To był prawdziwy pogrom. Ze 143 projektów, jakie w tym roku zgłoszono do budżetu obywatelskiego w Puławach, komisje, które je oceniały odrzuciły 104. Powód? Niezgodność z regulaminem i błędy formalne.
Niemal trzy czwarte pomysłów jakie w tym roku przysłały osoby zainteresowane budżetem obywatelskim, wylądowało w koszu. Prezydencka komisja do spraw budżetu, jak i ta złożona z radnych, były wyjątkowo bezlitosne. Odrzucono m.in. stację rowerów miejskich, miasteczko ruchu drogowego, monitoring jakości powietrza, renowację mostu na Kurówce, ściankę wspinaczkową oraz wszystkie inicjatywy dotyczące rozbudowy lub powstania nowych parkingów.
– Nie mogliśmy dopuścić do głosowania nad projektami, które nie spełniały ustalonych kryteriów i były niezgodne z regulaminem. Dotyczy to na przykład zgodności z miejscowym planem, czy lokalizacji na terenie zarządzanym przez miasto. Przyczyną odrzucenia były względy formalne – tłumaczy wiceprezydent Puław Tadeusz Kocoń, który stoi na czele komisji oceniającej projekty.
Jak dodaje, sito, na etapie oceny, musi być na tyle gęste, żeby do głosowania nie trafiły projekty, które nie byłyby możliwe do realizacji. – Dalibyśmy niepotrzebną nadzieję ich autorom – zauważa szef komisji d/s budżetu obywatelskiego.
Władze Puław myślą o podjęciu działań, które w przyszłości poprawiałyby weryfikację projektów pod kątem regulaminowym już na etapie przyjmowania wniosków.
Ostatecznie, do głosowania, które będzie między 14 a 21 września dopuszczono 39 projektów - 21 ogólnomiejskich i 18 rejonowych.
Najdroższym przedsięwzięciem ogólnomiejskim jest warte 450 tys. złotych oświetlenie ul. 4 Pułku Piechoty WP, niewiele mniej kosztowałoby powstanie placu zabaw dla dzieci z niepełnosprawnościami w Parku Solidarności (400 tys. zł) oraz montaż windy w Urzędzie Miasta (400 tys. zł).
Do głosowania skierowano także projekt tężni solankowej przy ul. Polnej (350 tys. zł) oraz duży, podświetlany napis „Puławy” w miejscu rozebranego pomnika (350 tys.). Podobną kwotę miasto wyda, jeśli wygra plac rekreacyjno-wypoczynkowy przy Dziennym Ośrodku Adopcyjnym przy ul. 6 Sierpnia.
Wśród projektów rejonowych, najdroższe z nich to: przebudowa chodników w pobliżu ul. Norblina (260 tys. zł), plac zabaw na Skwerze Niepodległości (295 tys. zł), przebudowa ul. Kruka (300 tys. zł), łąki kwietne na os. Górna-Kolejowa (200 tys. zł), czy też budowa skweru przy al. Partyzantów (150 tys. zł).
Najwięcej pomysłów (6) pozostawiono w rejonie czwartym. Najmniej, bo tylko jeden (co sprawia, że głosowanie jest bezcelowe) został w rejonie pierwszym „B”. Wiadomo już, że na os. Niwa w ramach BO w przyszłym roku odbędzie się warty 5 tys. zł piknik rodzinny w SP nr 11.
Komicja zaakceptowała
• Rejon 1a: wiata przystankowa przy Kowalskiej, oświetlenie parkingu przy kościele pw. św. Józefa, remont chodnika przy Norblina, słup ogłoszeniowy przy Kilińskiego, monitoring przy SP nr 4 • Rejon 1b: piknik rodzinny w SP nr 11 • Rejon 2: lustro przy Krańcowej, plac zabaw na Skwerze Niepodległości, kosze przy przystanku na Majdanie • Rejon 3: lustro przy Skłodowskiej/Polnej, remont ul. Kruka, joga na skwerach • Rejon 4: poprawki przy placu zabaw na Norwida, oświetlenie placu zabaw za „Złotym Rogiem”, przebudowa śmietnika przy Norwida, skwer przy al. Partyzantów, progi zwalniające przy ul. Kaniowczyków, łąki kwietne na os. Górna-Kolejowa.
• Ogólnomiejskie: przebudowa Rybackiej, winda w UM, grill przy Rybackiej, festyn z M. Gałuszewską, kino w marinie, małpi gaj w marinie, potańcówki na Placu Chopina, Cleo na Powitanie Lata, Koncert Mig i Defis w marinie, tężnia solankowa przy Polnej, latarnie przy cmentarzu komunalnym, ograniczenie ilości ptaków krukowatych na Skwerze Niepodległości, wymiana ławek na przystankach MZK, plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych (Skw. Niep.), napis „Puławy” w miejsce pomnika, bezpłatna nauka tenisa, oświetlenie na 4 P.P. WP, plac zabaw przy 6 Sierpnia, inteligentne przejścia dla pieszych, koncet 2TM2,3 przy Pałacu Marynki, aplikacja mobilna dla Puław.