Puławy

14 lutego 2015 r.
18:00
Edytuj ten wpis

Radny o Romach. MOPS: są traktowani tak samo jak wszyscy

Wieloletnia polityka wobec mniejszości romskiej w Puławach nie przynosi efektów, a wręcz nosi znamiona rasizmu - mówi miejski radny Paweł Maj. Zaapelował o zajęcie się problemem tej mniejszości na poważnie i nieudawanie, że nic złego się nie dzieje.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Podczas ostatniej sesji rady miasta jeden z nowych radnych odważył się zmierzyć z tematem liczącej kilkaset osób mniejszości romskiej, która od lat zamieszkuje Puławy. Próba diagnozy, którą podjął, odsłania ogromny problem izolacji Romów, ich analfabetyzmu, powszechności chorób oraz życiu opartego na opiece społecznej i zasiłkach. To, co podkreślał radny, to także niski poziom edukacji romskich dzieci, które nie są posyłane do szkół.

- Niech ktokolwiek z nas spróbuje nie posyłać swojego dziecka do szkoły. Czy konsekwencją takiego zachowania nie byłoby odebranie praw rodzicielskich? - pytał retorycznie radny Paweł Maj, który postawę wszelkich instytucji, które inaczej traktują Romów, a inaczej Polaków, nazwał rasizmem.

Tezą trwającego prawie 10 minut przemówienia była konieczność diagnozy sytuacji Romów w Puławach; weryfikacja ich orzeczeń lekarskich wskazujących na różnego rodzaju choroby; odebranie zasiłków tym, którym się one nie należą itd. Paweł Maj zaapelował do swoich kolegów z rady, by nie bali się rozmawiać na ten temat i dostrzegli, że problem naprawdę istnieje.

- Spychamy i odwlekamy ten problem kosztem tych ludzi i naszych pieniędzy. Ceną za wątpliwy spokój jest stygmatyzacja, zepchnięcie tej grupy na skraj przepaści i wykluczenia całej tej społeczności - podsumował.
O to, czy naprawdę jest tak źle i czy Puławy, powinny zmienić swoje działania wobec mniejszości etnicznej zapytaliśmy Marię Piastowicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Puławach.

- Uważam, że Paweł Maj nie ma racji. Romowie nie są traktowani ani lepiej, ani gorzej. Są traktowani tak samo jak wszyscy, którzy korzystają z pomocy. Żeby z niej korzystać, każda z osób, czy rodzin musi spełnić określone kryteria. Romowie również. Świadczenia, jakie otrzymują są potwierdzone dokumentami lekarskimi - wyjaśnia dyrektor MOPS.

Maria Piastowicz potwierdza jednak, że integracja Romów z polskim społeczeństwem nie jest najlepsza. - Nie jestem z niej zadowolona. Przed nami jest daleka droga. Nie da się tego zrobić nawet w kilkanaście lat - przyznaje, chociaż zwraca też uwagę na to, że coś zaczyna zmieniać się na lepsze.
- Dziewięcioro dzieci po raz pierwszy zaczęło chodzić do przedszkola. To jest przełom. Kiedyś Romowie nie chcieli o tym słyszeć.

Jak się okazuje jednym z największych problemów dotyczących Romów w Puławach jest bariera językowa. Jeżeli będą mówić tylko w swoim języku, nie będą znać polskiego i nie będą uczyć naszego języka swoich dzieci, to one nie będą miały później równych szans w polskiej szkole.

Problemem jest także to, że Romowie nie znajdują pracy. Dlaczego tak się dzieje? Dyrektor Piastowicz zwraca uwagę, że wynika to nie tylko z braku chęci do pracy, ale także z czegoś innego.

- Kto w Puławach przyjmie do pracy Roma? - pyta retorycznie, sugerując, że nawet dla chcącego podjęcia pracy przedstawiciela tej mniejszości jest to obecnie niezwykle trudne.
To wynik stereotypów

Andrzej Sochaj, Związek Romów Polskich:

Nie mam pełnej wiedzy, co do sytuacji w Puławach, ale sądzę, że sformułowania, które padły podczas sesji, wynikają ze stereotypów wobec Romów w Polsce. W każdym społeczeństwie są osoby, które chcą poprawić swój byt na różne sposoby. My będziemy weryfikować, czy to, co podczas sesji powiedział radny, jest prawdą. Chcemy zwrócić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej o dostęp do tych danych. Szczególnie niepokojące są te dotyczące niepełnosprawności i chorób. Musimy to sprawdzić.

Pozostałe informacje

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki
improv

Poławiacze Pereł w Fabryce Kultury Zgrzyt. Komediowa jazda bez trzymanki

W najbliższy czwartek, 3 kwietnia, Fabryka Kultury Zgrzyt w Lublinie zamieni się w miejsce spontanicznego humoru, a to za sprawą Poławiaczy Pereł Improv Teatr i ich najnowszego, improwizowanego spektaklu komediowego "Każdy widz się liczy!".

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium