Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

24 lutego 2018 r.
20:50

Park naukowo-technologiczny ze stratą 330 tys. zł. "Ten ujemny wynik jest zastraszający"

0 73 A A
(fot. Radosław Szczęch)

Z wartego ponad 130 mln złotych puławskiego technoparku korzysta obecnie mniej firm, niż 1,5 roku temu, a roczne przychody nadal nie pokrywają kosztów jego utrzymania. Ubiegły rok zamknął się stratą w wysokości ponad 330 tysięcy złotych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Swoją interpelację w sprawie Puławskiego Parku Naukowo-Technologicznego złożył radny Paweł Maj. Jak wynika z odpowiedzi przygotowanej przez prezesa Tomasza Szymajdę, obecnie w PPNT działa 25 firm, czyli o 6 mniej, niż w czerwcu 2016 roku, kiedy placówka zaczynała działalność w nowej organizacji (jako spółka).

Co ciekawe, liczba najemców parku zmienia się niemal każdego miesiąca, a od czerwca ubiegłego roku widać postępujący spadek ilości ważnych umów z firmami korzystającymi z usług technoparku. Jednym z powodów tego rodzaju zjawiska jest rozwiązywanie współpracy z podmiotami, które miały kłopoty z płaceniem czynszu lub nie wykorzystywały potencjału udostępnionych im urządzeń.

– To jest efekt rozwiązania umowy z operatorami parku maszynowego. Pożegnaliśmy się łącznie z 13 podmiotami. Musieliśmy podjąć tę trudną decyzję i dlatego tych firm jest obecnie trochę mniej. Niedługo ich ilość wzrośnie, bo prowadzimy rozmowy z nowymi – tłumaczy Tomasz Szymajda, prezes PPNT.

Samorządowców bardziej od ilości firm niepokoi niekorzystny bilans finansowy spółki. W ubiegłym roku wpływy (ok. 2,2 mln zł) były niższe od kosztów (ok. 2,5 mln zł) o ponad 330 tys. złotych. Ten rok zaczął się jeszcze gorzej. Tylko w styczniu strata na działalności parku wyniosła ponad 170 tys. złotych.

– Ten ujemny wynik jest zastraszający. Niepokojące są także inne informacje, które otrzymaliśmy od prezesa PPNT. Dowiedzieliśmy się o nadużyciach, tworzeniu fikcyjnych spółek oraz ogromnych długach najemców wobec parku. Wszystko to budzi obawy o dalsze funkcjonowanie tej spółki – mówi radny Paweł Maj.

– Wynik w styczniu jest taki, jak widać ze względu na szereg obiektywnych czynników, m.in. konieczność opłacenia ubezpieczenia za 80 tys. złotych. Część płatności za ten miesiąc otrzymaliśmy w lutym, a poza tym nasze przychody po opuszczeniu pomieszczeń przez firmy, z którymi się pożegnaliśmy, były niższe – odpowiada Szymajda, który zapewnia, że wynik za cały 2018 rok powinien być zbliżony do ubiegłorocznego.

Z kolei radny Ireneusz Rzepkowski (PiS) zwraca uwagę na to, że samorządowcy o ważnych decyzjach związanych z działalnością spółki PPNT dowiadują się z prasy. – Moim zdaniem powinniśmy mieć pełniejszą wiedzę dotyczącą tego, co tak naprawdę dzieje się w parku. W związku z tym złożyłem wniosek o udostępnienie nam szeregu istotnych informacji, także w kontekście kłopotów z wykorzystaniem pieca za kilka milionów złotych – mówi samorządowiec, którego zdaniem PPNT powinien działać bardziej transparentnie. – Liczę na to, że dane, o które poprosiłem otrzymamy bezzwłocznie – podkreśla. Prezes parku zapewnia, że takie informacje dla radnych zostaną przygotowane.

Warto dodać, że jedną z ważnych decyzji, która stoi przed dyrekcją parku jest obecnie wybór nowego operatora dla parku maszynowego, którego częścią jest słynny amerykański piec do proszkowego spieku metali warty 4 mln złotych. Rozmowy z zainteresowanymi firmami mają rozpocząć się w przyszłym tygodniu.

Pozostałe informacje

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Starostwo powiatowe w Puławach poinformowało, że dzisiaj rano zmarł Witold Popiołek, były starosta puławski, członek zarządu powiatu oraz były wójt gminy Końskowola. Miał 80 lat.

Wiktora Kawka wraca do Zamościa

Wychowanek wraca do KPR Padwy Zamość

Do drużyny KPR Padwa Zamość wraca rozgrywający Wiktor Kawka. Ekipa z Zamościa ma też nowego lewoskrzydłowego

Rodzinny dom dziecka przy ulicy Kolejowej

Urzędnicy nie znaleźli budynku do rewitalizacji. Pomysł się zmieni

Urzędnicy nie znaleźli budynku na potrzeby rewitalizacji. Dlatego koncepcja się zmieni i obejmie istniejący już przy ulicy Kolejowej w Białej Podlaskiej rodzinny dom dziecka.

Dziś rusza kampania wyborcza

Dziś rusza kampania wyborcza

Wybory prezydenckie zaplanowane zostały „zgodnie z zapowiedzią - w pierwszym możliwym konstytucyjnie terminie” – poinformował Marszałek Sejmu Szymon Hołownia na portalu X. To oznacza, że rozpoczęła się kampania wyborcza.

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Najlepsze licea i technika w województwie lubelskim? Sprawdź ranking Perspektywy

Miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" opublikował ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. Na wysokich miejscach znalazły się placówki z województwa lubelskiego.

Ulica Jana Pawła II w Lublinie
galeria

Jaka sytuacja na lubelskich drogach? Autobusy łapią niewielkie opóźnienia

Miejskie służby od wczorajszego wieczoru posypują drogi solą, ale mimo to na lubelskich ulicach rano było ślisko. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie główne arterie są przejezdne. Nad ranem opóźnienia łapały autobusy miejskiej komunikacji, zwłaszcza te obsługujące ościenne miejscowości.

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Od kiedy rozliczenie PIT za 2024? Najważniejsze terminy i wskazówki

Każdy początek roku wiąże się z obowiązkiem rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za dwanaście poprzednich miesięcy. Choć mamy kilka miesięcy na złożenie zeznania, warto pamiętać, że podatników obowiązują konkretne i nieprzekraczalne terminy. Niedotrzymanie ich może prowadzić do konsekwencji skarbowych, takich jak kara finansowa czy odsetki za zwłokę.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

Planujesz zacząć ćwiczyć jogę, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Zanim zaczniesz trening, warto odpowiednio się przygotować. Przydadzą się także akcesoria do jogi i strój, który zapewni komfortowe ćwiczenia. Ponadto korzystnie poznać wcześniej kilka ważnych informacji o tej aktywności. Dowiedz się, o czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem przygody z jogą.

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Jaki hotel wybrać na wypoczynek w centrum Warszawy?

Warszawa, stolica Polski, to miejsce, gdzie nowoczesność łączy się z historią. W sercu tego tętniącego życiem miasta znajduje się wiele luksusowych hoteli, które oferują komfortowe warunki do wypoczynku. Wybór odpowiedniego hotelu może być kluczowy dla naszego zadowolenia z pobytu. Czy marzysz o miejscu, które zapewni Ci nie tylko nocleg, ale również wyjątkowe doświadczenia? Oto, na co warto zwrócić uwagę, planując pobyt w centrum Warszawy.

Selekcjoner reprezentacji Polski Marcin Lijewski

MŚ piłkarzy ręcznych: Polska na początek zagra z Niemcami. Gdzie oglądać mecz?

Dzisiaj o godz. 20.30 reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych rozpocznie swój udział w mistrzostwach świata. Na dzień dobry Biało-Czerwoni zmierzą się z Niemcami. Spotkanie będzie można obejrzeć na antenie TVP Sport oraz platformie Viaplay.

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Australian Open. Metamorfoza i awans Magdaleny Fręch do trzeciej rundy

Mecz drugiej rundy Australian Open zaczął się dla Magdaleny Fręch fatalnie. Polka w starciu z Rosjanką Anną Blinkową w pierwszym secie nie zdołała wygrać nawet jednego gema. Potem jednak nasza zawodniczka przeszła prawdziwą metamorfozę i odwróciła losy spotkania

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?
film

Strażacy w ubiegłym roku mieli ręce pełne roboty. Która interwencja była najtrudniejsza?

Strażacy interweniowali w naszym regionie w 2024 roku ponad 23 tys. razy. To wzrost o 10 proc. Która interwencja była najtrudniejsza? Kiedy było najwięcej pracy? Na te i inne pytania odpowie w programie Dzień Wschodzi st. bryg. Zenon Pisiewicz, Komendant Wojewódzki Straży Pożarnej.

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa
galeria

Oblodzenia i marznące opady. Alert dla województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przez marznącymi opadami, które mogą powodować gołoledź. Ostrzeżenie drugiego stopnia wydane dla całego regionu.

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Odwołane i opóźnione pociągi. To przez oblodzenie trakcji

Jak informuje PKP Intercity, wystąpiły opóźnienia w kursowaniu pociągów spowodowane zamarzającym deszczem na kolejowej sieci trakcyjnej. Oblodzenie uniemożliwia pobór energii elektrycznej i przejazd składów.

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum
teatr
17 stycznia 2025, 18:00

Opowieść o uzależnieniu. Przedstawienie Teatru Panopticum

Dom Kultury LSM zaprasza w najbliższy piątek (17 stycznia) na przestawienie pt. „Odlot” w wykonaniu Teatru Panopticum z Młodzieżowego Domu Kultury „Pod akacją” z Lublina. „Odlot” to metaforyczna i uderzająca w scenicznym wyrazie opowieść o uzależnieniu.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium