3350 miejsc siedzących, strefa VIP, telebimy, 450 miejsc parkingowych, solary, ogniwa fotowoltaiczne i miejsce do przyłączenia basenu – tak ma wyglądać nowa hala sportowa w Puławach.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Prace nad koncepcją hali władze miasta powierzyły puławskiej pracowni MARKA. Architekci Janusz Gąsiorowski i Tomasz Kozłowski w oparciu o postulaty zgłaszane przez reprezentantów klubów sportowych oraz urzędników przez kilka ostatnich miesięcy opracowywali optymalny model nowego obiektu. W poniedziałek zaprezentowali efekty swojej pracy.
Hala, która stanie na placu po dawnym tartaku przy ul. Lubelskiej, będzie mieć jasną elewację i prostą, estetyczną bryłę. Maksymalnie pomieści ponad 3300 osób, a jednym z jej największych walorów będą częściowo składane teleskopowo trybuny i system kotar, które mają umożliwić tworzenie przestrzeni różnej wielkości.
Projektanci dużą wagę przyłożyli do ekonomii. Sztuczne oświetlenie na arenie sięgnie 2800 luksów (możliwe będą transmisje telewizyjne w jakości HD), ale za dnia wnętrze w dużej części będzie oświetlane naturalnie. Koszty utrzymania zmniejszać mają panele solarne, ogniwa fotowoltaiczne oraz pompy ciepła. Cały budynek ma dostosowany m.in. do organizacji targów oraz innych imprez, w tym koncertów (na ten czas parkiet będzie pokrywała specjalna składana podłoga). Autorzy koncepcji chwalą się także akustyką, która ma być jedną z najlepszych w kraju.
Podczas meczy oraz innych wydarzeń, na parterze będą funkcjonować dwa bary szybkiej obsługi. Nie zapomniano również o przestrzeni dedykowanej ciężarowcom, siłowni, sali na aerobik lub sporty walki, przestronnych szatniach, sali konferencyjnej, gabinecie lekarskim, garderobie dla artystów, stanowiskach komentatorskich i gotowości do podłączenia w przyszłości (łącznikiem) planowanego budynku nowego basenu. Halę będzie otaczał parking, który pomieści 450 samochodów.
To wszystko ma kosztować od 40 do 46 mln złotych. Władze miasta liczą na to, że połowę z tych środków pokryje dotacja z Ministerstwa Sportu. Jeśli miasto otrzyma dotację, prace mogą ruszyć już w przyszłym roku, a zakończyć się w 2018.
W poniedziałek z wizualizacjami i szczegółami technicznymi zapoznali się radni komisji Gospodarki Miejskiej i Planowania Przestrzennego, którzy jednomyślnie zaakceptowali przedstawioną im koncepcję i zgodzili się na sfinansowanie opracowania dokumentacji technicznej. Obradom przyglądali się także mieszkańcy miasta, sportowcy i kibice klubu Azoty Puławy. Prezentację nagrodzili brawami.
Opinie o hali
Bożena Krygier, przewodnicząca rady miasta
Ta koncepcja odpowiada potrzebom wszystkich klubów sportowych. Będziemy mieć bardzo funkcjonalny i jeden z najlepszych obiektów pod względem estetycznym w kraju. Słysząc te brawa, sądzę, że koncepcja, którą obejrzeliśmy spełnia oczekiwania wszystkich.
Patryk Kuchczyński, piłkarz klubu Azoty Puławy
Jestem pod niesamowitym wrażeniem. Dla nas bardzo ważna jest akustyczna strona hali. Te ponad trzy tysiące kibiców, które będzie mogło nas dopingować poniesie nas o wiele dalej i otworzy przed nami nowe możliwości. Dziękuję w imieniu całego zespołu
Jerzy Witaszek, prezes KS Azoty Puławy
Ta hala będzie służyła całemu społeczeństwu puławskiemu. Architekt zaprojektował coś, co będzie się podobało nie tylko puławianom. Gdy opowiadam o tej hali moim kolegom z całego kraju, już nam jej zadroszczą. Uspokoiłbym też radnych w kwestii kosztów utrzymania. Miasto Puławy stać na utrzymanie takiego obiektu dla własnych obywateli.