Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

29 października 2023 r.
17:04

Wątpliwości wokół pomysłu marszałka na nowe muzeum. Co zrobią radni sejmiku?

Zamek w Janowcu podczas tegorocznego Święta Wina
Zamek w Janowcu podczas tegorocznego Święta Wina (fot. Radosław Szczęch/Archiwum)

Nie wszystkim podoba się pomysł zmiany w funkcjonowaniu Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Władze województwa chcą wydzielić z niego nową instytucję, Muzeum Zamek w Janowcu. Decyzję w tej sprawie we wtorek mają podejmować radni sejmiku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To kolejny rewolucyjny pomysł marszałka Jarosława Stawiarskiego w zakresie kultury w regionie. Kilka miesięcy temu chciał on powołać do życia Operę Lubelską, łącząc Teatr Muzyczny, Filharmonię Lubelską i Centrum Spotkania Kultur. Mimo licznych protestów opera finalnie powstała, ale tylko w oparciu o pierwszą z wymienionych instytucji. Dwie pozostałe zachowały swoją odrębność.

Teraz zarząd województwa chce podzielić Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym. Jeden z jego oddziałów, zlokalizowany na drugim brzegu Wisły, miałby zostać odrębną instytucją i funkcjonować jako Muzeum Zamek w Janowcu. By rozpocząć związany z tą zmianą w proces, na najbliższej sesji uchwałę intencyjną w tej sprawie muszą przyjąć radni sejmiku.

Nie muzeum, a winnica?

Przeciwko pomysłowi protestują politycy Polski 2050. Zdaniem Sławomira Ćwika, który w nadchodzącej kadencji Sejmu będzie posłem, nie chodzi tu o działalność muzealną.

- Jak to się ma do upublicznionych już planów Zamku w Janowcu, który tak naprawdę nie chce być instytucją kultury, a zamierza produkować wino i wprowadzać je na rynek? Widzimy tu czyjeś partykularne interesy, być może chęć zrealizowania przez kogoś swojego hobby w zakresie prowadzenia winnicy, która ma być realizowana za olbrzymie środki publiczne – mówi Ćwik.

I przypomina, że niedawno sejmik województwa, przy okazji zmian w tegorocznym budżecie regionu, zarezerwował blisko milion złotych na zakup gruntów i ciągnika rolniczego dla muzeum. – Zamiast realizować cele, jakim jest zarządzanie kultury, dbanie o nasze dziedzictwo w zakresie chociażby odbudowy Zamku w Janowcu. Na tym się nie skupiają, skupiają się na zamiarze prowadzenia winnicy – dodaje poseł elekt.

Pochodząca z Kazimierza Dolnego aktywistka Romana Rupiewicz ma obawy, że w wyniku zmian janowiecki zamek może stracić status muzeum. - W tej chwili w Janowcu nie ma żadnych merytorycznych pracowników, a pani Marzena Brzezicka (zatrudniona pod koniec sierpnia na stanowisku wicedyrektora MNKD odpowiedzialna za oddział w Janowcu – przyp. aut.) nie ma kompletnie żadnych kwalifikacji do tego, żeby kierować tym oddziałem i tym bardziej do tego, żeby tworzyć nową instytucję – twierdzi Rupiewicz.

Zdaniem innego z działaczy Polski 2050, Pawła Kurka, są to działania polityczne. – Nie mają przesłanek merytorycznych. Ten pomysł pana marszałka nie ma żadnych przesłanek merytorycznych. To stawianie do góry nogami instytucji po to, żeby jakiemuś działaczowi przygotować stanowisko pracy. Biorąc pod uwagę, że PiS straciło władzę w kraju i może ją stracić w kwietniowych wyborach samorządowych w sejmiku, wykonywane są ruchy mające służyć przygotowaniu ciepłych posadek – przekonuje Kurek.

„Polityczne dywagacje”

Urząd Marszałkowski nie komentuje zarzutów przedstawicieli partii Szymona Hołowni. - We wtorek radni pochylą się nad projektem uchwały i to oni podejmą decyzję w tej sprawie. Nie chcę komentować politycznych dywagacji i insynuacji. Wszystko będzie procedowane w związku z Ustawą o prowadzeniu działalności kulturalnej, która dopuszcza możliwość utworzenia nowej instytucji kultury w oparciu o pracowników i mienie jednostki już istniejącej. Swoją drogą, kiedy oddawaliśmy Muzeum Lubelskie pod skrzydła ministra kultury, opozycja krzyczała, że zwijamy kulturę w Lubelskiem. Teraz, kiedy z jednego muzeum chcemy stworzyć dwa, też jest źle. Jest to więc pytanie do państwa z opozycji, czego w takim razie oczekują – mówi rzecznik prasowy marszałka Remigiusz Małecki.

I zapewnia, że pomysł nie jest „przepychany na siłę”. – Na trzy miesiące przed wydaniem aktu o podziale instytucji kultury ta informacja zostanie podana do publicznej wiadomości, potem będą konsultacje. Naszym zdaniem utworzenie nowego muzeum będzie dla niego większą szansą rozwoju. Często się powtarza, że te instytucje są od siebie odrębne, dzieli je Wisła, więc dajmy szanse temu projektowi i nie próbujmy go to torpedować już na starcie – podkreśla Małecki.

Radni wiedzą niewiele

Rzecznik marszałka dodaje, że plany dotyczące nowej instytucji zostaną przedstawione na konferencji, która odbędzie się po 1 listopada. Będzie to już po tym, jak zapadnie decyzja sejmiku. Biorąc pod uwagę sejmikową arytmetykę, wynik głosowania wydaje się być formalnością. W 33-sobowym gremium Prawo i Sprawiedliwość dysponuje 17 głosami. Sami radni przyznają jednak, że na razie nie mają zbyt dużej wiedzy w tej sprawie.

- Będziemy dyskutowali o tym na poniedziałkowym posiedzeniu Komisji Edukacji, Kultury i Sportu. To da nam szerszy obraz. Osobiście jeszcze nie podjąłem decyzji, jak zagłosuję – mówi Ryszard Majkowski z PiS, przewodniczący wspomnianej komisji.

Z komentarzem na dzisiejsze posiedzenie czeka także radny Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Komorski. – Jestem ciekaw, co usłyszymy od radnych PiS. Znamy formalne uzasadnienie tego pomysłu, ale w pierwszej kolejności nasuwają się wątpliwości dotyczące sztucznego mnożenia etatów dyrektorskich i intencji takiej decyzji – stwierdza Komorski.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium