Rada Miejska uchwaliła budżet na 2016 rok. Podczas sesji, która odbyła się w środę 30 grudnia za uchwałą w tej sprawie zagłosowało 10 radnych, a 3 wstrzymało się od głosu.
Według burmistrza miasta przyszłoroczny plan finansowy jest bardzo nietypowy. – O ile w ostatnich latach realizowaliśmy dużo poważnych i kosztownych inwestycji, to w przyszłym roku jest ich niewiele. Wszystko dlatego, że przygotowujemy się do kolejnych ważnych projektów, na które chcemy pozyskać fundusze unijne i musimy zabezpieczyć środki na tzw. udział własny do projektów. Konstruując przyszłoroczny budżet braliśmy więc pod uwagę nie najbliższe miesiące, ale kilka lat, które chcemy maksymalnie wykorzystać na inwestycje współfinansowane w ramach nowej perspektywy Unii Europejskiej 2014-2020 – tłumaczy Andrzej Ćwiek, burmistrz Nałęczowa.
W budżecie na 2016 rok zapisano ponad 33 miliony złotych dochodów i około 30 milionów złotych wydatków. Na inwestycje gmina przeznaczy około 3 milionów złotych, z czego 1 milion 600 tysięcy trzeba będzie wydać już na początku stycznia, gdy samorząd sfinalizuje zakup terenu po byłym dworcu PKS. Kolejnych 600 tysięcy złotych będzie kosztować opracowanie dokumentacji rozbudowy gminnej sieci kanalizacyjnej.
Burmistrz cieszy się, że rosną dochody samorządu z tytułu podatków PIT i CIT, płaconych przez mieszkańców, ponieważ to oznacza, iż żyje im się relatywnie lepiej. Martwi jednak znaczny spadek poziomu subwencji wyrównawczej i oświatowej uzyskiwanej od państwa na prowadzenie działalności oświatowej, które w porównaniu z 2014 rokiem będą niższe aż o 1 milion 700 tysięcy złotych. Taka redukcja w generalnym rozliczeniu budżetu ogranicza zdolności inwestycyjne gminy. Z każdym rokiem, coraz większym obciążeniem dla budżetu staje się utrzymanie placówek oświatowych.