Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

8 września 2018 r.
18:11

Zanim miasto zasypią śmieci. Puławy mają duży problem

Rozwiązanie problemu odpadów to obecnie jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed miastem. Sytuacja jest trudna, a za kilka lat może być dramatyczna.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Składowisko śmieci przy ul. Dęblińskiej przy obecnym tempie zapełniania wystarczy na zaledwie 4-5 lat. Tak wynika z informacji Tomasza Wadasa, prezesa Zakładu Usług Komunalnych w Puławach. Po tym okresie, jego pojemność osiągnie 100 procent, a więc będzie musiało zostać zrekultywowane i zamknięte. Budowa nowego nie wchodzi w grę, bo nie przewiduje go wojewódzki plan.

Na domiar złego, miasto już teraz musi sobie radzić z rosnącymi kosztami składowania śmieci. Wynika to z regularnie podnoszonej opłaty marszałkowskiej płaconej przez samorządy „za korzystanie ze środowiska”. Chodzi o konkretną sumę za każdą tonę śmieci lądującą na wysypisku. W ciągu dwóch lat (do 2020 roku) opłata ta ma wzrosnąć do 270 zł za tonę. Unijne dyrektywy, na podstawie których wprowadzono tego rodzaju nacisk na gminy, mają przekonywać samorządy do inwestycji w recykling.

Puławy na budowę Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów wydały dziesiątki milionów złotych. Sortownia robi, co może, by ze zmieszanych, często brudnych śmieci, wydobyć wszystko, co nadaje się do ponownego użytku. Niestety, wielu mieszkańców do worków ciągle wrzuca niemal wszystko, a to nie ułatwia pracy osobom stojącym przy taśmie. Część tego, co zostaje, można byłoby zagospodarować jako tzw. paliwo alternatywne, ale brakuje firm chętnych na jego odbieranie, czy zakup. Nie biorą go nawet cementownie.

Myć śmieci, czy budować spalarnię?

Co zatem robić? Radny Ignacy Czeżyk (PiS) proponuje, żeby lokalne media przekonywały mieszkańców Puław do konieczności starannego mycia śmieci - np. butelek, plastiku itp. przed wyrzuceniem. – To jest bardzo ważne, żeby świadomość społeczeństwa rosła. Sam widziałem, jak to się robi w Norwegii. Tam śmieci myją wszyscy – mówił podczas ostatniej sesji.

Rozwiązaniem, które proponuje ZUK jest budowa własnej, niewielkiej spalarni, która przerabiałaby głównie tworzywa sztuczne i brudny papier. Posiadając taką instalację, Puławy zyskałyby nie tylko niezależność, ale także zaoszczędziłyby na składowaniu i transporcie śmieci poza granice miasta. Wtedy, obecne składowisko mogłoby funkcjonować nawet przez 15-20 lat. Urządzenia z odpadów produkowałyby żużel. Powstałaby także spora ilość ciepła.

– Wytworzone w ten sposób ciepło, chcielibyśmy przekazywać do instalacji miejskiej. Byłoby ono tańsze od tego pochodzącego z Zakładów Azotowych nawet o 10 procent. W lecie moglibyśmy zapewniać nawet połowę zapotrzebowania Puław na ciepłą wodę – zapewnia Tomasz Wadas. Dzięki takiemu rozwiązaniu, można byłoby zatrzymać wzrost kosztów ciepła, a nawet je obniżyć.

Niestety, jak przypomina Tadeusz Kocoń, wiceprezydent Puław, obecnie nie ma szans na otrzymanie dofinansowania na ten cel. Budowa nowoczesnej spalarni z własnych środków dla budżetu mogłaby być natomiast obciążeniem porównywalnym z powstaniem hali sportowej. Zdaniem radnego Pawła Maja, potrzebne są więc działania systemowe. – Apeluję o współpracę z innymi samorządami, należy zmienić te niekorzystne procedury prawne – mówił radny.

ZUK, mimo braku perspektyw na pozyskanie wsparcia zewnętrznego przygotowuje dokumenty, które pozwolą na budowę nowej instalacji przy ul. Komunalnej, w pobliżu oczyszczalni. Gotowy jest już raport oddziaływania na środowisko, który wkrótce zostanie wysłany do RDOŚ w Lublinie. Jeśli zostanie zaakceptowany, można będzie ogłaszać przetarg na dokumentację. Szacunkowy koszt obiektu to ok. 40-50 mln złotych.

Pozostałe informacje

Żużlowcy Orlen Oil Motoru skupiają się na swojej robocie, ale przyznają, że przy Al. Zygmuntowskich robi się ciasno

Żużlowcy Orlen Oil Motoru na temat stadionu: Lublin potrzebuje więcej miejsca

Kilkanaście dni temu okazało się, że nowego stadionu dla żużlowców Orlen Oil Motoru nie będzie. Wrócił za to pomysł modernizacji obiektu przy Al. Zygmuntowskich. Jak na całe zamieszanie ze stadionem reagują zawodnicy mistrza Polski? Zapytaliśmy: Bartosza Zmarzlika, Dominika Kuberę oraz Wiktora Przyjemskiego.

W drugiej kolejce w grupie spadkowej Azoty Puławy zagrają na wyjeździe z Zagłębiem Lubin

Azoty Puławy zagrają na wyjeździe z Zagłębiem Lubin

W drugim spotkaniu strefy spadkowej Azoty Puławy zmierzą się na wyjeździe z Zagłębiem Lubin. Mecz rozpocznie się w czwartek o godzinie 18

Starszy pan przepadł w lesie. Małżeństwo pomogło w jego odnalezieniu

Starszy pan przepadł w lesie. Małżeństwo pomogło w jego odnalezieniu

81-latek zaginął w lesie w gminie Biłgoraj. W poszukiwaniach pomógł dron państwa Odrzywolskich. Komendant policji wyróżnił ich za taką postawę.

Wilfredo Leon dwóch złych spotkań nie gra, opinie po meczu Bogdanka LUK – JSW Jastrzębski Węgiel
galeria

Wilfredo Leon dwóch złych spotkań nie gra, opinie po meczu Bogdanka LUK – JSW Jastrzębski Węgiel

Wielkie emocje w hali Globus. Bogdanka LUK Lublin w środę mogła awansować do finału PlusLigi. Niestety, JSW Jastrzębski Węgiel wyrównał stan rywalizacji na 1:1, po wygranej 3:1. Jak spotkanie oceniają zawodnicy obu ekip?

Petycję wraz z koncepcją i podpisami komitet złożył w środę w ratuszu

Mają swoją koncepcję tunelu i ponad 2 tysiące podpisów. Co zrobi ratusz?

Urzędnicy organizują kolejne spotkanie w sprawie tunelu pod torami. Tymczasem komitet założony przez radnych PiS zebrał ponad 2 tys. podpisów mieszkańców pod alternatywną lokalizacją inwestycji przy ulicy Długiej.

W drugim meczu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin nie sprostała mistrzowi Polski Jastrzębskiemu Węglowi
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin gorsza od JSW Jastrzębskiego Węgla. W sobotę decydujący mecz

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. Tym samym do wyłonienia finalisty potrzebny będzie trzeci mecz, w sobotę, w Jastrzębiu

Podlasie pokonało w karnych Orlęta 4:1

Podlasie strzelało karne lepiej od Orląt i zdobyło puchar

W środę rozegrany został finał Pucharu Polski w okręgu Biała Podlaska. Czwartoligowe Orlęta Spomlek mierzyły się z wyżej notowanym Podlasiem. Jak na decydujące spotkanie przystało, emocji nie zabrakło. Po 36 minutach goście prowadzili 2:0, do przerwy było 2:2, a ostatecznie trzecioligowiec wygrał po rzutach karnych 4:1.

Avia nie miała problemów z ograniem Janowianki

Znamy finalistów Pucharu Polski w okręgu Lublin. Derbów Świdnika nie będzie

W środę rozegrano półfinałowe mecze Pucharu Polski w okręgu lubelskim. Faworytami byli trzecioligowcy ze Świdnika. Avia wybrała się na spotkanie z Janowianką i bez problemów wygrała 3:0. W drugiej parze doszło do niespodzianki, bo Świdniczanka po rzutach karnych musiała uznać wyższość Górnika II Łęczna. Co ciekawe, drużyna Łukasza Gieresza przegrała konkurs jedenastek... 0:3.

Whisky w Kosmosie
Koncert
25 kwietnia 2025, 20:00

Whisky w Kosmosie

WHISKY się nie zatrzymuje w propagowaniu funk rockowej misji. Tym razem chłopaki Lubelaky zagrają w klubie w lubelskim klubie Kosmos, w najbliższy piątek (25 kwietnia).

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Więcej kursów nad Zalew Zemborzycki, więcej kursów na Dworzec Lublin. A to dopiero początek zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej w Lublinie na długi weekend majowy.

Od lewej marszałek Jarosław Stawiarski, dyrektor Marzena Brzezicka i Maciej Downar-Dukowicz. Na stole - miecz z późnego średniowiecza, jeden z przekazanych zabytków

Arras, miecz i księga, czyli zagraniczne prezenty dla Janowca

Zabytkowy dywan z Francji, francuski miecz z XV wieku oraz XVII-wieczna księga niemieckiego autora trafiły do Muzeum Zamek w Janowcu. Przedmioty o historycznej wartości podarował prywatny kolekcjoner - Maciej Downar-Dukowicz.

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego
Naukobus

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Strzeszkowicach Dużych już wkrótce doświadczą nauki w najciekawszej możliwej formie. 24 i 25 kwietnia odwiedzi ich Naukobus z Centrum Nauki Kopernik.

W środę (23 kwietnia) Senat zajmował się ustawą obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Składka zdrowotna: Co uchwalił Senat i co zrobi prezydent?

Senat nie wniósł w środę (23 kwietnia) poprawek do ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. Zmiana wiąże się z ubytkiem wpływów ze składki do Narodowego Funduszu Zdrowia w kwocie ok. 4,6 mld zł. Według zapewnień Ministerstwa Finansów, luka zostanie pokryta z budżetu państwa.

Tony D.
Nasz patronat
30 maja 2025, 19:00

Święto bluesa w Lublinie

Wszystkich fanów elektrycznego bluesa zapraszamy w piątek (30 maja) do Dzielnicowego Domu Kultury SM „Czechów” w Lublinie. Główną atrakcją będzie występ kanadyjskiego gitarzysty, Tony D.

Radny dopytuje o realizację wyborczych obietnic prezydenta Żuka

Radny dopytuje o realizację przedwyborczych zapowiedzi prezydenta. Jest odpowiedź

Rok po wyborach samorządowych radny PiS Tomasz Gontarz zarzuca prezydentowi Lublina brak transparentności i nieskuteczności w realizacji obietnic wyborczych. W odpowiedzi magistrat przekonuje, że wszystkie deklaracje są w trakcie wdrażania. I że zaplanowano je na pięć lat.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium