Taśmy ze starych kaset, części komputerowe, przewody elektryczne - to wszystko materiały, z których można wytwarzać nowe przedmioty, w tym ozdoby, a nawet ubrania. Udowodnili to uczniowie kazimierskiej podstawówki, których stroje jesienią trafią na pokaz recyklingowej mody
Zespół Szkół w Kazimierzu Dolnym jest jedną z ośmiu placówek w kraju, które przystąpiły do drugiej edycji warsztatów „Moda na Recykling” prowadzonych z inicjatywy Europejskiej Platformy Recyklingu. Wczoraj grupa uczniów zamieniła się w artystów. Dzieciaki pracując pod okiem warszawskiej projektantki mody tworzyły nietypowe ubrania m.in. ze starych taśm VHS oraz innych odpadów pochodzących z zakładów przetwarzających zużyty sprzęt elektroniczny.
Ich dzieła, m.in. spódnica i skrzydła, pojechały już do Warszawy, a we wrześniu założą je gwiazdy podczas finałowego pokazu recyklingowej mody. W pierwszej edycji tej imprezy kreacje tego rodzaju nosiły m.in. Barbara Kurdej-Szatan, Katarzyna Skrzynecka, czy Zygmunt Chajzer.
- Naszą główną misją jest to, żeby przekazać dzieciom oraz ich rodzicom ekologiczną wiedzę. Żeby elektroodpadów nie wyrzucali do zwykłych koszy, tylko do odpowiednich pojemników. Wtedy trafią do zakładów przetwarzania, dzięki czemu będzie można nadać im drugie życie - tłumaczy Anna Kubisz, projektantka mody specjalizująca się w nietypowych projektach. Warszawianka jest pod wrażeniem kreatywności i zaangażowania uczniów z Kazimierza Dolnego. - Wszyscy wykazali się ogromną energią i pomysłowością - podkreśla.
Warsztaty zorganizowała firma EPR zajmująca się zbiórkami odpadów elektronicznych. - Podstawowa zasada jest taka, żeby nie śmiecić. Nawet 98 proc. surowców z takich odpadów można wykorzystać powtórnie, inne nadają się do produkcji paliw alternatywnych - wylicza Paweł Palus, dyrektor operacyjny w EPR. W szkole pojawił się w marynarce ozdobionej starymi pilotami od telewizora.
Nietypowe przedsięwzięcie przypadło do gustu także urzędnikom oraz dyrekcji placówki z ul. Szkolnej.
- W naszej szkole dużo mówimy na temat segregacji. Dzisiaj pokazujemy, co można zrobić z tego, co na ogół jest wyrzucane. Uczniowie dowiadują się, w jaki sposób dawać odpadom drugie życie - mówi Janusz Raczkiewicz, dyrektor Zespołu Szkół w Kazimierzu Dolnym.
Na zakończenie uczestnicy warsztatów otrzymali pamiątkowe dyplomy. Nagrodą główną będzie natomiast wrześniowy wyjazd do Warszawy na zapowiadany pokaz mody.