To będzie wyborcza niedziela w kilku gminach województwa lubelskiego. Mieszkańcy gminy Puławy wybiorą nowego wójta, a ci z Werbkowic zdecydują, czy chcą odwołania swojej pani wójt. W czterech miejscowościach odbędą się wybory uzupełniające do rad gmin.
Przedterminowe wybory w gminie Puławy to efekt wygaszenia mandatu dotychczasowego wójta Krzysztofa Brzezińskiego. Sąd uznał go winnym niedopełnienia obowiązków podczas ulewy, jaka w maju 2014 roku nawiedziły gminę. Niewielka rzeka Klikawka wystąpiła wtedy z brzegów i zalała część upraw, a poszkodowani rolnicy uznali, że zawinił wójt, który nie zrobił wszystkiego, by zminimalizować poniesione przez nich straty. Samorządowiec zwrócił się z prośbą o ułaskawienie do prezydenta Andrzeja Dudy, ale w związku z prawomocnością postanowienia utrata przez niego stanowiska stała się faktem.
O przejęcie schedy po Brzezińskim stara się czworo kandydatów. O najważniejszy fotel w Urzędzie Gminy walczą: Marzanna Kamola (Komitet Wyborczy Wyborców Dwa Brzegi – Wspólna Sprawa), pełniący obecnie obowiązki wójta jako tzw. komisarz Kamil Lewandowski (KWW Zgodnie nad Wisłą), Renata Molenda (KWW Razem dla gminy Puławy) i Małgorzata Piwowarek (KWW Sprawiedliwie w Przyszłość).
- Głosowanie odbędzie się w godzinach 7-21 w dziewięciu lokalach wyborczych. Wyborcy otrzymają jedną kartę z nazwiskami czterech kandydatów. By głos był ważny, trzeba będzie postawić znak „X” przy jednym z nich – mówi Daniel Drzazga, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Lublinie.
Mieszkańcy gminy Werbkowice zdecydują dziś, czy ich wójtem dalej będzie Agnieszka Skubis-Rafalska, która gminą rządzi od jesieni 2018 roku, gdy wygrała wybory samorządowe jako kandydatka Prawa i Sprawiedliwości. Pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie jej odwołania podpisało się ponad 1,7 tys. osób, które zarzucały jej m.in. podnoszenie podatków i opłat, brak pomocy rolnikom poszkodowanym przez klęski żywiołowe, zamknięcie oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej w Sahryniu i zamiar likwidacji tej placówki.
- Żeby referendum było wiążące, ważne głosy musi oddać co najmniej 2,4 tys. osób spośród ponad 7,7 tys. uprawnionych do głosowania – informuje Anna Chrzan, dyrektor delegatury KBW w Zamościu.
Wyborcy będą odpowiadać na pytanie, czy są za odwołaniem pani wójt. Jeśli w głosowaniu weźmie udział wymagana liczba osób, a większość z nich wskaże odpowiedź „nie”, Agnieszka Skubis-Rafalska pozostanie na stanowisku. Jeśli mieszkańcy opowiedzą się za zmianą, z chwilą ogłoszenia oficjalnych wyników zostanie ona pozbawiona funkcji. Do kierowania gminą zostanie wyznaczony komisarz i ogłoszone zostaną przedterminowe wybory.
Urny w pięciu gminach
Do urn pójdą dziś także mieszkańcy pięciu innych gmin w naszym regionie. Odbędą się w nich wybory uzupełniające do rad gmin. Wyłonią one radnych, którzy zajmą miejsce tych, których mandaty zostały wygaszone.
W gminie Radzyń Podlaski głosowanie planowane jest w okręgu wyborczym nr 1 obejmującym wsie Branica Radzyńska i Marynin. W sąsiedniej gminie Czemierniki swojego radnego wybierać będą mieszkańcy części sołectwa Bełcząc, mieszkający w okręgu numer 1.
Uzupełnienia wymaga także skład Rady Miejskiej w Szczebrzeszynie. Mandat zwolnił się w okręgu numer 5, który obejmuje sołectwo Przedmieście Zamojskie.
W gminie Aleksandrów (pow. biłgorajski) głosuje okręg numer 1, czyli mieszkańcy ulic Klonowej i Słonecznej w Aleksandrowie, a także ci z Aleksandrowa Pierwszego (od numeru 1 do 26) oraz kolonii Sigła i Podlas.
Do wyborów uzupełniających miało dojść także w gminie Rachanie w powiecie tomaszowskim. Chodziło o okręg nr 13, obejmujący część sołectwa Wożuczyn-Cukrownia. Ponieważ w wyznaczonym terminie nie zarejestrował się żaden komitet, wybory nie będą przeprowadzone, a decyzją komisarza wyborczego, zwolniony mandat pozostanie nieobsadzony do końca kadencji.