W najbliższą niedzielę odbędą się przedterminowe wybory na wójta gminy Puławy. Bierze w nich udział czwórka kandydatów: Renata Molenda, Kamil Lewandowski, Marzanna Kamola i Małgorzata Piwowarek. Sprawdzamy, co proponują w swoich programach wyborczych
Kampania wyborcza w gminie Puławy w pełni. Na ulicach widać bilbordy i banery, z których do wyborców uśmiechają się kandydaci poszczególnych komitetów. W ruch poszły także ulotki, kamery, drony i media społecznościowe. To właśnie na Facebooku temperatura tej kampanii wydaje się najwyższa. Im bliżej wyborów, tym więcej promocyjnych filmów. Kandydaci opowiadają o sobie, pokazują spotkania z mieszkańcami i zachęcają do głosowania. My sprawdzamy, co proponują w swoich programach.
Renata Aldona Molenda, komitet "Razem dla Gminy Puławy"
Była radna i przewodnicząca rady gminy Puławy, członkini rady sołeckiej w Klikawie oraz Towarzystwa Przyjaciół Góry Puławskiej. 54 lata. Wykształcenie średnie.
W swoim programie stawia na remonty i budowę chodników, nowych latarni oraz doposażenie ochotniczych straży pożarnych. Opowiada się za odrolnieniem gruntów, rozwojem szkół i przedszkoli, dostosowaniem komunikacji publicznej do potrzeb uczniów, a także organizacją zajęć w świetlicach wiejskich. Kandydatka chce również "mądrze wykorzystywać unijne fundusze", organizować konsultacje z mieszkańcami, wspierać OZE, współpracować "z różnymi środowiskami, niezależnie od ich przekonań" oraz szybko reagować na nagłe wypadki i potrzeby mieszkańców gminy.
– Znam potrzeby ludzi i problemy, z którymi boryka się nasza społeczność. Wierzę, że zgoda buduje, a razem możemy mieć wpływ na rozwój wszystkich miejscowości naszej Gminy Puławy – zapewnia Renata Molenda.
Małgorzata Agnieszka Piwowarek, komitet Sprawiedliwie w Przyszłość
Od dwóch lat sołtys Bronowic, z zawodu technik chemik, lat 49.
Kandydatka zapowiadania "koniec faworyzowania i luksusowych inwestycji w wiadomej wszystkim mieszkańcom gminy Puławy miejscowości" (chodzi o Gołąb), budowę nowych dróg i naprawę istniejących w myśl zasady "sprawiedliwego podziału środków". Pani sołtys stawia również na rozwój ścieżek rowerowych, chodników, progów zwalniających, poprawę oznakowania, fotoradary oraz wydłużenie czasu nocnego oświetlenia ulic. W jej programie znalazł się także rozwój kanalizacji, szybsze przekształcenia działek, a także budowa gminej farmy fotowoltaicznej. Jako wójt zamierza pozyskiwać unijne fundusze, utrzymać i doposażyć szkoły oraz wydłużyć pracę świetlic wiejskich. Sprawiedliwe, jak podkreśla, powinno być także wspieranie OSP. Jako jedyna zapowiada obniżenie wynagrodzenia wójta i przekazanie zaoszczędzonych środków na podwyżki diet sołtysów.
– Obiecuję, że jak wygram, to mój głos będzie waszym głosem w gminie Puławy – zapowiada Małgorzata Piwowarek.
Marzanna Kamola, komitet Dwa Brzegi - Wspólna Sprawa
Lat 51, wykształcenie średnie. Członkini Towarzystwa Przyjaciół Gołębia.
Jej program to rozwój dróg, oświetlenia, sieci wodociągowej i kanalizacji, wsparcie dla OZE, w tym dofinansowanie do wymiany pieców węglowych i budowy przydomowych oczyszczalni ścieków.
Jako wójt chciałaby pozyskiwać środki unijne oraz doprowadzić gaz ziemny do miejscowości z zachodniej strony Wisły. Kandydatka kładzie również nacisk na pomoc starszym i niepełnosprawnym, informatyzację szkół, wspieranie biznesu i dostosowanie komunikacji publicznej do potrzeb mieszkańców.
Marzanna Kamola obiecuje również "znalezienie czasu na wysłuchanie każdego, kto chce opowiedzieć o swoich potrzebach".
– Będę ze wszystkich sił próbowała znaleźć rozwiązanie problemów, nawet tych najmniejszych – zapewnia kandydatka.
Kamil Lewandowski, komitet "Zgodnie nad Wisłą"
Rzecznik powiatu puławskiego, obecnie pełniący obowiązki wójta gminy Puławy. Lat 34. Ukończył administrację na UMCS.
W swoich programie podkreśla potrzebę sprawiedliwego dzielenia środków budżetowych pomiędzy duże i małe miejscowości gminy. Opowiada się za usprawnieniem funkcjonowania Urzędu Gminy, w tym poprawę skuteczności pozyskiwania środków zewnętrznych. Podobnie jak inni kandydaci, mówi o dążeniu do rozwoju stanu lokalnej infrastruktury drogowej i oświetlenia.
Kandydat zapowiada również aktywizację mieszkańców poprzez świetlice, szkoły i domy kultury. Sam określa siebie jako człowieka otwartego i gotowego do rozmów ze wszystkimi, bez względu na sympatie polityczne.
– Wójt nie może być celebrytą troszczącym się tylko o własny wizerunek. Jako wójt będę z wami, do waszej dyspozycji i blisko waszych spraw – zapowiada Lewandowski.