Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

8 lipca 2016 r.
14:33

Mieszkańcy sąsiadują już z chlewnią i nie chcą kolejnej. Boją się zapachów

W Borysowie (gm. Żyrzyn) mieszkańcy od kilkunastu lat sąsiadują z chlewnią. Wydobywający się z niej odór jest odczuwalny w całej wiosce, a za kilka lat będzie jeszcze większy, bo lokalny hodowca świń planuje budowę kolejnej. On sam twierdzi, że uciążliwości się zmniejszą.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nowa chlewnia ma powstać na tak zwanej górce pomiędzy Borysowem i Bałtowem - około 500 metrów od najbliższych zabudowań.

Zdaniem Zenona Kwita, sołtysa i byłego właściciela tego rolnego przedsiębiorstwa, smród po oddaniu do użytku nowej inwestycji powinien być mniejszy. W to nie wierzy pan Grzegorz, jeden z nowych mieszkańców wioski, który kilkaset metrów od planowanej chlewni kilka lat temu postawił nowy dom.

– Marzyliśmy o spokoju i przestrzeni. Zainwestowaliśmy tutaj około 800 tys. zł. Zanim postanowiliśmy o budowie domu, sprawdziliśmy przeznaczenie tego terenu: agroturystyka, rolnictwo ekologiczne, krajobraz chroniony, zakaz lokalizacji uciążliwych zakładów. W tym tygodniu okazało się, że po sąsiedzku chcą zbudować nam chlewnię. Jeśli do tego dojdzie, to będziemy musieli chyba wszystko sprzedać i wyjechać, to nie jest uczciwe – mówi.

Część mieszkańców Borysowa wyraźnie sprzeciwia się kolejnej hodowli świń, jaką planuje syn Zenona Kwita. Twierdzą, że miejsce dla tego rodzaju inwestycji powinno być o wiele dalej od zabudowy mieszkalnej.

– My już odczuwamy ten zapach, szczególnie gdy wieje wiatr. Sądzę, że budowa nowej chlewni to zły pomysł, ale jeszcze wierzę w to, że protest mieszkańców może doprowadzić do zmiany tych planów – mówi pani Helena, mieszkanka Borysowa.

Problem w tym, że protest już był i niewiele dał. Pod listem przeciwko uciążliwościom podpisało się około 50 mieszkańców. To nie zrobiło jednak żadnego wrażenia na radnych, którzy w ubiegłym tygodniu przegłosowali przystąpienie do zmiany lokalnego planu zagospodarowania. Jego przyjęcie będzie oznaczało, że droga do budowy drugiej chlewni zostanie otwarta.

– Wtedy dla nas będzie już za późno. Wiemy, że bardzo trudno jest zatrzymać taką inwestycję. Nie rozumiem tej decyzji radnych, bo nasza miejscowość staje się sypialnią Puław, powstają nowe domy, a ta chlewnia może to wszystko zepsuć. Spadną ceny działek i nikt nie będzie chciał tutaj mieszkać – prognozuje pan Grzegorz.

Tymczasem Zenon Kwit, przedsiębiorca, który chciałby, żeby jego biznes mógł się rozwijać jest przekonany, że ci, którzy protestują robią to z zazdrości.

– Gdy brałem kredyt, wszyscy się ze mnie śmiali, mówili, że zakładam sobie pętlę na szyję, że przyjdzie do mnie komornik. Dzisiaj po prostu zazdroszczą, że ja coś mam, a oni nie. Ja swojego gospodarstwa nie zlikwiduję, a wieś tutaj była, jest i będzie – podkreśla pan Zenon. – Nie da się zrobić miasta ze wsi.

Jednym z mieszkańców wioski jest Roman Krawczak, radny powiatu puławskiego. Jego zdaniem, hodowcom trzody gminy powinno się pomagać.

– Jeśli wieś ma się rozwijać, gmina powinna wyznaczyć teren pod tego rodzaju inwestycje, ale Żyrzyn takich gruntów nie posiada. Cały czas brakuje także regulacji prawnych, szczególnie tzw. ustawy odorowej. Sprawa wygląda tak, że albo zrobimy z tym porządek, albo w przyszłości będziemy musieli jeść mięso sprowadzane z Danii, Holandii lub innych krajów – mówi radny, który sam hoduje krowy. – One tak nie śmierdzą – zapewnia.

Protestujący przeciwko nowej chlewni zaznaczają, że nie mają nic przeciwko zapachom wsi, ani rozwojowi produkcji zwierzęcej, jako takiej. Twierdzą jedynie, że decyzja rady gminy jest nieodpowiedzialna, a wybrana lokalizacja chlewni, nietrafiona.

– Jej budowa opłaci się tylko właścicielowi, ale nawet on nie zyska tyle, ile stracą na tym wszyscy pozostali mieszkańcy gminy. Poza tym strumień, przy którym ma powstać, spływa do Rezerwatu Piskory, należącego do Natury 2000. Ta chlewnia powinna powstać przy drodze nr 17, z daleka od zabudowań – proponują mieszkańcy Borysowa.

Niestety, odpowiedź na pytanie o to, dlaczego zlekceważono przesłanki mówiące o wadach wskazanej lokalizacji jest prozaicznie prosta. Chodzi o pieniądze. Właścicielowi działki nie opłaca się zakup nowej, nieuzbrojonej nieruchomości z dala od utwardzonych dróg, sieci wodociągowej, czy kanalizacji, bo musiałby sam pokryć wszystkie koszty. Łatwiejsze i tańsze jest uzyskanie zgody radnych na przekształcenie własnej działki rolnej, położonej znacznie bliżej zdobyczy cywilizacji, nawet jeśli przy okazji zatrute zostanie powietrze, woda i życie wszystkich sąsiadów w promieniu kilometra.

Pozostałe informacje

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

Po konferencjach politycy kurtuazyjnie wymienili uwagi w holu lubelskiego ratusza

Poseł Moskal składa zawiadomienie, prokuratura bada, a wiceprezydent Fulara chłodzi nastroje

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie odmowy udostępnienia przez Urząd Miasta Lublin protokołu po kontroli CBA złożył poseł PiS, Michał Moskal. Władze miasta tłumaczą, że protokół jest dowodem w prowadzonym śledztwie i nie może być upubliczniony. A chodzi o domniemanie nieprawidłowości przy budowie dworca metropolitalnego w  Lublinie w kwocie 7,5 miliona złotych.

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

Odsiedział pół wyroku i nie wrócił z przepustki. Chełmianin był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i 44 listami gończymi.

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej
ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej

W sobotę w Lublinie zaplanowano uroczystości związane z rocznicą uchwalenia konstytucji 3 maja. To też oznacza spore obkazdy komunikacji miejskiej.

Poseł Michał Krawczyk zaprasza na wyborcze wiece Rafała Trzaskowskiego
film

Sztabowcy Trzaskowskiego szykują grunt na wiece w Lublinie i Zamościu

Rafał Trzaskowski po raz kolejny przyjedzie na Lubelszczyznę. Zaplanowano dwa wiece 4 maja. O godzinie 14 kandydat KO na prezydenta spotka się z mieszkańcami Lublina na Placu Łokietka, a o godz. 17 na Rynku Wodnym w Zamościu.

Jacek Spisacki

Stworzył Pomnik Sybiraków i zaprojektował ołtarz papieski. Zmarł Jacek Spisacki

Był artystą i nauczycielem. W wieku 78 lat zmarł Jacek Spisacki. Zaprojektował charakterystyczny Pomnik Sybiraków w Białej Podlaskiej.

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Lublinie – kompleksowa opieka nad słuchem, mową i drogami oddechowymi
galeria
film

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Lublinie – kompleksowa opieka nad słuchem, mową i drogami oddechowymi

W Lublinie powstało Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS, nowoczesna placówka medyczna specjalizująca się w diagnostyce, leczeniu i rehabilitacji zaburzeń słuchu, mowy oraz problemów otorynolaryngologicznych.

Informacja Wójta Gminy Wólka

Informacja Wójta Gminy Wólka

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium