Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

28 marca 2022 r.
19:52

Sieroty z Mariupola muszą zostać w Kazimierzu Dolnym

(fot. Dom Dziennikarza w Kazimierzu Dolnym Facebook)

Grupa 60 sierot z ukraińskiego domu dziecka, która znalazła schronienie w kazimierskim hotelu Dom Dziennikarza, nie może opuszczać gminy. Taką decyzję podjął puławski sąd rodzinny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tuż po wybuchu wojny dzieciom z domu dziecka w Mariupolu oraz ich dwóm opiekunkom udało się bezpiecznie ewakuować z miasta i dotrzeć pociągiem do Lwowa. Tam cała grupa przesiadła się do polskich busów, które na prośbę pastora Matta Shea z amerykańskiej fundacji podstawił lubelski Kościół Nowego Przymierza.

Pastor marzył o „Świętej Armii”

Kwaterunek dla sierot z Ukrainy, ich opiekunek oraz wolontariuszy z USA zapewnił Dom Dziennikarza w Kazimierzu Dolnym. Na warunki nikt nie narzekał. Szybko pojawiły się natomiast obawy lokalnej społeczności związane z osobą samego pastora oraz roli reprezentowanej przez niego fundacji „Loving Families and homes for orphans” (kochające rodziny i domy dla sierot – red.).

Amerykańskie media, w tym m.in. CNN, już kilka lat temu szeroko informowały o odezwie, jaką pastor wydał w 2019 roku. Shea opisał w niej rodzaj „Świętej Armii”, która zabija niewiernych łamiących biblijne nakazy. Co więcej, pastor – mimo że sam jest byłym żołnierzem, weteranem misji zagranicznych – w swoim kraju bywał oskarżany o „wewnętrzny terroryzm”.

Nowa opieka nad sierotami

Niejasna dla kazimierskiej społeczności była także rola samej fundacji, której członkowie pojawili się w mieście. O ile pomoc w organizacji transportu sierot z Ukrainy do Polski oraz opieka wolontariuszy nad nimi zasługuje na szacunek, tak zamiar wywiezienia dzieci do USA wzbudził już zaniepokojenie. Obawy dotyczyły przede wszystkim legalności ewentualnego procesu adopcyjnego. Wyjaśnieniem tej kwestii zajął się puławski sąd rodzinny we współpracy z rejonową prokuraturą. W czwartek wydał postanowienie, które zmieniło organizację opieki nad sierotami.

– Na jego mocy sąd ustanowił opiekę łączną, tymczasową powierzając ją dwóm osobom: obywatelce Polski oraz Ukrainy. Wszelkie decyzje dotyczące wszystkich 60 dzieci, które teraz reprezentują, będą podejmowały wspólnie – mówi Barbara Markowska, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie. – Sąd zdecydował również o zakazie opuszczania gminy Kazimierz Dolny przez te dzieci z wyjątkiem konieczności stosowania zabiegów medycznych – dodaje.

Dzieci mają się dobrze

Według naszych ustaleń, jedną z tych kobiet jest dyrektorka ukraińskiego domu dziecka z Mariupola, która w zeszłym tygodniu pojawiła się w Domu Dziennikarza, a drugą z pań jest pracownica Urzędu Miejskiego w Kazimierzu Dolnym. To one zarządzają obecnie opieką na sierotami. Amerykański pastor wraz z częścią współpracowników w zeszłym tygodniu opuścili hotel.

Dzieciom, jak podkreśla Dariusz Popławski, dyrektor hotelu, nie dzieje się nic złego. – Warunki, w jakich przebywają, są bardzo dobre. Znacznie częściej się teraz uśmiechają i przytulają. Miały już ognisko, często grają w koszykówkę. Czują się coraz pewniej – mówi nasz rozmówca.

Tymczasem amerykański portal „Inlander”, który dotarł do Mike’a Muncha, współpracownika Matt’a Shea, potwierdza, że pastor był zainteresowany adopcją czwórki ukraińskich dzieci z Mariupola. Według tego źródła, starania w tym kierunku trwały dwa lata. To właśnie zapewnienie im bezpieczeństwa, zdaniem Muncha, miało być głównym powodem pojawienia się pastora w Europie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

W drugim meczu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin nie sprostała mistrzowi Polski Jastrzębskiemu Węglowi
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin gorsza od JSW Jastrzębskiego Węgla. W sobotę decydujący mecz

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. Tym samym do wyłonienia finalisty potrzebny będzie trzeci mecz, w sobotę, w Jastrzębiu

Podlasie pokonało w karnych Orlęta 4:1

Podlasie strzelało karne lepiej od Orląt i zdobyło puchar

W środę rozegrany został finał Pucharu Polski w okręgu Biała Podlaska. Czwartoligowe Orlęta Spomlek mierzyły się z wyżej notowanym Podlasiem. Jak na decydujące spotkanie przystało, emocji nie zabrakło. Po 36 minutach goście prowadzili 2:0, do przerwy było 2:2, a ostatecznie trzecioligowiec wygrał po rzutach karnych 4:1.

Avia nie miała problemów z ograniem Janowianki

Znamy finalistów Pucharu Polski w okręgu Lublin. Derbów Świdnika nie będzie

W środę rozegrano półfinałowe mecze Pucharu Polski w okręgu lubelskim. Faworytami byli trzecioligowcy ze Świdnika. Avia wybrała się na spotkanie z Janowianką i bez problemów wygrała 3:0. W drugiej parze doszło do niespodzianki, bo Świdniczanka po rzutach karnych musiała uznać wyższość Górnika II Łęczna. Co ciekawe, drużyna Łukasza Gieresza przegrała konkurs jedenastek... 0:3.

Whisky w Kosmosie
Koncert
25 kwietnia 2025, 20:00

Whisky w Kosmosie

WHISKY się nie zatrzymuje w propagowaniu funk rockowej misji. Tym razem chłopaki Lubelaky zagrają w klubie w lubelskim klubie Kosmos, w najbliższy piątek (25 kwietnia).

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Więcej kursów nad Zalew Zemborzycki, więcej kursów na Dworzec Lublin. A to dopiero początek zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej w Lublinie na długi weekend majowy.

Od lewej marszałek Jarosław Stawiarski, dyrektor Marzena Brzezicka i Maciej Downar-Dukowicz. Na stole - miecz z późnego średniowiecza, jeden z przekazanych zabytków

Arras, miecz i księga, czyli zagraniczne prezenty dla Janowca

Zabytkowy dywan z Francji, francuski miecz z XV wieku oraz XVII-wieczna księga niemieckiego autora trafiły do Muzeum Zamek w Janowcu. Przedmioty o historycznej wartości podarował prywatny kolekcjoner - Maciej Downar-Dukowicz.

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego
Naukobus

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Strzeszkowicach Dużych już wkrótce doświadczą nauki w najciekawszej możliwej formie. 24 i 25 kwietnia odwiedzi ich Naukobus z Centrum Nauki Kopernik.

W środę (23 kwietnia) Senat zajmował się ustawą obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Składka zdrowotna: Co uchwalił Senat i co zrobi prezydent?

Senat nie wniósł w środę (23 kwietnia) poprawek do ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. Zmiana wiąże się z ubytkiem wpływów ze składki do Narodowego Funduszu Zdrowia w kwocie ok. 4,6 mld zł. Według zapewnień Ministerstwa Finansów, luka zostanie pokryta z budżetu państwa.

Tony D.
Nasz patronat
30 maja 2025, 19:00

Święto bluesa w Lublinie

Wszystkich fanów elektrycznego bluesa zapraszamy w piątek (30 maja) do Dzielnicowego Domu Kultury SM „Czechów” w Lublinie. Główną atrakcją będzie występ kanadyjskiego gitarzysty, Tony D.

Radny dopytuje o realizację wyborczych obietnic prezydenta Żuka

Radny dopytuje o realizację przedwyborczych zapowiedzi prezydenta. Jest odpowiedź

Rok po wyborach samorządowych radny PiS Tomasz Gontarz zarzuca prezydentowi Lublina brak transparentności i nieskuteczności w realizacji obietnic wyborczych. W odpowiedzi magistrat przekonuje, że wszystkie deklaracje są w trakcie wdrażania. I że zaplanowano je na pięć lat.

Tysiące wiernych czeka, by pożegnać papieża Franciszka

Tysiące wiernych czeka, by pożegnać papieża Franciszka

Około 100 tysięcy osób czeka na wejście do bazyliki Świętego Piotra, by oddać hołd papieżowi Franciszkowi przed jego trumną.

Pierwszy niedźwiadek stanął w Radzyniu w kwietniu 2024 roku

Pierwszy stanął tuż przed wyborami. Czy nowa władza da szansę niedźwiadkom?

Niedźwiadek Skrzypek od wielu miesięcy czeka swoje miejsce w Radzyniu Podlaskim. Decyzja należy do Radzyńskiego Ośrodka Kultury. Szlak Radzyńskiego Niedźwiadka zapoczątkował w kwietniu ubiegłego roku Robert Mazurek, ówczesny dyrektor ROK.

Burza uszkodziła ci dom? Masz szansę na zasiłek
galeria

Burza uszkodziła ci dom? Masz szansę na zasiłek

Mieszkańcy Puław, którzy ponieśli straty w trakcie wyjątkowo silnej burzy w piątek, 18 kwietnia, mogą otrzymać finansowe wsparcie ze strony miasta. Wnioski przyjmuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Atsu, bohaterka gry Ghost of Yōtei
film

Ghost of Yōtei: Data premiery i nowy zwiastun (wideo)

Po katanę i wakizashi sięgniemy już w październiku. A teraz możemy obejrzeć nowy zwiastun Ghost of Yōtei i psrawdzić, co będzie w edycji kolekcjonerskiej.

Historia herbu i Lublina. Przedsiębiorcze dzieciaki odwiedziły lubelskiego koziołka
ZDJĘCIA
galeria

Historia herbu i Lublina. Przedsiębiorcze dzieciaki odwiedziły lubelskiego koziołka

Poznanie lubelskich legend, skąd się wzięła koza w herbie Lublina, a także odczarowywanie kamienia nieszczęścia - lubelskie przedszkolaki odwiedziły Dom Koziołka Lubelskiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium