Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Radzyń Podlaski

30 kwietnia 2024 r.
13:20

Na wschodzie można wygrać z PiS. O Jakubowskim usłyszała cała Polska

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
Jakub Jakubowski podczas akcji sprzątania miasta
Jakub Jakubowski podczas akcji sprzątania miasta (fot. Facebook)

Rozmowa z Jakubem Jakubowskim, przyszłym burmistrzem Radzynia Podlaskiego, który w drugiej turze wygrał z urzędującym od 10 lat Jerzym Rębkiem z PiS.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Jak się pan czuje na kilka dni przed zaprzysiężeniem na burmistrza?

Emocje i oczekiwania w mieście są przepotężne. Jestem tego świadomy. Już teraz dociera do mnie mnóstwo wniosków, postulatów od ludzi. Na przykład, by zainstalować monitoring na boisku. Ale po zaprzysiężeniu 6 maja upłynie kilka tygodni, zanim się wdrożę w funkcjonowanie urzędu. Oczywiście, w tym czasie ratusz będzie na bieżąco działał. Na zmianę modelu działania miasta w pewnych obszarach potrzeba czasu. Naszą strategię chcemy konsultować z mieszkańcami. Bo nie chodzi o to, by wprowadzać coś na łapu -capu w pierwszym tygodniu urzędowania. Ale mogę zdradzić, że już 6 maja będzie widać konkretną rzecz, jakościową zmianę.

  • Ile daje sobie pan czasu na pierwsze, większe zmiany?

Myślę, że po 2 lub 3 miesiącach zaczniemy już wdrażać nasze pomysły, ale tak jak zapowiedziałem, po konsultacjach, bo chcemy to robić dobrze. Kampanię prowadziliśmy bazując na emocjach bycia blisko ludzi. Przez ostatnie lata również rozmawialiśmy z mieszkańcami, żyliśmy w rytmie miasta. Dlatego ten model będziemy kontynuować, by towarzyszyć ludziom, niekoniecznie coś im narzucać, ale diagnozować to, w jakim kierunku planować rozwój. Zależy mi jednocześnie, by naszą strategię promować szeroko. Tłumaczyć ten model. Ludzie zasługują na rzetelną wiedzę. Dlatego postaram się przynajmniej raz w tygodniu prowadzić live w mediach społecznościowych. Ale również portal miejski będzie tak przeorganizowany, by rzetelnie przekazywał informacje, a nie propagandę. Z kolei na korytarzach Urzędu Miasta znajdą się duże plansze z naszym programem wyborczym. Mieszkańcy będą mogli odnaleźć tam swoje postulaty i pytać o postępy w realizacji.

  • Czy już teraz prowadzi pan rozmowy o przyszłości miasta?

Już teraz dyskutujemy m.in. z radnymi o tym, jak powinny wyglądać komisje. Do tej pory było ich 5. Zastanawiamy się, czy one wyczerpują wszystkie obszary, bo mamy takie problemy jak wyludnianie, starzenie się społeczeństwa czy brak perspektyw dla młodych. A młodzież powinna mieć swoje miejsce, gdzie się wypowie. Myślimy w pespektywie dłuższej, tak by młodzi pokochali Radzyń. To wymaga budowania radzyńskiej tożsamości. A na to składa się suma małych projektów.

  • To wszystko brzmi bardzo ambitnie…

Nasze środowisko „Radzyń Moje Miasto” nie jest powiązane z żadną partią. Zależy nam, by zszyć to miasto, połączyć ludzi, niezależnie od tego, na kogo kto głosował, albo jaki ma światopogląd.  Bo nowa ulica czy skatepark nie mają barw politycznych.

  • Okazuje się, że pewne zmiany kadrowe już się w urzędzie dzieją…

Tak, Robert Mazurek, czyli dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury złożył wypowiedzenie z pracy. Burmistrz Jerzy Rębek to podpisał. I teraz dyrektor przez 3 miesiące nie musi świadczyć pracy, a obecnie przebywa na płatnym urlopie. Będziemy więc poszukiwać kogoś, kto te obowiązki przejmie. Dotychczasowy szef ROK-u sprywatyzował tę sferę. Owszem, pewne wydarzenia były, ale one były podporządkowane promocji władzy. Brakowało przestrzeni na oddolne działania, na życie społeczne po prostu. Zamiast tego, był outsourcing. To spowodowało, że placówka jest martwa. Ale z drugiej strony, dyrektor podpisał już umowy z gwiazdami na lipiec i sierpień, opiewające nawet na kilkadziesiąt tysięcy złotych. A umów jest więcej, również takich mniejszych kwotowo. A sam uciekł, zostawiając nas z zadaniami do realizacji.

  • Naprawdę może pan liczyć na poparcie ministra Adama Bodnara?

Znam to środowisko dzięki przystankowi Tour de Konstytucja. Rok temu pojawili się w Radzyniu Podlaskim. Po wygranych wyborach opublikowałem nagranie, na którym Adam Bodnar udziela mi poparcia. I niektórzy pytali, dlaczego nie umieściłem filmiku wcześniej.   Nie obawiałem się, że to mi zaszkodzi. W ostatnim tygodniu kampanii sporo było hejtu i trollingu ze strony sztabu konkurenta i chciałem już uniknąć kolejnej fali. A dumny jestem z poparcia od ministra Bodnara. To nie była moja inicjatywa, to środowisko prawników z Tour de Konsttucji widziało, jakie emocje są w Radzyniu. Wierzę, że w przyszłości będę mógł liczyć na ich pomoc.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sky Jumpers i jej założyciel Krzysztof Barszczewski (nr 23)

Krzysztof Barszczewski: Sky Jumpers to projekt z pasją

Rozmowa z Krzysztofem Barszczewskim, dyrektorem marketingu TKKF Cukropol i twórcą projektu Sky Jumpers

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Znaleziono drugi element

W podpoznańskich Wirach znaleziono kolejny niezidentyfikowany obiekt – informuje wielkopolska PSP. Wcześniej pracownicy jednej z firm w Komornikach znaleźli na terenie zakładu przedmiot przypominający zbiornik. – W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna.

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Azoty przepłacały za gaz? Chodzi o co najmniej 932 miliony złotych

Zarząd Grupy Azoty S.A. odkrył, że w latach 2022-2023 gaz kontraktowany dla chemicznego koncernu był droższy, niż wynikało z dziennych cen spot na europejskim rynku. Spółka miała przepłacić za surowiec co najmniej 932 mln zł. Czy jej ówczesne władze złamały prawo?

Piotr Schmidt oraz Wojciech Myrczek

Był Komeda i Stańko, teraz jest Młynarski i jazz

Nie można się bać nawiązywania do kultowych projektów czy artystów i ich twórczości – wywiad z Piotrem Schmidtem, trębaczem, kompozytorem, liderem i producentem muzycznym. Pod koniec minionego roku ukazała się płyta „Młynarski. Bynajmniej”. Za jej produkcję, jak i partie solowe trąbki odpowiada właśnie nasz rozmówca

ChKS Chełm musiał uznać wyższość broniącej Tauron Pucharu Polski drużyny Aluron CMC Warta Zawiercie

Tauron PucharuPolski: ChKS Chełm musiał uznać wyższość faworyta

W spotkaniu ćwierćfinałowym Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm przegrał z obrońcą trofeum Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Tym samym goście awansowali do Final 4

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu
ZDJĘCIA
galeria

Rodzinne ferie jak z bajki: warsztaty zielarskie w Herbapolu

Co tak naprawdę kryje się w kubku z herbatą i czy można założyć ziołowy ogród na balkonie. W ramach programu "Rodzinne ferie jak z bajki" najmłodsi odwiedzili dziś Herbapol.

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Już nie będą robić nielegalnych papierosów

Owijarki, pakowarka i prawie 700 tys. sztuk nielegalnie wyprodukowanych papierosów. Zatrzymano 8 osób. 5 obywateli Armenii i 3 obywateli Ukrainy.

Motor Lublin Arena

Motor Lublin Arena. Taka nazwa przynajmniej do końca 2027

Stadion, na którym swoje mecze ekstraklasy rozgrywają piłkarze Motoru Lublin zyskuje sponsora tytularnego i zmienia nazwę.

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
foto
21 lutego 2025, 19:00

Klasyczne kontrasty. Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Piątkowy wieczór (21 lutego) w Filharmonii Lubelskiej rozpocznie się jednym z najbardziej relaksujących utworów muzycznych, jakie kiedykolwiek powstały – „Pawaną op. 50” Gabriela Faurégo. Na zakończenie wieczoru zabrzmi monumentalna II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Jako gość wystąpi grecki flecista Stathis Karapanos.

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

Zderzenie wojskowej ciężarówki i osobówki. Sprawcą nietrzeźwy kierowca

We wtorek (18 lutego) doszło do zderzenia samochodu osobowego z samochodem ciężarowym na drodze krajowej numer 17 w miejscowości Wał. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala, a sprawcą zdarzenia okazał się nietrzeźwy kierowca.

Średnia cena samochodów w 2024 roku osiągnęła poziom 35 025 złotych, a tempo wzrostu cen na rynku wtórnym znacznie przy-śpieszyło, głównie za sprawą większej liczby prawie nowych samochodów w ofercie.

Te używane auta straciły najwięcej na wartości

Volkswagen Passat tańszy o ponad 7 tysięcy, a Audi A6 o ponad 10 tysięcy złotych. Jakie jeszcze modele znajdziemy na liście najpopularniejszych samochodów na wtórnym rynku, które straciły na wartości w 2024 roku?

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów
WYBORY PREZYDENCKIE

Szymon Hołownia w Lublinie: trzeba powołać fundusz wsparcia lokatorów

W środę przed południem marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził Lublin. Kampanijne spotkanie z dziennikarzami stało pod znakiem komentowania polityki krajowej i negocjacji dotyczących przyszłości Ukrainy bez udziału Ukrainy. Dla mieszkańców Lublina nie to jednak z całego spotkania było najważniejszą informacją.

Służby pracują na terenie obiektu w Komornikach pod Poznaniem, gdzie w środę, 19 lutego, pracownicy znaleźli fragment rakiety Falcon 9

Szczątki amerykańskiej rakiety nad Polską. Jest potwierdzenie

W środę rano nad terytorium naszego kraju doszło do niekontrolowanego wejścia w atmosferę szczątków członu rakiety nośnej Falcon 9 – potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. Agencja zbada razem z firmą SpaceX, czy znaleziony w Komornikach zbiornik jest częścią tej rakiety.

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Dozór i zakaz zbliżania. 71-latek odpowie za usiłowanie rozboju

Policjanci zatrzymali 71-latka w sprawie usiłowania rozboju. Mężczyźnie grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi

Trzech zawodników Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi im. Zenona Plecha 2025 w Łodzi

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium