Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Radzyń Podlaski

19 kwietnia 2024 r.
7:03

Duże emocje w Radzyniu przed wyborczą niedzielą. Aktywista i artysta kontra polityk z PiS

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
Jerzy Rębek i Jakub Jakubowski podczas wyborczej debaty
Jerzy Rębek i Jakub Jakubowski podczas wyborczej debaty (fot. kochamradzyn.pl)

Z jednej strony społecznik i artysta, a z drugiej polityk silnie związany z PiS. W drugiej turze wyborów w Radzyniu Podlaskim Jakub Jakubowski zmierzy się z Jerzym Rębkiem, dotychczasowym burmistrzem. Wyniki z 7 kwietnia sugerują, że mieszkańcy chcą już zmiany.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W położonym 80 kilometrów od Lublina miasteczku od 2014 roku rządzi Jerzy Rębek. To były poseł PiS, który zasłynął jako przeciwnik metody in vitro. Zwiedzające Sejm dzieci przestrzegł z mównicy: - Żeby siostrzyczka lub braciszek narodzili się z in vitro, kilkoro spośród nich musi umrzeć. To narusza piąte przykazanie, które mówi "Nie zabijaj”. 

A tuż po objęciu urzędu burmistrza, zawierzył miasto „Panu Jezusowi przez ręce Maryi Panny”.  W takiej intencji odprawiona była msza w miejscowym kościele. 

Po blisko 10 latach przyszłość Rębka jako burmistrza jest jednak niepewna. 7 kwietnia zdobył 26,27 proc. poparcia wyborców. A jego główny kontrkandydat, Jakub Jakubowski - aż 41,73 proc. Przed nimi dogrywka.

42-letni Jakubowski jest dobrze znany mieszkańcom. Przez ostatnie lata zbierał samorządowe doświadczenie, najpierw jako radny miejski, a ostatnio powiatowy. Z zawodu jest grafikiem, projektuje m.in., okładki książek. Ale ma duszę społecznika. Kilka lat temu prowadził z żoną kawiarnię Kofi &Ti, która stała się centrum kulturalnym miasteczka.

W tegorocznych wyborach wystartował z komitetem „Radzyń Moje Miasto”. A było o nim głośno na długo przed kampanią, bo ludzie z tego stowarzyszenia organizowali oddolne inicjatywy, jak choćby sprzątanie miasta, zbiórki charytatywne czy remont domu dla Ukraińców. Efekty są takie, że to środowisko związane z Jakubowskim do rady wprowadziło aż 13 swoich przedstawiciel. Pozostałe dwa mandaty przypadną radnym z PiS. W 2018 roku to ta partia zdobyła większość w radzyńskiej radzie- aż 9 mandatów.

We wtorek główni rywale wzięli udział w 2-godzinnej debacie zorganizowanej w pałacu Potockich. To wybrane przez Rębka miejsce jest nieprzypadkowe. Bo zabytek niedawno przeszedł ogromny remont za blisko 30 mln zł, z czego ponad 20 mln zł to unijna kasa. I urzędujący jeszcze burmistrz z PiS chwali się tym przy każdej okazji. – Pałac odzyskał świetność. To perła nie tylko miasta, ale i Polski. Cieszmy się z tego. Jeden z profesorów powiedział mi nawet, że obiekt jest lepiej odrestaurowany niż pałac w Wilanowie - stwierdził podczas debaty Rębek. Jakubowski z kolei odbija piłeczkę. -Ale jaki mamy pomysł na pałac? Nie chodzi o to, by chwalić się, ile wydaliśmy milionów. Ale co zrobić, żeby na utrzymanie pałacu nie dokładać w kolejnych latach. Obiekt powinien przynosić dochody dla lokalnej gospodarki, a nie być kulą u nogi- zauważa 42-letni kandydat.  

W jego ocenie, niepokojące jest też wyludnianie miasta. Z danych GUS wynika, że w ciągu ostatnich pięciu lat w Radzyniu ubyło ok.1 tysiąca mieszkańców.  – Nasze społeczeństwo starzeje się i należy przyjrzeć się potrzebom seniorów z jednej strony i zastanowić, jak zatrzymać ucieczkę młodych – podkreśla Jakubowski.

Podczas debaty nastolatek odważył się zadać pytanie burmistrzowi. – Buduje pan drogi, a co pan robi dla młodzieży, żeby mogła gdzieś wyjść, a nie siedzieć cały dzień przed komputerem- zagaił młody człowiek m.in. w odpowiedzi na wyrecytowaną przez Rębka długą listę remontowanych dróg z udziałem zewnętrznych dotacji.  – Drogi to też dla was, żebyście w pięknym mieście żyli -odparł burmistrz. -  Proszę przebiegnij się po Radzyniu, będzie fajnie, zobaczysz ile jest ciekawych miejsc, jest rynek. Widzę tam wieczorem młodych ludzi- przekonuje.

Ale młodzież narzeka na usterki w skateparku. Chce też, by to miejsce rekreacji rozbudować. – Ja bym chciał młodych ludzi traktować poważnie, a nie wysyłać ich na przebieżkę po mieście. Jako burmistrz powołałabym młodzieżową radę miasta, a także przywróciłbym budżet obywatelski, dając młodym możliwość zgłaszania projektów-obiecuje 42-letni kandydat. Jego wyborcze plany obejmują też m.in. uruchomienie linii komunikacji miejskiej, choćby na pobliską stację PKP. Ale Jakubowski widzi również potrzeby nie tylko materialne. – Musimy skleić się jako wspólnota, poprawić atmosferę i relacje w mieście- uważa.

Z kolei, 64-letni Rębek na koniec debaty postanowił postraszyć mieszkańców. - Powinniśmy być blisko, owszem, bo są pewne zagrożenia za wschodnią granicą. Czasy są trudne, musimy być jednością- stwierdza.

W pierwszej turze wyborów, na dwóch pozostałych kandydatów, Sławomira Sałatę i Piotra Mackiewicza, wyborcy oddali w sumie ponad 31 proc. głosów przy frekwencji powyżej 57 proc. Pytanie, kogo poprą w dogrywce.  

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium