Zdolni uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Brzechwy w Puławach ze swoimi kolegami ze szkoły w Babinie przygotowali eksponat, który trafił na wystawę w Centrum Nauki Kopernik. Praca o nazwie "Neuron z prądem" powstała w ramach ogólnopolskiego konkursu.
Uczniowie i nauczyciele z całej Polski od marca pracowali nad przygotowaniem autorskich prototypów pomocy edukacyjnych. Puławska "trójka" współpracowała z Publiczną Szkołą Podstawową im. H. Długoszewskiej w Babinie koło Zwolenia. Poszło im tak dobrze, że w ostatni czwartek, 14 października pojechali do Warszawy, by wziąć udział w ogólnopolskiej gali finałowej.
Międzyszkolna, puławsko-babińska drużyna otrzymała tytuł laureata, a ich praca "Neuron z prądem" została uznana za jedną z pięciu najlepszych w kraju. W nagrodę, przez jeden dzień, została eksponatem CNK. Pomysłowi uczniowie otrzymali również dyplomy i nagrody od organizatorów konkursu, ministra Przemysława Czarnka oraz dyrektora centrum, Roberta Firmhofera.
- Ciężka praca się opłaciła, nasza drużyna znalazła się w gronie laureatów uzyskując największą liczbę punktów - mówi Urszula Zdrodowska, nauczycielka fizyki w SP nr 3. - Temat naszego projektu łączy biologię z fizyką, dotyczy układu nerwowego i prądu elektrycznego - tłumaczy.
Poza puławskim "neuronem", nagrodzono także katowicki oczyszczacz powietrza, "ogród deszczowy" z Pliszczyna, krakowską stację meteo oraz "magnetyczny rollercoaster" z Piotrkowa Trybunalskiego. Szkoły otrzymały czeki o wysokości 6 tys. zł. Nauczyciele prowadzący po 2 tys. zł, a uczniowie - zestawy gier planszowych.