Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

29 maja 2022 r.
14:18

Lubelskie winnice zdobywają rynek. Święto wina, czyli degustacja z historią w tle

Był przemarsz z figurką św. Urbana - patrona winiarzy, zamkowi halabardnicy, wystrzały, Czarna Dama, orkiestra dęta oraz stoiska najlepszych winnic Małopolskiego Przełomu Wisły. Niedziela to ostatni dzień XII Święta Wina. Wydarzenie przyciąga turystów z całego kraju.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dla smakoszy białych, różowych i czerwonych trunków, organizowane w Janowcu święto to wyjątkowa okazja pozwalająca na delektowanie się wyrobami lokalnych winnic z całego Powiśla i nie tylko. A to wszystko w okazjonalnej, niezmiennej od lat cenie - 5 zł za kieliszek. Zainteresowani zakupem całych butelek, muszą liczyć się z kosztem rzędu 50-60 zł. Wśród oferowanych gatunków: riesling, pinot noir, muscat, chardonnay i wiele innych.

Na janowieckim zamku swoje produkty wystawiła w tym roku m.in. Winnica "Mały Młynek" w Bronowicach (gm. Puławy). To jedna z pierwszych winnic na puławskim Powiślu. Swoje wytrawne wina produkuje tutaj już od blisko 20 lat.

– Gdy zakładaliśmy winnicę, sąsiedzi mówili, że zwariowałem. Nikt nie wierzył w to, że nam się uda. Dzisiaj mamy hektarową plantację z 5 tysiącami sadzonek, z których wytwarzamy rocznie ok. 8 tys. butelek. Wszystkie trafiają do indywidualnych odbiorców – mówi Marek Kwaśniak, właściciel. – To jest nasze hobby, pasja, dlatego w produkcję wkładamy całe serce – podkreśla.

Bronowicki przedsiębiorca należy do współzałożycieli stowarzyszenia Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły i twórców janowieckiego święta. – Pamiętam, że na samym początku, każdy z nas wytwarzał niewiele. Przywoziliśmy na święto po 20-25 litrów. Wino wyprzedawało się do godz. 14. Dzisiaj jest już zupełnie inaczej – dodaje nasz rozmówca.

Koneserów zaprasza także "Winnica Rubinowa" z Ożarowa koło Opola Lubelskiego. – To nasza rodzinna tradycja, która jest z nami od jakiś trzydziestu lat, ale na większą skalę produkcją wina zajmujemy się od czterech. Mamy 8 gatunków win, od wytrawnego do słodkiego. Polecamy zwłaszcza białe – zachęca Arkadiusz Rogowski, współwłaściciel.

– Nam najbardziej smakowało wino różowe, Rosemary, półwytrawne, chyba z winnicy "Mickiewicz" – przyznaje pani Anna, która razem z siostrą Alicją, przyjechała do Janowca z Kruszwicy koło Torunia. – Jesteśmy na wakacjach w Kazimierzu Dolnym i postanowiłyśmy skorzystać z okazji. Żałuję tylko, że nie zdążyłyśmy na pochód – dodaje.

Tradycyjny orszak z figurą św. Urbana, Czarną Damą i butelkami z rocznika 2021, na dziedzińcu pojawił się w sobotnie południe. Muzycznie przywitała go Puławska Orkiestra Dęta. Muzycy z "Domu Chemika" umilali czas świętującym, serwując wiązankę polskich i zagranicznych hitów z różnych lat.

Uczestnicy święta wizyty w Janowcu nie żałowali. – Pierwszy raz tutaj jestem i muszę przyznać, że jest bardzo fajnie, przyjemnie. Dla mnie to nowe doświadczenie. Tyle winnic w jednym miejscu robi wrażenie – mówi pani Bożena z okolic Łukowa, kończąc kieliszek białego wina.

Na miejscu nie brakowało także mieszkańców Janowca. – Ja bardzo lubię wino. Poza tym nasze święto uważam za bardzo dobry sposób spędzenia sobotniego popołudnia. Możemy w końcu w normalny sposób spotkać się ze znajomymi. Za nami trudny czas, więc tym bardziej powinniśmy z takiej możliwości korzystać – mówi pani Magda Tarłowska.

Co ważne, do listy lokalnych winnic w tym roku dołączyła nowa - założona przez janowiecki oddział Muzeum Nadwiślańskiego. Na zboczach parku zamkowego posadzono już pierwsze rośliny.

– Chcemy odtwarzać te tradycje i kultywować je w historycznym otoczeniu. Skarpy, podobnie jak przed wiekami, znów będą porośnięte winoroślą – zapowiedział Piotr Kondraciuk, dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego. O tym, że Polska w przeszłości była winiarską potęgą przypomniał Jarosław Stawiarski. Marszałek województwa, na zaproszenie stowarzyszenia, wziął udział w sadzeniu zamkowych winorośli. Inicjatywę wsparł także wójt Janowca Jan Gędek oraz starosta puławski Danuta Smaga.

Poza nową winnicą, muzeum planuje budowę nowego obiektu, który w przyszłości miałby stanąć w janowieckim parku. Budynek służyłby do produkcji i przechowywania wina, ale nie tylko. W myśl przygotowanej koncepcji, wewnątrz znalazłoby się muzeum winiarstwa oraz restauracja.

Impreza zakończy się w niedzielę ok. godz. 17.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Obywatel Rumunii jechał na Białoruś, ale wpadł w Polsce

Co obywatel Rumunii na przejściu granicznym w Terespolu miał? Fałszywe prawo jazdy i kradzione BMW. Miał też spotkanie z funkcjonariuszami z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Wypadek w Chełmie

Tragiczny wypadek nastolatków. Chełm pożegna Filipa i Mateusza

Chełm pożegna nastolatków, którzy zginęli tragicznie w wypadku samochodowym w niedzielę. Pogrzeby odbędą się w środę i czwartek.

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Małopolska Hodowla Roślin i Krajowa Grupa Spożywcza strategicznymi sponsorami KPR Padwa Zamość

Zamojska piłka ręczna posiada silne wsparcie ze strony liderów polskiego sektora rolniczego i spożywczego. Małopolska Hodowla Roślin sp. z o.o. oraz Krajowa Grupa Spożywcza S.A. to strategiczni sponsorzy Klubu Piłki Ręcznej Padwa Zamość. To ważny krok dla rozwoju klubu i promocji piłki ręcznej w regionie.

Jan Paweł II na tronie papieskim na dziedzińcu KUL w czasie spotkania ze społecznością akademicką
galeria

Już 20 lat nie ma z nami Jana Pawła II. Miał dużo wspólnego z Lublinem

Dzisiaj przypada 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II – papieża, wykładowcy i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Lubelski ratusz przypomina, że był Honorowym Obywatelem Lublina.

zdjęcie ilustracyjne

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem

Linia 18 pojedzie dzisiaj objazdem. Ma to związek z przebudową drogi w Elizówce.

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości
galeria

Dwie wyjątkowe inwestycje Gęsia 26 i Zielona 5A w ofercie Biura Ciesielczuk Nieruchomości

Biuro Ciesielczuk Nieruchomości oferuje możliwość zakupu mieszkań na rynku pierwotnym w dwóch prestiżowych inwestycjach znajdujących się na mapie Lublina: Gęsia 26 oraz Zielona 5A. Obie propozycje wyróżniają się nowoczesnymi, funkcjonalnymi mieszkaniami, które spełnią różne oczekiwania klientów.

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Miasto rozdaje pieniądze na imprezy w dzielnicach. Projekt może złożyć nawet 10-latek

Nawet 7 tysięcy złotych wsparcia na projekt. A do wydania jest 400 tysięcy złotych. W Lublinie rusza tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice”.

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:0. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium