Mieszkańcy gminy Nałęczów mogą liczyć na udział w bezpłatnych szkoleniach np. z zakresu pierwszej pomocy, języka angielskiego czy marketingu internetowego. Celem jest podnoszenie tzw. kluczowych kompetencji, na co lokalny samorząd pozyskał 215 tys. zł.
Unijny grant ma zostać wydany w taki sposób, by mieszkańcy gminy mieli okazję podnieść te umiejętności, których sami oczekiwali. Dlatego rozpoczęto od diagnozy społecznej, czyli kwestionariuszy, które wypełnili przyszli beneficjenci edukacyjnego projektu. Na tej podstawie przygotowano program darmowych szkoleń dla konkretnych grup.
W tym miesiącu zakończył się kurs dla fizjoterapeutów nałęczowskich sanatoriów. Dwadzieścia osób podniosło swoje umiejętności opieki nad pacjentami z problemami oddechowymi. W zdalnym kursie dla nauczycieli uczestniczyło 200 osób. Pedagodzy szkolili się z tzw. kompetencji interpersonalnych, jak rozwiązywanie konfliktów.
Kursy czekają także m.in. rodziców uczniów oraz pracowników ośrodka pomocy społecznej. Tematem tych pierwszych będzie pomoc w ramach zdalnej nauki, tych drugich: nauka pierwszej pomocy oraz język angielski. Zaplanowano również kurs dla przedsiębiorców z branż turystycznych, jak hotelarstwo, czy gastronomia. Ten będzie dotyczył marketingu internetowego.
– Celem projektu jest podnoszenie kompetencji mieszkańców gminy w oczekiwanych przez nich obszarach. Staramy się jak najlepiej wykorzystać przyznane środki. Pozostajemy również otwarci na pomysły nowych szkoleń. Jeśli budżet projektu na to pozwoli, z pewnością je zorganizujemy – zapowiada Justyna Kuzioła, zastępca burmistrza Nałęczowa.
Szkolenia, w zależności od potrzeb odbywają się Nałęczowskim Ośrodku Kultury, Szkole Podstawowej im. S. Żeromskiego lub zdalnie, przez internet. Podmiotem, który odpowiada za ich przeprowadzenie jest powołany w tym celu „Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji”. Informacji o zapisach udziela Urząd Miejski w Nałęczowie.