumenty, czy wątpliwości dotyczące użytych przez inwestora sformułowań. Do tego, że duża ferma nie wpłynie na rozwój wsi, nie dali się przekonać.

– Jesteśmy przeciwni tej fermie. Nasza wieś chce żyć. Młodzież teraz do niej wraca, wiele osób kupuje tutaj działki i budują się, a teraz wszyscy obawiamy się fetoru i spadku wartości ziemi – mówi radna Małgorzata Jankowska, która proponuje, żeby przedsiębiorca swoje kurniki zbudował w znacznie większej odległości od domów, szkoły, czy miejscego stawu. – Najgorzej mają ci, którzy kupili już działki, bo nie wiedzą co dalej robić. Nikt nie chce budować domu koło takiego smrodu – dodaje Anna Gołąbek, sołtys Śniadówki.

Jedną z osób, które marzyły o mieszkaniu w tej wiosce jest Beata Jaruga. – Kupilśmy tutaj działkę, dziewiczy teren, świeże powietrze, byłoby nam tutaj dobrze, a teraz naprawdę nie wiemy co robić. Ta ferma przekreśla wszystkie nasze plany – przyznaje kobieta.

Murem za mieszkańcami stoi rada gminy w Baranowie. Jej przewodniczący Jan Nowak, już zapowiada, że poparcia dla tej budowy nie będzie. – Rada na pewno będzie kwestionować tę budowę, przyjmiemy takie stanowisko, żeby nie zezwolić na wybudowanie tej fermy – zapowiada samorządowiec, zwracając uwagę na zagrożenie epidemiologiczne. – Mamy tutaj hodowle krów i świń, a to bardzo łatwo zapowietrzyć jakąś chorobą – dodaje.

Z obawami mieszkańców nie zgadza się pomysłodawca budowy fermy, inwestor, Patryk Karaś. – Ta inwestycja jest tak zaplanowana, żeby nie była uciążliwa dla nikogo. Wszystko będzie prowadzone według planów i przyjętych norm. Być może mieszkańców przekonałaby wizyta w tego rodzaju nowoczesnej fermie – mówił tuż przed rozprawą.

Zapytany o to, dlaczego wybrał Śniadówkę, Karaś nie kryje, że zaważyły na tym dwie sprawy. – Ta lokalizaja nie jest objęta żadnym chronionym obszarem i jest ona blisko zakładów ubojowych, czyli zbytu – tłumaczy.

To, czy kurniki oraz inne budynki powstaną na działce w odległości około 230-400 metrów od zabudowań mieszkalnych, nie jest jeszcze pewne. – Będzie to zależało także od przychylności mieszkańców, ja liczę na to, że się dogadamy – mówi inwestor.

Na razie przyszłość tego przedsięwzięcia leży jednak w rękach wójta, który może, ale nie musi wydawać decyzji środowiskowej. Jeśli to zrobi - droga do budowy kurniów będzie otwarta. Jeśli nie - inwestorowi zostanie Samorządowe Kolegium Odwoławcze, a następnie droga sądowa.

Pozostałe informacje

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

Po konferencjach politycy kurtuazyjnie wymienili uwagi w holu lubelskiego ratusza

Poseł Moskal składa zawiadomienie, prokuratura bada, a wiceprezydent Fulara chłodzi nastroje

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie odmowy udostępnienia przez Urząd Miasta Lublin protokołu po kontroli CBA złożył poseł PiS, Michał Moskal. Władze miasta tłumaczą, że protokół jest dowodem w prowadzonym śledztwie i nie może być upubliczniony. A chodzi o domniemanie nieprawidłowości przy budowie dworca metropolitalnego w  Lublinie w kwocie 7,5 miliona złotych.

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

Odsiedział pół wyroku i nie wrócił z przepustki. Chełmianin był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i 44 listami gończymi.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium