Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

29 października 2023 r.
17:04

Wątpliwości wokół pomysłu marszałka na nowe muzeum. Co zrobią radni sejmiku?

Zamek w Janowcu podczas tegorocznego Święta Wina
Zamek w Janowcu podczas tegorocznego Święta Wina (fot. Radosław Szczęch/Archiwum)

Nie wszystkim podoba się pomysł zmiany w funkcjonowaniu Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Władze województwa chcą wydzielić z niego nową instytucję, Muzeum Zamek w Janowcu. Decyzję w tej sprawie we wtorek mają podejmować radni sejmiku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To kolejny rewolucyjny pomysł marszałka Jarosława Stawiarskiego w zakresie kultury w regionie. Kilka miesięcy temu chciał on powołać do życia Operę Lubelską, łącząc Teatr Muzyczny, Filharmonię Lubelską i Centrum Spotkania Kultur. Mimo licznych protestów opera finalnie powstała, ale tylko w oparciu o pierwszą z wymienionych instytucji. Dwie pozostałe zachowały swoją odrębność.

Teraz zarząd województwa chce podzielić Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym. Jeden z jego oddziałów, zlokalizowany na drugim brzegu Wisły, miałby zostać odrębną instytucją i funkcjonować jako Muzeum Zamek w Janowcu. By rozpocząć związany z tą zmianą w proces, na najbliższej sesji uchwałę intencyjną w tej sprawie muszą przyjąć radni sejmiku.

Nie muzeum, a winnica?

Przeciwko pomysłowi protestują politycy Polski 2050. Zdaniem Sławomira Ćwika, który w nadchodzącej kadencji Sejmu będzie posłem, nie chodzi tu o działalność muzealną.

- Jak to się ma do upublicznionych już planów Zamku w Janowcu, który tak naprawdę nie chce być instytucją kultury, a zamierza produkować wino i wprowadzać je na rynek? Widzimy tu czyjeś partykularne interesy, być może chęć zrealizowania przez kogoś swojego hobby w zakresie prowadzenia winnicy, która ma być realizowana za olbrzymie środki publiczne – mówi Ćwik.

I przypomina, że niedawno sejmik województwa, przy okazji zmian w tegorocznym budżecie regionu, zarezerwował blisko milion złotych na zakup gruntów i ciągnika rolniczego dla muzeum. – Zamiast realizować cele, jakim jest zarządzanie kultury, dbanie o nasze dziedzictwo w zakresie chociażby odbudowy Zamku w Janowcu. Na tym się nie skupiają, skupiają się na zamiarze prowadzenia winnicy – dodaje poseł elekt.

Pochodząca z Kazimierza Dolnego aktywistka Romana Rupiewicz ma obawy, że w wyniku zmian janowiecki zamek może stracić status muzeum. - W tej chwili w Janowcu nie ma żadnych merytorycznych pracowników, a pani Marzena Brzezicka (zatrudniona pod koniec sierpnia na stanowisku wicedyrektora MNKD odpowiedzialna za oddział w Janowcu – przyp. aut.) nie ma kompletnie żadnych kwalifikacji do tego, żeby kierować tym oddziałem i tym bardziej do tego, żeby tworzyć nową instytucję – twierdzi Rupiewicz.

Zdaniem innego z działaczy Polski 2050, Pawła Kurka, są to działania polityczne. – Nie mają przesłanek merytorycznych. Ten pomysł pana marszałka nie ma żadnych przesłanek merytorycznych. To stawianie do góry nogami instytucji po to, żeby jakiemuś działaczowi przygotować stanowisko pracy. Biorąc pod uwagę, że PiS straciło władzę w kraju i może ją stracić w kwietniowych wyborach samorządowych w sejmiku, wykonywane są ruchy mające służyć przygotowaniu ciepłych posadek – przekonuje Kurek.

„Polityczne dywagacje”

Urząd Marszałkowski nie komentuje zarzutów przedstawicieli partii Szymona Hołowni. - We wtorek radni pochylą się nad projektem uchwały i to oni podejmą decyzję w tej sprawie. Nie chcę komentować politycznych dywagacji i insynuacji. Wszystko będzie procedowane w związku z Ustawą o prowadzeniu działalności kulturalnej, która dopuszcza możliwość utworzenia nowej instytucji kultury w oparciu o pracowników i mienie jednostki już istniejącej. Swoją drogą, kiedy oddawaliśmy Muzeum Lubelskie pod skrzydła ministra kultury, opozycja krzyczała, że zwijamy kulturę w Lubelskiem. Teraz, kiedy z jednego muzeum chcemy stworzyć dwa, też jest źle. Jest to więc pytanie do państwa z opozycji, czego w takim razie oczekują – mówi rzecznik prasowy marszałka Remigiusz Małecki.

I zapewnia, że pomysł nie jest „przepychany na siłę”. – Na trzy miesiące przed wydaniem aktu o podziale instytucji kultury ta informacja zostanie podana do publicznej wiadomości, potem będą konsultacje. Naszym zdaniem utworzenie nowego muzeum będzie dla niego większą szansą rozwoju. Często się powtarza, że te instytucje są od siebie odrębne, dzieli je Wisła, więc dajmy szanse temu projektowi i nie próbujmy go to torpedować już na starcie – podkreśla Małecki.

Radni wiedzą niewiele

Rzecznik marszałka dodaje, że plany dotyczące nowej instytucji zostaną przedstawione na konferencji, która odbędzie się po 1 listopada. Będzie to już po tym, jak zapadnie decyzja sejmiku. Biorąc pod uwagę sejmikową arytmetykę, wynik głosowania wydaje się być formalnością. W 33-sobowym gremium Prawo i Sprawiedliwość dysponuje 17 głosami. Sami radni przyznają jednak, że na razie nie mają zbyt dużej wiedzy w tej sprawie.

- Będziemy dyskutowali o tym na poniedziałkowym posiedzeniu Komisji Edukacji, Kultury i Sportu. To da nam szerszy obraz. Osobiście jeszcze nie podjąłem decyzji, jak zagłosuję – mówi Ryszard Majkowski z PiS, przewodniczący wspomnianej komisji.

Z komentarzem na dzisiejsze posiedzenie czeka także radny Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Komorski. – Jestem ciekaw, co usłyszymy od radnych PiS. Znamy formalne uzasadnienie tego pomysłu, ale w pierwszej kolejności nasuwają się wątpliwości dotyczące sztucznego mnożenia etatów dyrektorskich i intencji takiej decyzji – stwierdza Komorski.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

W ćwierćfinale Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta, obrońcy trofeum i ćwierćfinalisty Ligi Mistrzów Aluron CMC Warty Zawiercie

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Po alkoholu uderzył w drzewo i trafił do szpitala

Stracił panowanie nad pojazdem, zjechał na pobocze i uderzył w drzewo.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium