Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

12 września 2021 r.
20:46

Nie będzie referendum w Puławach. Nie udało się zebrać podpisów

5 15 A A
Łukasz Dziura
Łukasz Dziura (fot. Inicjatywa referendalna)

Inicjatorzy odwołania rady miasta nie zdołali przekonać odpowiedniej ilości obywateli. Zgodnie z przepisami, do niszczarek trafiły 3443 podpisy. Radni mogą spać spokojnie. Referendum o ich odwołanie nie zostanie przeprowadzone.

Aktualizacja artykułu: 17 września 2021 r. 10:58
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dla osób, które zaangażowały się w tę inicjatywę, porażka jest zaskoczeniem. Zwłaszcza, że pierwsze dwa tysiące podpisów udało się zebrać w kilka tygodni. Organizatorzy akcji byli dobrze przygotowani pod względem logistycznym. Uruchomili stronę na Facebooku, zainwestowali w mobilny punkt referendalny (ustawiano go podczas większości zgromadzeń w Puławach). Otworzyli kilka stałych punktów zbiórek w puławskich lokalach handlowych i gastronomicznych. Do mieszkańców docierali także bezpośrednio, chodząc od drzwi do drzwi.

To nie wystarczyło. Społeczne emocje po czerwcowej sesji, na której radni opozycji nie udzielili prezydentowi wotum zaufania i absolutorium, z każdym kolejnym miesiącem opadały. A to właśnie sprzeciw wobec narastającego konfliktu na linii rada - prezydent, legł u podstaw próby zwołania referendum. Powodzenia tej inicjatywie nie ułatwiał także wymóg zebrania prawie 4 tys. podpisów z numerami PESEL. To średnio dwa razy tyle, ile rocznie bierze udział w głosowaniu na projekty puławskiego budżetu obywatelskiego.

Referendalna inicjatywa, mimo porażki, dla puławskich radnych może być rodzajem ostrzeżenia. Sygnału świadczącego o tym, że część mieszkańców oczekiwałaby poprawy poziomu współpracy pomiędzy obozem prezydenta, a radnymi opozycji.

– Myślę, że jako radni, powinniśmy nad sobą pracować. Podnosić poziom debaty, którą prezentujemy podczas sesji lub komisji rady miasta. Ten, niestety, pod względem merytorycznym nie jest najwyższy, a nasi wyborcy to widzą. Próba zwołania referendum to znak, że część mieszkańców tę ławkę, na której wszyscy siedzimy, chciała wywrócić – mówi Waldemar Kowalczyk, radny Koalicji Samorządowej.

Nie wszyscy samorządowcy podzielają jednak tego typu refleksję.

– Według mnie, za próbą zwołania referendum stali znajomi pana prezydenta, a cała inicjatywa była próbą zbicia politycznego kapitału przez jego zaplecze. Znamienne, że największe poparcie uzyskiwała podczas manifestacji KOD-u – mówi Bożena Krygier, przewodnicząca rady miasta, członkini klubu PiS. – Osoby, które złożyły swoje podpisy na listach, dały się zmanipulować – ocenia.

Sam prezydent od takiej oceny stanowczo się odcina. – Za inicjatywą zwołania referendum nie stało moje zaplecze, ani znajomi. Ja tych ludzi tak naprawdę nie znam. To było działanie wielu obywateli, którzy jak sądzę, chcieli coś zmienić w naszym mieście. Nie potrzebowali do tego politycznej inspiracji – ocenia Paweł Maj.

W podobnym tonie wypowiada się Łukasz Dziura, koordynator referendalnej inicjatywy. – Pawła poznałem w 2014 roku, obaj startowaliśmy wtedy do rady miasta z listy SiS „Teraz”. Od tamtej pory nasz kontakt był sporadyczny. Na pewno nie należę do jego zaplecza politycznego – opowiada.

Jak podkreśla, zbiórkę podpisów rozpoczął z własnej inicjatywy, pod wpływem absolutoryjnej sesji oraz odzewu puławian zniesmaczonych poziomem debaty publicznej w Puławach. – Mimo że się nie udało, nie żałuję. Myślę, że ten wysiłek nie poszedł na marne. Część mieszkańców zaczęła bardziej interesować się sprawami naszego miasta – przyznaje nasz rozmówca.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niedźwiadek przebrany za ducha Bielucha znajduje się przy Chełmskich Podziemiach Kredowych na ul. Lubelska 55A

Co krok, to niedźwiadek. W mieście pojawi się ich jeszcze jedenaście

Wydłuża się szlak chełmskich niedźwiadków. Do 11 już istniejących, które można znaleźć w dziewięciu lokalizacjach niebawem dołączy kolejnych 11.

prof. Aleksandra Józefczyk
Dzień Wschodzi
film

Zanurz się w świat medycyny – już jutro dni otwartych możliwości

80 różnych pozycji w tym nauka gipsowania, szycia rany, USG, symulator starości, czy medycyna sądowa, tajemnice krwi. To wszystko czeka na tych, którzy przyjdą 22-23 maja między 9-14 przed i do Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Impreza skierowana jest przede wszystkim do tegorocznych maturzystów, ale też uczniów szkół średnich.

W hali GOSiR w Woli Uhruskiej rozegrany został piąty finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców

Finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców w zapasach dla Chełma

W hali Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Woli Uhruskiej rozegrany został piąty finałowy Rzut Ligi Powiatowej Dziewcząt i Chłopców.

W prezencie dla rodziców. Koncert dla mamy i taty w ZDK
26 maja 2024, 17:00

W prezencie dla rodziców. Koncert dla mamy i taty w ZDK

Zamojski Dom Kultury zachęca dzieci, te duże i małe do zrobienia niespodzianki rodzicom i zabrania ich na „Koncert dla Mamy i Taty”.

Pałac Potockich

Pałac po wielkim remoncie. Specjalna komisja ma się zająć promocją

Remont pałacu Potockich pochłonął miliony złotych. Teraz przyszedł czas na wykorzystanie jego potencjału. Strategię ma opracować specjalna komisja.

Ostrzeżenie IMiGW. Znowu będzie burzowo

Ostrzeżenie IMiGW. Znowu będzie burzowo

Dziś znowu może być niebezpiecznie w pogodzie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla całego województwa lubelskiego.

Stara Brama Lwowska jest jednym z cenniejszych zabytków miasta. Powstała w końcówce XVI wieku

Znowu szykuje się remont. Stara Brama Lwowska ma być jak nowa

Były już dwa etapy renowacji. Teraz czas na trzeci. Miasto ogłosiło przetarg na kolejny remont Starej Bramy Lwowskiej. To jeden z najcenniejszych zabytków Zamościa.

Dominik Kubera z awansem do Grand Prix Challenge

Dominik Kubera z awansem do Grand Prix Challenge

Dominik Kubera zajął trzecie miejsce podczas zawodów w Abensbergu, gdzie rozegrano I rundę kwalifikacyjną Grand Prix Challenge. Zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin zapisał na swoim koncie 13 punktów.

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Konsultacja listy leków, nauka samobadania piersi i profilaktyka chorób układu krążenia. Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje darmowe badania i konsultacje.

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie
23 maja 2024, 19:00

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie

Po niespodziewanej reaktywacji, Kury nie zamierzają osiąść na grzędzie. Chcą w dalszym ciągu znosić złote jaja ironii. Nabrali rozpędu i nie poprzestają na pojedynczych koncertach. W najbliższy czwartek zagrają w lubelskim Zgrzycie materiał z kultowej płyty „P.O.L.O.V.I.R.U.S.”.

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Krytyczne myślenie, dociekliwość i refleksyjność. Akademia WSEI zaprasza na konferencję o innowacjach i zmianach, jakie powinny zajść w systemie edukacji.

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina
film

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina

Tej zawodniczki nikomu w Lublinie specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jako pierwsza, do zespołu Polskiego Cukru AZS UMCS, w poniedziałek dołączyła Aleksandra Stanaćev, która zdobywała przecież z akademiczkami mistrzostwo i wicemistrzostwo.

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin
28 maja 2024, 20:00

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin

Na tą wiadomość czekaliśmy bardzo długo. 28 maja w lubelskim Studiu im. Budki Suflera wystąpią słoweńscy ekscentrycy, pionierzy industrialu – grupa Laibach. Formacja uciekająca jakimkolwiek próbom zaszufladkowania ich twórczości, a przy tym kontrowersyjna, nieokiełznana, nietuzinkowa. Ich koncerty to crème de la crème. Muzycznie? To po prostu destylat industrialu.

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Grupa studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Białorusi będzie pisać listy do internowanych. To z okazji obchodzonego 21 maja Dnia Solidarności z Więźniami Politycznymi.

Niedługo po odkryciu tragicznej śmierci Weroniki H. jej 35-letni syn został zatrzymany

Syn pobił matkę na śmierć. Jest akt oskarżenia

Bił matkę po twarzy, uderzał jakimś tępym narzędziem, gdy się przewróciła, jeszcze ją docisnął, a głową kobiety uderzył o podłogę. 74-letnia Weronika H. nie przeżyła. Jej syn będzie odpowiadał za zabójstwo przed sądem. Grozi mu nawet dożywocie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium