Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

3 kwietnia 2022 r.
16:14

Wyprawa do dna. Tajemnice spichlerza w Kazimierzu Dolnym

(fot. Lubelski wojewódzki konserwator zabytków)

Kończy się wieloletni remont spichlerza, w którym mieści się Muzeum Przyrodnicze w Kazimierzu Dolnym. Zanim wrócą zwiedzający swoje badania podsumowali archeolodzy. Są niezbite dowody na istnienie przedwojennej garbarni. Znaleziono fragmenty starych kadzi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Spichlerz Ulanowskiego przy ul. Puławskiej 54, to jeden z pięciu budynków należących do Muzeum Nadwiślańskiego, które w ostatnich latach przeszły remonty. Oprócz prac budowlanych między innymi przy demontażu i wymianie pokrycia dachowego badania przeprowadzali archeolodzy.

– We wnętrzu lewej komory spichlerza odsłonili trzynaście uszkodzonych kadzi z dębowych desek. Naczynia, których dna miały około 1,5 m. średnicy rozmieszczone były w trzech rzędach, wzdłuż dłuższej ściany. Według ustaleń archeologów odkryte obiekty stanowiły pozostałości po działającej w budynku w latach 1929-1943 garbami – informuje Dariusz Kopciowski wojewódzki konserwator zabytków.

W drugiej połowie XIX w. przy ul. Senatorskiej działało pięć garbarskich zakładów rzemieślniczych. Z czasem przeniesiono je do opustoszałych spichlerzy zbożowych na przedmieściach. Między innymi do „Ulanowskiego”.

Jak ocenia Jadwiga Jóźwiak z Pracowni Badań i Nadzorów Archeologicznych w Lublinie odkryte kadzie garbarskie służyły zapewne do nasączania skór roztworami na różnych etapach wyprawy.

– Odsłonięcie fragmentów kadzi nie było dla nas zaskoczeniem. Wiedzieliśmy, że muzeum mieści się w budynku, w którym kiedyś działała garbarnia. Po prostu nigdy nie było potrzeby zdejmowania klinkierowej podłogi, pod którą teraz archeolodzy znaleźli drewniane elementy. Przemysłowa przeszłość naszej siedziby była znana a sam spichlerz, po tylu remontach nie kryje już chyba żadnych tajemnic – mówi Joanna Szkuat, kierownik Oddziału Przyrodniczego Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym i dodaje żartobliwie, że niestety podczas trwających od 2018 prac nie odkryto skrzyni ze złotem albo czegoś równie niezwykłego.

Miejsce znalezienie fragmentów kadzi (fot. Jadwiga Jóźwiak z Pracowni Badań i Nadzorów Archeologicznych w Lublinie )

Muzeum Przyrodnicze powoli przygotowuje się do otwarcia po kilkuletniej przerwie remontowej.

– Już niewiele zostało do zrobienia, trwają prace porządkowe i w sąsiedztwie muzeum. Zaczynamy już aranżować ekspozycję. Trudno precyzyjnie określić, kiedy będą mogli przyjść do nas zwiedzający. Mamy nadzieję, że już niedługo – zapowiada Joanna Szkuat.

Ponowne otwarcie znaczy powrót do spichlerza pszczół.

– Od wielu lat współpracuję z muzeum, gdzie zwiedzający mogą oglądać pszczoły w specjalnym, edukacyjnym ulu. W czasie remontu powstał nowy. Poprzedni robiłem sam, a teraz zamówiłem w specjalistycznej stolarni, która robi ule. Wizualnie będzie identyczny. Od pogody zależy, kiedy wybrana pszczela rodzina trafi na ekspozycję. One muszą się wzmocnić po zimie w normalnym ulu, by trafić do tego przeszklonego na ekspozycji. Nie mogę ich narażać na szok. Dla pszczół w muzeum są specyficzne warunki. Nawet choćby i z tego powodu, że muszą pokonywać około metrowy odcinek przeszklonej ścieżki by wylecieć na zewnątrz. Owady pokonują ją idąc. Dla oglądających to atrakcja – mówi Roman Wolny, pszczelarz z Kazimierza Dolnego, który w sezonie udostępnia pszczoły na ekspozycję, opiekuje się nimi a jesienią zabiera znów do siebie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość
Zdjęcia
galeria

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość

Związkowcy ze Stokrotki rozpoczęli pikietę w Lublinie. Walczą o "godność pracy".

Na te pokazy czekają mieszkańcy. Fontanna multimedialna na Placu Litewskim otwiera sezon
galeria

Na te pokazy czekają mieszkańcy. Fontanna multimedialna na Placu Litewskim otwiera sezon

Po zimowej przerwie fontanna multimedialna wraca z nowymi pokazami. Ratusz podał już dokładny harmonogram.

Cztery medale dla Lublina podczas III Ogólnopolskiego Turnieju Speed-ball Lublin 2025
ZDJĘCIA
galeria

Cztery medale dla Lublina podczas III Ogólnopolskiego Turnieju Speed-ball Lublin 2025

W sobotę w Lublinie został rozegrany III Ogólnopolski Turniej Speed-ball Lublin 2025. Podczas zawodów sporo powodów do radości mieli zawodnicy z Lublina. Czwórka z nich mogła się pochwalić miejscami na podium.

Makabra na wsi. Mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa partnerki

Makabra na wsi. Mężczyzna usłyszał zarzut zabójstwa partnerki

54-letni Andrzej B. usłyszał zarzuty zabójstwa swojej partnerki. Do makabrycznego zdarzenia doszło 24 kwietnia w miejscowości Niedziałowice Drugie w powiecie chełmskim.

Jak dobrać regały do składowania ciężkich materiałów?

Jak dobrać regały do składowania ciężkich materiałów?

Dobór odpowiednich regałów do składowania ciężkich materiałów to klucz do bezpieczeństwa i efektywności każdego magazynu lub warsztatu. Nieodpowiednia konstrukcja lub zbyt niska nośność mogą prowadzić do poważnych zagrożeń i strat. W tym poradniku znajdziesz praktyczne wskazówki, jak wybrać regały, które sprostają nawet najbardziej wymagającym zadaniom.

Ocieplenie celulozą - czy to skuteczne rozwiązanie do domu jednorodzinnego?

Ocieplenie celulozą - czy to skuteczne rozwiązanie do domu jednorodzinnego?

Ocieplenie poddasza i ścian zewnętrznych to inwestycja, która może zmienić Twój dom w prawdziwy azyl cieplny. Coraz częściej zamiast tradycyjnych płyt i mat wybiera się ocieplenia celulozą – naturalny granulat, który powstaje z makulatury gazetowej, wzbogacony środkami ogniochronnymi. Czy ta metoda sprawdza się w warunkach jednorodzinnych? Przekonajmy się, poznając zalety, zastosowania i kluczowe etapy przygotowania przed wdmuchiwaniem materiału.

Hans Nielsen to legenda lubelskiego żużla

Spotkanie legendy z historią, Hans Nielsen odwiedził wystawę 100 lat żużla

W lubelskim Centrum Spotkania Kultur można podziwiać wystawę 100 lat żużla. W sobotę odwiedził ją legendarny Hans Nielsen.

Małe domy szkieletowe – jak zmieścić wszystko na 80 m²?

Małe domy szkieletowe – jak zmieścić wszystko na 80 m²?

Mały metraż nie musi oznaczać kompromisu. Wręcz przeciwnie – odpowiednio zaprojektowane małe domy szkieletowe o powierzchni 80 m² potrafią zaskoczyć funkcjonalnością, komfortem i nowoczesnym stylem. Dzięki przemyślanym rozwiązaniom, energooszczędnym technologiom i wsparciu doświadczonego wykonawcy, takiego jak Wirex Construction, można stworzyć dom, który odpowiada zarówno potrzebom rodziny, jak i trendom współczesnej architektury.

Policjanci są już nad Zalewem Zemborzyckim. Nie tylko w łodzi

Policjanci są już nad Zalewem Zemborzyckim. Nie tylko w łodzi

Policjanci z posterunku wodnego rozpoczynają sezon nad Zalewem Zemborzyckim. Będą dbać o bezpieczeństwo wypoczywających nie tylko z łodzi, ale również z rowerów.

Rafał Trzaskowski spędzi koniec majówki w Lubelskiem

Rafał Trzaskowski spędzi koniec majówki w Lubelskiem

Rafał Trzaskowski, kandydat KO na prezydenta Polski spędzi koniec majówki w województwie lubelskim. Odwiedzi dwa miasta.

MKS już dzisiaj gra kolejny mecz

PGE MKS FunFloor Lublin podejmie dzisiaj Piotrcovię

Dzisiaj o godz. 20.30 PGE MKS FunFloor zagra kolejny ważny mecz. Tym razem ekipa z Lublina zmierzy się w hali Globus z Piotrcovią Piotrków Trybunalski.

Ważna ulica w Lublinie gotowa do przebudowy. Powstaną nowe mosty

Ważna ulica w Lublinie gotowa do przebudowy. Powstaną nowe mosty

To już pewne. Za chwilę ruszy przebudowa al. Unii Lubelskiej w Lublinie. Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów wygrało przetarg i ma 2 lata na inwestycję.

Działki leżą w pobliżu bazy MZK przy ulicy Brzegowej

Batalia o zgodę radnych na sprzedaż tych działek miała 21 prób. Przetarg: nie ma chętnych

O zielone światło na sprzedaż tych działek prezydent Białej Podlaskiej wnioskował do rady aż 20 razy. Dopiero, gdy nastąpiła zmiana układu sił, za 21. razem radni zgodzili się na zbycie terenu przy ulicy Brzegowej. Ale wyniki przetargu nie są zadowalające.

Nowe piosenki, nowe historie, nowa płyta – Kaśka Sochacka w CSK
Koncert
21 maja 2025, 20:00

Nowe piosenki, nowe historie, nowa płyta – Kaśka Sochacka w CSK

Kaśka Sochacka to drobna blondynka z niskim zachrypniętym głosem, która jest najciekawszym damskim głosem w polskiej muzyce, a jednocześnie jednym z najciekawszych zjawisk ostatnich lat. Artystka wystąpi w 21 i 22 maja w lubelskim CSK.

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK
Koncert
8 maja 2025, 19:00

Marita Alban Juarez Quartet – odkryj peruwiańskie rytmy na koncercie w Klubie Muzycznym CSK

Jeszcze nie opadł kurz po sobotnim – jubileuszowym – koncercie Piotra Wojtasika, a już 8 maja w Klubie Muzycznym CSK odbędzie się kolejne muzyczne wydarzenie, obok którego nie można przejść obojętnie. Tego dnia wystąpi Marita Alban Juarez Quartet, w składzie którego występują najlepsi obecni polscy jazzmani młodego pokolenia jak np. Dominik Wania czy Andrzej Święs.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium