Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

28 października 2016 r.
11:23

Radni odłożyli dyskusję o pomocy dla Romów. "Władza potraktowała nas z buta"

Mieszkańcy, którzy przyszli na sesję mieli ochotę zademonstrować swój sprzeciw wobec powiększania pomocy socjalnej dla Romów, ale radni nie dali im takiej szansy (fot. Radosław Szczęch)
Mieszkańcy, którzy przyszli na sesję mieli ochotę zademonstrować swój sprzeciw wobec powiększania pomocy socjalnej dla Romów, ale radni nie dali im takiej szansy (fot. Radosław Szczęch)

Mieszkańcy Puław z rozczarowaniem opuszczali w czwartek wieczorem urząd miasta, po tym jak radni zabrali im możliwość zabrania głosu w sprawie kontrowersyjnego "Programu integracji społeczności romskiej". Uchwała na wniosek prezydenta została wycofana z porządku obrad rady miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W czwartek, gdy puławscy radni mieli decydować w sprawie pierwszego "Programu integracji społeczności romskiej", sala obrad pękała w szwach. Przyszli m.in. kibice, przedstawiciele organizacji Narodowe Puławy i mieszkańcy bloków komunalnych.

Dyskusję rozpoczął i zakończył prezydent Janusz Grobel, który już na początku sesji poprosił radnych o jednoznaczne stanowisko w sprawie programu. Chodziło o to, żeby w przypadku braku poparcia dla niego, nie prowadzić nad nim dyskusji.

– Jesteśmy tutaj po to, żeby rozmawiać o tym, co jest ważne dla naszych mieszkańców i rozwiązywać trudne sprawy – odpowiedziała radna Marzanna Pakuła (PiS), która początkowo była przeciw rezygnacji z dyskusji.

Gdy jednak nadszedł czas rozmowy, sytuacja zupełnie się odwróciła. Przewodnicząca rady miasta Bożena Krygier (PiS) nie dostrzegła chęci zabrania głosu przez radnego Pawła Maja, udzieliła go Marzannie Pakule, a ta po upewnieniu się, że program nie został poddany tzw. konsultacjom społecznym, złożyła formalny wniosek o zdjęcie go z porządku obrad.

– To nie dobrze, że ten program nie był konsultowany. Radni powinni słuchać mieszkańców. Pamiętajmy, że to my jesteśmy dla nich, a nie oni dla nas. Proponuję przeniesienie tego tematu na grudzień – zaproponowała.

Wniosek formalny musi być głosowany od razu i tak się stało. Za pierwszym razem co prawda nie przeszedł, bo zbyt wielu radnych (PSPP, PO) wstrzymało się od głosu, ale wtedy do akcji wkroczył prezydent, który złożył swój wniosek o wycofanie projektu uchwały. Wówczas wniosek poparła już niemal cała rada miasta. W efekcie ani czekający na zabranie głosu mieszkańcy, ani radny Paweł Maj, nie otrzymali szansy na wypowiedzenie się.

– To jest hańba – komentował rozgoroczony radny Paweł Maj, przekonany o tym, że przewodnicząca rady miasta popełniła błąd.

Tuż po tym, większość obecnych na sali mieszkańców Puław, opuściła salę obrad. Byli rozczarowani, że nie udzielono im głosu, choć bardzo na to liczyli.

– To jest karygodne. Ja wziąłem sobie specjalnie dzień wolny, żeby tutaj przyjść. Chciałem powiedzieć, że ten program pomocy Romom niczemu nie służy, bo na ich aktywizację zawodową przeznaczono znikome środki, a większość miało iść na wspomaganie socjalne. Mówią nam, że pieniądze mają być z Unii, ale ja powiem tak - nawet jakby miały przypłynąć do nas z Mozambiku, to taki program nadal byłby po prostu demoralizujący – komentował na gorąco Alan Lewczuk, jeden z mieszkańców.

Podobne zdanie ma Maja Perkowska-Szymanek, która nie przebierała w słowach po opuszczeniu sali. – Liczyliśmy na rozsądek radnych, ale okazało się, że są dalecy od rozsądku. Ten program, który mieli dzisiaj przyjąć powiększyłby tylko podział pomiędzy nami i Romami. Chciałam zabrać głos, ale władza potraktowała nas z buta. A radnej Pakule trudno nie zarzucić cynizmu, bo jedną ręką wnioskuje o konsultacje społeczne, a drugą odbiera nam prawo głosu w dniu dzisiejszym.

– Dlaczego mamy remontować mieszkania tylko tam, gdzie jest społeczność romska, a nie zrobimy tego wszędzie. Jak wtedy poczują się Polacy mieszkający w tym samym bloku, przy tej samej ulicy – pytał inny, zdenerwowany na władzę puławianin.

Radna Marzanna Pakuła w swoim wniosku o zdjęciu programu z porządku nie dostrzega niczego niestostownego. Jak wyjaśnia, mieszkańcy, którzy chcą zabierać głos, mogą robić to na posiedzeniach komisji. – Chętnie widziałabym ich na komisji, gdzie byłaby okazja do porozmawiania. Sesja to nie jest "targowica". Na pewno będzie jeszcze okazja, żeby zabrali głos – tłumaczyła.

Czy tak będzie, nie wiadomo. Wiceprezydent Ewa Wójcik przyznała, że jeszcze nie wie co będzie dalej z programem.

– Musimy tę sprawę przeanalizować – stwierdziła, nie kryjąc, że nieprzyjęcie programu może oznaczać brak szans na pozyskanie środków zewnętrznych. To z kolei może doprowadzić do tego, że jeśli Puławy mimo wszystko będą realizować założenia programu, finansować go będą musiały już z własnych środków.

(fot. Radosław Szczęch)
(fot. Radosław Szczęch)

Pozostałe informacje

Zdjęcie ilustracyjne

62-latek, który zaatakował ratownika medycznego, stanie przed sądem

Do trzech lat więzienia grozi mężczyźnie, który naruszył nietykalność ratownika na oddziale ratunkowym szpitala w Janowie Lubelskim. Do sądu trafił akt oskarżenia.

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

182 projekty, a w tym dzielnicowe rozwiązania i większe inicjatywy – tak prezentują się wnioski do Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok. „To odpowiedź na aktualne potrzeby lokalnej społeczności” – twierdzą władze miasta.

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
ZDJĘCIA
galeria

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień

Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Piłkarze Podlasia mają czego żałować po piątkowym meczu z Wiślanami

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami

Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

Trwa budowa brakującego fragmentu ścieżki

Przez lata ścieżki miasta i gminy nie mogły się połączyć. W końcu powstaje brakujący odcinek

Dobra wiadomość dla rowerzystów. Trwa budowa wyczekiwanego fragmentu ścieżki rowerowej w Sławacinku Starym, który połączy szlaki miasta i gminy.

Kampus uczelni

UMCS otwiera drzwi dla kandydatów

Stoiska z ofertą edukacyjną, doradztwo zawodowe i spacer po kampusie. Sprawdzamy, co Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej przygotował dla swoich kandydatów.

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Nielegalny połów ryb na jeziorze. 48-latek w rękach policji

Można powiedzieć, że we "własne sidła" wpadł 48-letni mieszkaniec gminy Uścimów, który podejrzany jest o nielegalny połów ryb. Grozi mu nawet 2 lata pozbawienia wolności.

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Dlaczego warto postawić na używane części samochodowe? Poznaj Global Parts!

Zakup używanych części samochodowych to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Decydują o tym przede wszystkim względy ekonomiczne, dostępność oryginalnych części oraz troska o środowisko. Szczególnie właściciele starszych modeli samochodów doceniają ten sposób na utrzymanie swoich pojazdów w dobrym stanie technicznym. Jednak używane części to nie tylko oszczędność – to także świetna okazja do tuningu i personalizacji auta.

Jakub Rzeźniczak podpisał w Kraśniku umowę do końca sezonu 24/25, ale z opcją przedłużenia

Były reprezentant Polski zagra w Stali Kraśnik

W ostatnich dniach pojawiały się plotki, że były reprezentant Polski Jakub Rzeźniczak może wznowić karierę w Kraśniku. Ze względu na datę, czyli 1 kwietnia wielu kibiców uznało jednak te doniesienia za primaaprilisowy żart. Tymczasem w piątek czwartoligowiec rzeczywiście poinformował, że 38-letni obrońca podpisał ze Stalą kontrakt do końca sezonu.

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa
ZDJĘCIA
galeria

"Chcę być Polakiem". Wojewoda przekazał akty obywatelstwa

Liczba obywateli Rzeczypospolitej Polskiej powiększyła się o 18 osób. Wojewoda lubelski wręczył polskie obywatelstwa, konstytucję oraz flagę RP.

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Lublin w weekend będzie gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w pływaniu

Już w sobotę startują Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu. Tym razem w zawodach, które będą rozgrywane na Aqua Lublin weźmie udział ponad tysiąc zawodników i zawodniczek, które reprezentują aż 86 uczelni z całego kraju.

Zdjęcie ilustracyjne

Zderzenie czterech pojazdów - poważne utrudnienia w ruchu

3 osobówki i dostawczak zderzyły się na trasie w kierunku Chełma. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

Sejm obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Rząd podzielony, a opozycja przeciw

W piątek Sejm przyjął długo wyczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zmiana ta oznacza obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, a skorzysta na niej – według szacunków Ministerstwa Finansów – około 2,5 miliona małych i średnich firm. Reforma, która wejdzie w życie od 1 stycznia 2026 roku, będzie kosztować budżet państwa 4,6 miliarda złotych rocznie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium