Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

8 września 2018 r.
18:11

Zanim miasto zasypią śmieci. Puławy mają duży problem

Rozwiązanie problemu odpadów to obecnie jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed miastem. Sytuacja jest trudna, a za kilka lat może być dramatyczna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Składowisko śmieci przy ul. Dęblińskiej przy obecnym tempie zapełniania wystarczy na zaledwie 4-5 lat. Tak wynika z informacji Tomasza Wadasa, prezesa Zakładu Usług Komunalnych w Puławach. Po tym okresie, jego pojemność osiągnie 100 procent, a więc będzie musiało zostać zrekultywowane i zamknięte. Budowa nowego nie wchodzi w grę, bo nie przewiduje go wojewódzki plan.

Na domiar złego, miasto już teraz musi sobie radzić z rosnącymi kosztami składowania śmieci. Wynika to z regularnie podnoszonej opłaty marszałkowskiej płaconej przez samorządy „za korzystanie ze środowiska”. Chodzi o konkretną sumę za każdą tonę śmieci lądującą na wysypisku. W ciągu dwóch lat (do 2020 roku) opłata ta ma wzrosnąć do 270 zł za tonę. Unijne dyrektywy, na podstawie których wprowadzono tego rodzaju nacisk na gminy, mają przekonywać samorządy do inwestycji w recykling.

Puławy na budowę Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów wydały dziesiątki milionów złotych. Sortownia robi, co może, by ze zmieszanych, często brudnych śmieci, wydobyć wszystko, co nadaje się do ponownego użytku. Niestety, wielu mieszkańców do worków ciągle wrzuca niemal wszystko, a to nie ułatwia pracy osobom stojącym przy taśmie. Część tego, co zostaje, można byłoby zagospodarować jako tzw. paliwo alternatywne, ale brakuje firm chętnych na jego odbieranie, czy zakup. Nie biorą go nawet cementownie.

Myć śmieci, czy budować spalarnię?

Co zatem robić? Radny Ignacy Czeżyk (PiS) proponuje, żeby lokalne media przekonywały mieszkańców Puław do konieczności starannego mycia śmieci - np. butelek, plastiku itp. przed wyrzuceniem. – To jest bardzo ważne, żeby świadomość społeczeństwa rosła. Sam widziałem, jak to się robi w Norwegii. Tam śmieci myją wszyscy – mówił podczas ostatniej sesji.

Rozwiązaniem, które proponuje ZUK jest budowa własnej, niewielkiej spalarni, która przerabiałaby głównie tworzywa sztuczne i brudny papier. Posiadając taką instalację, Puławy zyskałyby nie tylko niezależność, ale także zaoszczędziłyby na składowaniu i transporcie śmieci poza granice miasta. Wtedy, obecne składowisko mogłoby funkcjonować nawet przez 15-20 lat. Urządzenia z odpadów produkowałyby żużel. Powstałaby także spora ilość ciepła.

– Wytworzone w ten sposób ciepło, chcielibyśmy przekazywać do instalacji miejskiej. Byłoby ono tańsze od tego pochodzącego z Zakładów Azotowych nawet o 10 procent. W lecie moglibyśmy zapewniać nawet połowę zapotrzebowania Puław na ciepłą wodę – zapewnia Tomasz Wadas. Dzięki takiemu rozwiązaniu, można byłoby zatrzymać wzrost kosztów ciepła, a nawet je obniżyć.

Niestety, jak przypomina Tadeusz Kocoń, wiceprezydent Puław, obecnie nie ma szans na otrzymanie dofinansowania na ten cel. Budowa nowoczesnej spalarni z własnych środków dla budżetu mogłaby być natomiast obciążeniem porównywalnym z powstaniem hali sportowej. Zdaniem radnego Pawła Maja, potrzebne są więc działania systemowe. – Apeluję o współpracę z innymi samorządami, należy zmienić te niekorzystne procedury prawne – mówił radny.

ZUK, mimo braku perspektyw na pozyskanie wsparcia zewnętrznego przygotowuje dokumenty, które pozwolą na budowę nowej instalacji przy ul. Komunalnej, w pobliżu oczyszczalni. Gotowy jest już raport oddziaływania na środowisko, który wkrótce zostanie wysłany do RDOŚ w Lublinie. Jeśli zostanie zaakceptowany, można będzie ogłaszać przetarg na dokumentację. Szacunkowy koszt obiektu to ok. 40-50 mln złotych.

Pozostałe informacje

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie
galeria

Autor pieśni powstańczych patronem skweru w Lublinie

Jan Markowski, autor melodii wielu znanych pieśni powstańczych, takich jak „Mała dziewczynka z AK” czy „Sanitariuszka Małgorzatka” jest patronem skweru w Lublinie. Dziś uroczyście odsłonięto tablice z jego nazwą.

Cristiano Ronaldo w grze Fatal Fury: City of the Wolves
GRAMY
film

Fatal Fury: Cristiano Ronaldo w bijatyce (wideo)

Gra Fatal Fury: City of the Wolves swoja premierę będzie miała już 25 kwietnia. To klasyczna bijatyka 2D, a jedną z dostępnych postaci będzie właśnie Cristiano Ronaldo.

Lubelskie obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu rozpoczął „niebieski spacer”,
galeria

Plac Litewski będzie niebieski. Zaczynają się Lubelskie Dni Autyzmu

Wszystko zaczęło się w środę, 2 kwietnia, od „niebieskiego spaceru. To wspólne przejście ulicami Lublina w geście solidarności z osobami ze spektrum autyzmu oraz ich rodzinami.

Trzeci mecz w rywalizacji Bogdanki LUK i ZAKSY zostanie rozegrany w niedzielę

Powiedzieliśmy sobie w sobotę, że nic się jeszcze nie skończyło. Opinie po meczu ZAKSA - Bogdanka LUK

Świetny występ Bogdanki LUK we wtorkowy wieczór spowodował, że w ćwierćfinale fazy play-off jest remis 1:1. Ekipa z Lublina w drugim starciu pokonała na wyjeździe ZAKSĘ Kędzierzyn Koźle 3:0. Decydujące starcie zostanie rozegrane w najbliższą niedzielę o godz. 14.45, w hali Globus.

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze na kolejny sezon

Bradly van Hoeven też zostaje w Motorze

Kolejny dzień i kolejny nowy kontrakt w klubie z Lublina. W środę Motor poinformował, że umowa Bradly van Hoevena również została przedłużona na sezon 2025/2026.

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Kaczyński w szpitalu. NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości

Przyjęcia pacjentów nie odbiegały od normy, a leczenie na kardiologii nie było ograniczone – Lubelski NFZ nie dopatrzył się nieprawidłowości szpitala w związku z pobytem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na oddziale kardiologii w lutym tego roku. Do Funduszu nie wpłynęły też skargi pacjentów.

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Miał blisko 5 kg amfetaminy. Uciekając potrącił policjantów

Grupa ze Śląska rozprowadzającej narkotyki całym kraju. Lubelscy policjanci zatrzymali 4 osoby: u jednej znaleziono prawie 5 kilogramów amfetaminy.

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym
koncert
9 kwietnia 2025, 19:00

Kalejdoskop dźwięków w Teatrze Starym

Nene Heroine to jazzowo-psychodeliczny kolektyw pochodzący z Gdańska, który w środę (9 kwietnia) w Teatrze Starym zaprezentuje nowoczesne oblicze jazzu. Występy na żywo Nene Heroine są cenione przez publiczność z powodu spontaniczności i muzycznej energii.

zdjęcie ilustracyjne

Wypadek w pracy? ZUS zwiększył stawki odszkodowania

Od kwietnia wzrosła kwota odszkodowania z ZUS za każdy procent uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Obecnie można liczyć na 1636 zł odszkodowania. To o 205 złotych więcej niż dotychczas.

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

W tym powiecie w nocy chwyci przymrozek

A jednak to jeszcze niepełnoprawna wiosna. Tej nocy mogą pojawić się przymrozki w jednym z powiatów województwa lubelskiego.

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Przebudowa ulicy Samsonowicza. W czwartek kolejne utrudnienia dla kierowców

Trwa przebudowa ulicy Samsonowicza na lubelskim Wrotkowie. Od czwartku kierowców czekają kolejne utrudnienia.

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Skazany przed laty pseudokibic schował się w łóżku

Kolejny pseudokibic zatrzymany do sprawy śmiertelnego pobicia. To sprawa z 2016 roku, gdy w wyniku starcia pseudokibiców drużyn z Lublina i Stalowej Woli na drodze w powiecie radomskim śmierć poniósł 33-latek ze Stalowej Woli.

Marcin Romanowski

Zwrot w sprawie Marcina Romanowskiego. Prokuratura nie odpuszcza

Prokuratura wydała Europejski Nakaz Dochodzeniowy wobec posła PiS Marcina Romanowskiego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak. Treść wniosku nie jest na ten moment znana.

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych - praktyczny poradnik

Wymiana drzwi zewnętrznych to inwestycja, która znacząco wpływa na bezpieczeństwo i estetykę domu lub mieszkania. Drzwi wejściowe stanowią nie tylko funkcjonalny element budynku, ale również wizytówkę domu. Właściwy wybór oraz prawidłowy montaż drzwi zewnętrznych pozwoli nam cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem przez długie lata. Niezależnie od tego, czy wymieniasz drzwi wejściowe w domu jednorodzinnym, czy w bloku, ten poradnik przeprowadzi Cię przez najważniejsze aspekty tego procesu.

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"
Dzień Wschodzi
film

Z Jarosławem Niemcem o kopalni "Bogdanka"

O przyszłości kopalni „Bogdanka”, wielkim proteście w Lublinie i wielu innych tematach rozmawiamy z Jarosławem Niemcem, związkowcem przewodniczącym Związku Zawodowego „Przeróbka”

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium