W Radzyniu Podlaskim powstaje rondo. Mieszkańcy zaczynają dyskutować, jak je nazwać. Ale miasto nie przewiduje konsultacji społecznych w tej sprawie.
Rondo powstaje przed pałacem Potockich i zastąpi skrzyżowanie ul. Jana Pawła II z ul. Ostrowiecką. Wiadomo, że będzie miało swoją nazwę. – Decyzję podejmą radni, przedstawiciele społeczności miasta – podkreśla Anna Wasak, rzecznik magistratu. – Na sesji, radni przedstawią propozycje, także zgłoszone przez mieszkańców. Decyzja będzie efektem demokratycznego głosowania – tłumaczy Wasak.
Tymczasem różne miejskie środowiska już prezentują swoje pomysły. – Zgłaszam propozycję nadania nazwy "Rondo Harcerzy Radzyńskich”. Dokładnie 80 lat temu, rankiem 5 lipca 1940 roku, Niemcy rozstrzelali 15 harcerzy w lesie we wsi Sitno – przypomina Mirosław Piasko, autor Radzyńskiej Kroniki Filmowej.
– Całym sercem jestem za upamiętnieniem harcerzy, ale to miejsce jest bardziej odpowiednie dla nadania imienia Zygmunta Pietrzaka – proponuje z kolei Andrzej Kotyła, były miejski radny. – Niedaleka siedziba Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego oraz popiersie Karola Lipińskiego to uzasadniają – dodaje.
Zygmunt Pietrzak był wieloletnim dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola Lipińskiego, prezesem Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego. Z miastem był związany od 1945 roku. Zmarł cztery lata temu. – Zarząd Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego już kilka lat temu wystąpił do Rady Miasta o nadanie imienia Zygmunta Pietrzaka, ale nie wskazując konkretnego miejsca. Teraz jest okazja, aby ten wniosek zrealizować – zauważa z kolei Zdzisław Janus, były dyrektor jednej z radzyńskich szkół.
– Jako mieszkaniec i radny miejski sądzę, że w jak najszybszym czasie powinno być to tematem rozważań odpowiednich gremiów, komisji oświaty Rady Miasta lub komisji rozwoju gospodarczego. Im więcej pomysłów, tym lepiej, bo to przecież rondo w samym centrum miasta – podkreśla radny Piotr Skowron (PiS).
Ale rzecznik Urzędu Miasta odpowiada, że konsultacje społeczne w sprawie nazwy dla ronda nie są planowane. Jeszcze inną propozycję zgłosili założyciele strony „Radzyń.info”. Ich zdaniem, to dobry moment, aby upamiętnić Włodzimierza Dzięgę. „W 1980 został przewodniczącym oddziału NSZZ „Solidarność” w Radzyniu Podlaskim. W stanie wojennym został internowany. Po zwolnieniu był inwigilowany” – czytamy na stronie internetowej. Dzięga był później delegatem Rady Miasta w Sejmiku Samorządowym w Białej Podlaskiej. Działał w Porozumieniu Centrum. Był też radnym sejmiku wojewódzkiego w Lublinie.
Rondo o średnicy 8 metrów zostanie wykonane z krawężnika granitowego. Wewnętrzna przestrzeń ronda o średnicy 6 metrów zostanie zagospodarowana zielenią. Koszt inwestycji to 50 tys. zł. Rondo ma udrożnić ruch w tym miejscu, bo skrzyżowanie jest kolizyjne.