Nietoperze zimujące w kamieniołomie koło Kazimierza Dolnego będą mogły spać spokojnie. Miejsce zostanie zabezpieczone przez erozją, a turyści będą mieli do niego ograniczony dostęp
To ma się niebawem zmienić. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie realizuje projekt za 1,5 mln zł, którego celem jest m.in. ochrona takich gatunków zwierząt jak suseł perełkowany i nietoperze.
– Znaczna część dofinansowania ma być przeznaczona na zabezpieczenie kamieniołomu komorowego w Bochotnicy, który jest zimowym schronieniem praktycznie wszystkich gatunków nietoperzy występujących w Polsce – zaznacza Paweł Duklewski z RDOŚ w Lublinie. – Struktura geologiczna kamieniołomu powoduje, że górne warstwy przykrywające sklepienie, zbudowane głównie z piaskowca kredowego, stopniowo przesiąkają wodą i powodują namakanie i erozję warstw dolnych, czyli opoki kredowej. Tak, więc konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich badań. Dzięki nim zostanie ustalony stan sklepienia i zabezpieczenie przed zawaleniem najbardziej newralgicznych punktów.
Na tym nie koniec. – Obok zabezpieczenia kamieniołomu przed siłami przyrody, planowane jest także ograniczenie dostępu turystów do części stanowiska – zapowiada Duklewski. – Nietoperze są tak wrażliwe, że obecność człowieka i spowodowany tym stres mogą doprowadzić te małe stworzenia nawet do śmierci.
– To bardzo dobry pomysł – chwali działania RDOŚ Piotr Guz. – Kamieniołom wymaga zabezpieczenia. Należy też ograniczyć dostęp ludzi do tego miejsca.
Wśród zaplanowanych w kamieniołomie prac jest m.in. przeprowadzenie skanowania laserowego. Dzięki niemu będzie wiadomo, gdzie są miejsca najbardziej podatne na erozję, które wymagają naprawy. RDOŚ będzie też prowadzić coroczne pomiary temperatury i wilgotności tak, aby wskazać miejsca, które powinny być dostępne wyłącznie dla nietoperzy.
Projekt, który ruszył w kwietniu, będzie realizowany do końca 2014 r.