Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

14 grudnia 2024 r.
20:10

Problem z żydowską tablicą od marszałka. Zabrakło miejsca na pamięć

Z lewej prof. Sabina Bober z KUL, z prawej wicestarosta puławski, Piotr Rzetelski z PSL-u
Z lewej prof. Sabina Bober z KUL, z prawej wicestarosta puławski, Piotr Rzetelski z PSL-u (fot. FB)

W przedwojennych Puławach żyło 3600 Żydów. Podczas wojny cała ta społeczność została z miasta wygnana przez Niemców, a żydowska dzielnica zniszczona. Dzisiaj lokalne władze miasta i powiatu puławskiego mają problem ze znalezieniem miejsca na tablicę poświęconą ich pamięci.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przedwojenna II RP była krajem wielokulturowym z kilkumilionową społecznością żydowską, która najczęściej zamieszkiwała w miastach trudniąc się handlem i rzemiosłem. O pamięć wypędzanych i zabijanych przez żołnierzy Trzeciej Rzeszy Żydów upomina się dzisiaj m.in. prof. Sabina Bober z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, szefowa Oddziału Pamiętnienia Miejsc Martyrologii w departamencie kultury Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Wspólnie z marszałkiem Jarosławem Stawiarskim prowadzi program "Pamięć jest naszym obowiązkiem" przekazując samorządom wykonane dzięki finansowemu wsparciu banku PeKao S.A i Polskiego Komitetu Olimpijeskiego - tablice z brązu. Na tablicach wygrawerowano napisy po polsku i hebrajsku przypominające o 80-tej rocznicy akcji "Reinhardt" oraz jej ofiarach - polskich obywatelach zamordowanych przez Niemców.

Większość tablice przyjmuje

Każda miejscowość, w której ginęli Żydzi, otrzymuje dedykowaną tablicę np. "Pamięci Żydów z Firleja" (zawisła 20 listopada), "Pamięci Żydów z Krasnegostawu" (zawisła 10 grudnia). W tym tygodniu odsłonięto również tablicę w Jeziorzanach, a wcześniej także w Rykach, Zamościu, Janowie Lubelskim, Czemiernikach, Opolu Lubelskim, Chodlu, Kamionce, Radzyniu Podlaskim, Łukowie, Markuszowie, Rejowcu, Izbicy, Łomazach, Turobinie, Krasnobrodzie, Rossoszu, Józefowie nad Wisłą i wielu innych. Łącznie przekazano już 65 ze 124 tablic. Większość zawisła na budynkach gminnych w centrach miejscowości. Ale nie wszystkie samorządy się zgodziły. Odmówiły dwa - Annopol i powiat puławski.

Prezydent wskazał na starostę

Tablica dla Puław jest jedna i jako pierwszy w połowie tego roku otrzymał ją prezydent Paweł Maj, ale z przyczyn technicznych ściany miejscowego Ratusza nie do końca nadawały się do zamontowania dość ciężkiego elementu. Z kolei inne obiekty zaproponowane przez lokalne władze nie uzyskały aprobaty inicjatorów akcji z Urzędu Marszałkowskiego. Prezydent zasugerował, by ci zwrócili się w tej sprawie do powiatu. Ku zaskoczeniu wnioskodawców odpowiedź na pismo dotyczące możliwości zawieszenia tablicy na budynku starostwa była odmowna.

- To piękny budynek i uważam, że taka tablica przy wejściu mogłaby zawisnąć. A jeśli byłyby z tym jakieś problemy, chętnie rozważylibyśmy inne miejsca na upamiętnienie tych obywateli. Żydzi przecież tutaj mieszkali, tworzyli liczną społeczność. Jestem bardzo zaskoczona tą odmową, zwłaszcza, że powiatem rządzi Koalicja Obywatelska - mówi nam prof. Sabina Bober. - Ja tego tak nie zostawię. Napisałam już do władz partyjnych, szefów lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Tutaj chodzi o pamięć, o historię i ludzi, o których już nie ma kto się upomnieć - dodaje.

Powiat tablicy nie chce

Dlaczego zarząd powiatu puławskiego ustami swojego wicestarosty Piotra Rzetelskiego (PSL) odmówili miejsca na tablicę? - Ubolewam nad losem wszystkich zamordowanych w okresie II wojny światowej, jednak nie mogę w sposób wyjątkowy traktować męczeństwa którejkolwiek narodowości. Jeśli przedmiotowa tablica dotyczyłaby wszystkich Polaków zamordowanych przez niemieckiego najeźdźcę, to wówczas jestem skłonny podjąć kroki w kierunku dokonania analizy, czy dysponujemy godnym miejscem na naszych nieruchomościach - uzasadnił odmowę wicestarosta. Dodał jednocześnie, że osobiście wolałby, żeby marszałek upamiętnił byłego premiera, Wincentego Witosa.

Porównanie tysięcy puławskich Żydów usuniętych z miasta, a następnie zgładzonych do postaci lidera ruchu ludowego, zszokowało prof. Sabinę Bober, która zamieściła na facebooku emocjonalny wpis, oznaczając m.in. premiera Donalda Tuska. - Myślałam, że premier, który tak dużo mówi o tolerancji i pamięci będzie miał swoich naśladowców w urzędach, które powierzył im do kierowania - napisała.

Z kolei władze powiatu zapytane o powody odmowy podają kolejne argumenty przeciw tablicy, jak kwestia jej utrzymania, odpowiedzialności za właściwy stan, zabezpieczenie przed ewentualnymi uszkodzeniami, wandalizmem itp. - W żadnej miejscowości, do których trafiły te tablice nie doszło do takich przypadków - zapewnia nas prof. Bober, sugerując, że władze powiatu puławskiego na siłę robią z mieszkańców miasta antysemitów.

Za dużo polityki?

- Fajna ta nowa Polska. Taka uśmiechnięta. Szkoda tylko, że wspomniany uśmiech bardziej przypomina szyderczy grymas - to jeden z wielu krytycznych komentarzy pod postem Pracowni Studiów nad Holokaustem Żydów Polskich i Europejskich o postawie władz powiatu puławskiego.

- Myślę, że miejscowa władza ma prawo odmówić umieszczenia tablicy na konkretnym budynku i obowiązek wskazać inny budynek, godne miejsce dla tablicy - dodał kolejny z internautów. Ale w tym przypadku żadnego innego miejsca powiat marszałkowi nie wskazał. Czy to dlatego, że powiatem rządzi obecna koalicja, a marszałek jest z Prawa i Sprawiedliwości? - Pamięć powinna być ponad podziałami politycznymi - ocenia prof. Sabina Bober, przygotowując już kolejne tablice. Miejsce na jedną z nich znalazł już m.in. powiat lubartowski. Jej odsłonięcie zaplanowano już po świętach.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W drugim meczu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin nie sprostała mistrzowi Polski Jastrzębskiemu Węglowi
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin gorsza od JSW Jastrzębskiego Węgla. W sobotę decydujący mecz

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. Tym samym do wyłonienia finalisty potrzebny będzie trzeci mecz, w sobotę, w Jastrzębiu

Podlasie pokonało w karnych Orlęta 4:1

Podlasie strzelało karne lepiej od Orląt i zdobyło puchar

W środę rozegrany został finał Pucharu Polski w okręgu Biała Podlaska. Czwartoligowe Orlęta Spomlek mierzyły się z wyżej notowanym Podlasiem. Jak na decydujące spotkanie przystało, emocji nie zabrakło. Po 36 minutach goście prowadzili 2:0, do przerwy było 2:2, a ostatecznie trzecioligowiec wygrał po rzutach karnych 4:1.

Avia nie miała problemów z ograniem Janowianki

Znamy finalistów Pucharu Polski w okręgu Lublin. Derbów Świdnika nie będzie

W środę rozegrano półfinałowe mecze Pucharu Polski w okręgu lubelskim. Faworytami byli trzecioligowcy ze Świdnika. Avia wybrała się na spotkanie z Janowianką i bez problemów wygrała 3:0. W drugiej parze doszło do niespodzianki, bo Świdniczanka po rzutach karnych musiała uznać wyższość Górnika II Łęczna. Co ciekawe, drużyna Łukasza Gieresza przegrała konkurs jedenastek... 0:3.

Whisky w Kosmosie
Koncert
25 kwietnia 2025, 20:00

Whisky w Kosmosie

WHISKY się nie zatrzymuje w propagowaniu funk rockowej misji. Tym razem chłopaki Lubelaky zagrają w klubie w lubelskim klubie Kosmos, w najbliższy piątek (25 kwietnia).

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Więcej kursów nad Zalew Zemborzycki, więcej kursów na Dworzec Lublin. A to dopiero początek zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej w Lublinie na długi weekend majowy.

Od lewej marszałek Jarosław Stawiarski, dyrektor Marzena Brzezicka i Maciej Downar-Dukowicz. Na stole - miecz z późnego średniowiecza, jeden z przekazanych zabytków

Arras, miecz i księga, czyli zagraniczne prezenty dla Janowca

Zabytkowy dywan z Francji, francuski miecz z XV wieku oraz XVII-wieczna księga niemieckiego autora trafiły do Muzeum Zamek w Janowcu. Przedmioty o historycznej wartości podarował prywatny kolekcjoner - Maciej Downar-Dukowicz.

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego
Naukobus

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Strzeszkowicach Dużych już wkrótce doświadczą nauki w najciekawszej możliwej formie. 24 i 25 kwietnia odwiedzi ich Naukobus z Centrum Nauki Kopernik.

W środę (23 kwietnia) Senat zajmował się ustawą obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Składka zdrowotna: Co uchwalił Senat i co zrobi prezydent?

Senat nie wniósł w środę (23 kwietnia) poprawek do ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. Zmiana wiąże się z ubytkiem wpływów ze składki do Narodowego Funduszu Zdrowia w kwocie ok. 4,6 mld zł. Według zapewnień Ministerstwa Finansów, luka zostanie pokryta z budżetu państwa.

Tony D.
Nasz patronat
30 maja 2025, 19:00

Święto bluesa w Lublinie

Wszystkich fanów elektrycznego bluesa zapraszamy w piątek (30 maja) do Dzielnicowego Domu Kultury SM „Czechów” w Lublinie. Główną atrakcją będzie występ kanadyjskiego gitarzysty, Tony D.

Radny dopytuje o realizację wyborczych obietnic prezydenta Żuka

Radny dopytuje o realizację przedwyborczych zapowiedzi prezydenta. Jest odpowiedź

Rok po wyborach samorządowych radny PiS Tomasz Gontarz zarzuca prezydentowi Lublina brak transparentności i nieskuteczności w realizacji obietnic wyborczych. W odpowiedzi magistrat przekonuje, że wszystkie deklaracje są w trakcie wdrażania. I że zaplanowano je na pięć lat.

Tysiące wiernych czeka, by pożegnać papieża Franciszka

Tysiące wiernych czeka, by pożegnać papieża Franciszka

Około 100 tysięcy osób czeka na wejście do bazyliki Świętego Piotra, by oddać hołd papieżowi Franciszkowi przed jego trumną.

Pierwszy niedźwiadek stanął w Radzyniu w kwietniu 2024 roku

Pierwszy stanął tuż przed wyborami. Czy nowa władza da szansę niedźwiadkom?

Niedźwiadek Skrzypek od wielu miesięcy czeka swoje miejsce w Radzyniu Podlaskim. Decyzja należy do Radzyńskiego Ośrodka Kultury. Szlak Radzyńskiego Niedźwiadka zapoczątkował w kwietniu ubiegłego roku Robert Mazurek, ówczesny dyrektor ROK.

Burza uszkodziła ci dom? Masz szansę na zasiłek
galeria

Burza uszkodziła ci dom? Masz szansę na zasiłek

Mieszkańcy Puław, którzy ponieśli straty w trakcie wyjątkowo silnej burzy w piątek, 18 kwietnia, mogą otrzymać finansowe wsparcie ze strony miasta. Wnioski przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Atsu, bohaterka gry Ghost of Yōtei
film

Ghost of Yōtei: Data premiery i nowy zwiastun (wideo)

Po katanę i wakizashi sięgniemy już w październiku. A teraz możemy obejrzeć nowy zwiastun Ghost of Yōtei i psrawdzić, co będzie w edycji kolekcjonerskiej.

Historia herbu i Lublina. Przedsiębiorcze dzieciaki odwiedziły lubelskiego koziołka
ZDJĘCIA
galeria

Historia herbu i Lublina. Przedsiębiorcze dzieciaki odwiedziły lubelskiego koziołka

Poznanie lubelskich legend, skąd się wzięła koza w herbie Lublina, a także odczarowywanie kamienia nieszczęścia - lubelskie przedszkolaki odwiedziły Dom Koziołka Lubelskiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium