Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

2 października 2015 r.
10:00

Koniec z "dilowaniem". Drożdżówki mają wrócić do szkół. Jest szansa na kawę i sól

0 11 A A

Ministerstwo powoli wycofuje się z kontrowersyjnej ustawy o sklepikach szkolnych. Na początek do szkół mają wrócić drożdżówki. Szansę na powrót ma także kawa i sól

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na szkolnych korytarzach uczniowie handlują drożdżówkami, a na stołówki przemycają sól – tak po miesiącu obowiązywania nowych przepisów wygląda rzeczywistość w polskiej szkole.

Od 1 września, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, w szkołach można sprzedawać tylko zdrową żywność. Na liście produktów zakazanych znalazła się m.in. sól, cukier, biała mąka. Zmiany w przepisach spotkały się z tak szeroką krytyką, że w końcu resort zdrowia się ugiął.

Minister edukacji narodowej poinformowała wczoraj że „wynegocjowała z ministrem zdrowia powrót drożdżówek”. Zapowiedziała też, że będzie jeszcze walczyć o powrót do szkół kawy i zwiększenie ilości dodawanej do potraw soli. Po 6 października ministrowie mają rozmawiać o tym, jak daleko mogą pójść w ustępstwach. Zdecydują m.in. jakie drożdżówki będą sprzedawane w szkolnych sklepikach.

– Wezmą na pewno pod uwagę wyniki ankiet, jakie do końca września wypełniali dyrektorzy szkół. Pisali w nich co myślą, o wprowadzonych zmianach – mówi Anna Szczepińska, lubelska wicekurator oświaty. – Otrzymaliśmy 1800 takich opinii. To gigantyczny materiał, który wczoraj zaczęliśmy opracowywać. Musimy poklasyfikować wszystkie uwagi, ułożyć je i w poniedziałek przesłać do MEN-u.

– Tego typu konsultacje to musztarda po obiedzie. Ministerstwo powinno spytać nas o opinię na etapie powstawania projektu – uważa Zbigniew Jakuszko, dyrektor V LO w Lublinie. – Po ćwiczeniach fizycznych moim uczniom nie wystarcza półlitrowa butelka wody, ale większej w szkolnym sklepiku sprzedawać nie można – denerwuje się dyrektor. – Ludziom, którzy mogą kupować papierosy i alkohol zabroniono kupowania kawy. Podkreślam słowo „kupowania”, bo pić ją mogą. W naszym szkolnym sklepiku można więc kupić wrzątek, a uczniowie sami mieszają z nim kupioną po drodze kawę. Słyszałem też o sklepiku, w którym można kupić kubek. Kawa jest gratis.

Takich absurdów jest więcej. Na szkolnych stołówkach kwitnie nielegalny obrót solą. Dzieci przynoszą ze sobą solniczki, a nauczyciele odwracają wzrok. Co bardziej przedsiębiorczy uczniowie zajęli się też „dilerką” drożdżówek na szkolnych korytarzach. – Po drodze do szkoły kolega robi zakupy w piekarni przy ul. Furmańskiej – opowiada uczennica V LO. – Cena u niego jest nieco wyższa niż w sklepie, ale takie są zasady dilowania – dodaje ze śmiechem.

Z powrotu drożdżówek do szkół najbardziej cieszą się sprzedawcy. – Co z tym złego, że dzieci je lubią? – pyta Tomasz Machoń, który prowadzi sklepik i stołówkę w Szkole Podstawowej nr 21 w Lublinie. – To na pewno zdrowsze niż hamburger czy góra cukierków, które zjadają w domu. Musimy promować warzywa i owoce, ale powinniśmy to robić w mądry sposób. Nie narzucając nic na siłę, a tworząc modę.

Kuratorium nie ma danych, ilu ajentów szkolnych sklepików zrezygnowało z ich prowadzenia. Z obserwacji osób dostarczających towar do szkół wynika, że skala problemu jest ogromna.
– Pan, który dowozi mi wodę powiedział, że zamknięto co drugi punkt, który obsługiwał w tamtym roku. Z kolei pani rozwożąca płatki mówi, że ze 160 klientów zostało jej niespełna 60. Inni zwinęli interes, bo stał się nieopłacalny – dodaje Machoń.

Pozostałe informacje

Zmarła Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna”. Podczas okupacji ratowała Żydów

Zmarła Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna”. Podczas okupacji ratowała Żydów

Dzisiaj nad ranem w wieku 101 lat zmarła w Lublinie Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna”. W 2001 r. została uhonorowana - wraz z rodziną - tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata za uratowanie podczas niemieckiej okupacji w Piaskach 13 Żydów.

Więcej policji na lubartowskich drogach

Więcej policji na lubartowskich drogach

Na terenie powiatu lubartowskiego będzie dzisiaj więcej policji niż dotychczas. To w ramach akcji „Bezpieczny pieszy”. Czego możemy się spodziewać?

Jak rankingi systemów CRM mogą pomóc w wybraniu optymalnego rozwiązania dla małej firmy?

Jak rankingi systemów CRM mogą pomóc w wybraniu optymalnego rozwiązania dla małej firmy?

Wybór odpowiedniego systemu CRM (Customer Relationship Management) jest kluczowym krokiem dla małych firm, które chcą efektywnie zarządzać swoimi relacjami z klientami, usprawniać procesy sprzedażowe oraz budować trwałe relacje biznesowe. Jednak na rynku istnieje ogromna liczba rozwiązań CRM, różniących się funkcjonalnościami, cenami i podejściem do obsługi klienta. Właśnie dlatego rankingi systemów CRM stają się cennym narzędziem, pomagającym wybrać najlepsze rozwiązanie dla konkretnej firmy.

Ubranko dla psa na zimę - kiedy jest potrzebne?

Ubranko dla psa na zimę - kiedy jest potrzebne?

Zima to czas, który dla wielu psów może być trudnym okresem. Niskie temperatury, śnieg i chłodny wiatr sprawiają, że niektóre czworonogi mogą odczuwać dyskomfort podczas spacerów. Zwłaszcza psy o krótkiej sierści, niskim poziomie tkanki tłuszczowej czy starsze mogą wymagać dodatkowej ochrony przed zimnem.

Marznące opady nadciągają na Lubelszczyznę
OSTRZEŻENIE

Marznące opady nadciągają na Lubelszczyznę

Cała mapa naszego województwa zaznaczona jest na pomarańczowo. Z godziny na godzinę warunki na drogach będą coraz trudniejsze.

Włodzimierz Czarzasty
17 stycznia 2025, 16:00

Czarzasty w Zamościu. Każdy może przyjść na spotkanie

Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy odwiedzi za kilka dni Zamość i spotka się mieszkańcami miasta.

Zabrał samochód, kierował nim po pijaku i jeszcze miał zakaz

Zabrał samochód, kierował nim po pijaku i jeszcze miał zakaz

Spore kłopoty ma 48-letni mieszkaniec powiatu zamojskiego. Najpierw zabrał bez wiedzy właściciela samochód, a potem kierował nim będąc pod wpływem alkoholu i posiadając dwa aktywne zakazy prowadzenia pojazdów.

Wyjątkowy lokal w centrum Lublina – Twój nowy adres sukcesu!

Wyjątkowy lokal w centrum Lublina – Twój nowy adres sukcesu!

Do wynajęcia atrakcyjny lokal w centrum Lublina, na I piętrze, o powierzchni 90 mkw.

Do rodzinnej tragedii, która wstrząsnęła niewielkim Biłgorajem doszło na początku lipca 2024 roku

Brutalne zabójstwo w Biłgoraju. Brakuje tylko jednej opinii

Ku końcowi zmierza śledztwo w sprawie brutalnego zabójstwa w Biłgoraju. Śledczy czekają już tylko na jedną opinię. Gdy ją otrzymają, będą mogli przystąpić do sporządzenia, a później skierują do sądu akt oskarżenia przeciwko Wiesławowi H.

"Żarty dla mas" Rafała Rutkowskiego
stand-up
21 stycznia 2025, 19:00

"Żarty dla mas" Rafała Rutkowskiego

Komik w swoim najnowszym programie opowie o dwudziestu latach małżeństwa ze swoją "szwedzką żoną". Żartuje ze starości i bycia mężczyzną po pięćdziesiątce. Z programu dowiecie się także dlaczego Rutek czasami chciałby być kobietą oraz dlaczego tak trudno jest mu przytyć. Rafał Rutkowski wystąpi 21 stycznia (wtorek) w Fabryce Kultury Zgrzyt.

Wielka reforma komunikacji miejskiej to… wielka wtopa? Ujawniamy, jak naprawdę jeździ się autobusami po Lublinie
Raport

Wielka reforma komunikacji miejskiej to… wielka wtopa? Ujawniamy, jak naprawdę jeździ się autobusami po Lublinie

Głośne zapowiedzi, rewolucyjne zmiany, a potem chwilowe problemy i najlepsza komunikacja miejska w Polsce. Tak przynajmniej wyglądało to w teorii i zza urzędniczego biurka. Jednak czy problemy komunikacji miejskiej na pewno były chwilowe? W jakim stopniu mieszkańcy mogą obecnie liczyć na autobusy w Lublinie? Postanowiliśmy to sprawdzić. Wnioski mogą być zaskakujące, choć dla użytkowników transportu publicznego ze stolicy województwa pewnie takie nie będą.

Franciszek Lewandowski to trzeci zimowy transfer Motoru

Motor Lublin pozyskał młodego pomocnika

Franciszek Lewandowski to trzeci zawodnik, który w zimowym okienku transferowym dołączył do Motoru Lublin. Pomocnik z rocznika 2008 podpisał z żółto-biało-niebieskimi trzyletni kontrakt.

Szpital w Tomaszowie Lubelskim

Lekarz odszedł na emeryturę. Poradnia musi pracować inaczej

Od poniedziałku 13 stycznia inaczej niż dotychczas pracuje poradnia otolaryngologiczna przy szpitalu w Tomaszowie Lubelskim.

Skrzydłowy Azotów Puławy zadebiutuje w mistrzostwach świta piłkarzy ręcznych

Zawodnik Azotów Puławy jedzie na mistrzostwa świata!

Skrzydłowy Marek Marciniak pojedzie na mistrzostwa świata piłkarzy ręcznych. Zawodnik Azotów Puławy jest jednym z pięciu debiutantów na mundialu

Filip Put to kapitan PGE Start Lublin

Filip Put: Jesteśmy na fali

PGE Start Lublin z ostatnich 8 spotkań wygrał aż 7. W niedzielę podopieczni Wojciecha Kamińskiego w efektowny sposób pokonali Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski. Gospodarze zdobyli aż 105 pkt, tracąc ledwie 90. To ich trzeci mecz w tym sezonie, w którym uzyskali ponad 100 pkt.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium