Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych im. A. i J. Vetterów w Lublinie przez najbliższy rok szkolny będą uczyć się w innych placówkach. Wszystko przez remont ich siedziby. Są przeciwnicy takich zmian.
W szkole Vetterów remont planowany był od dawna. Konieczne jest dostosowanie budynku do przepisów, odświeżenie sal lekcyjnych, odnowienie sanitariatów i elewacji oraz wprowadzenie udogodnień dla osób niepełnosprawnych. W związku z pracami szkołę muszą opuścić uczniowie. Wszystko wskazuje na to, że będą mogli do niej wrócić dopiero w październiku przyszłego roku.
– W tym momencie trwają ustalenia dotyczące szczegółów technicznych i przygotowywania nowych planów lekcji dla uczniów z ZS im. Vetterów. Wykorzystane zostaną dostępne możliwości lokalowe placówek, bez konieczności zmian w planach lekcji uczniów szkół, do których przeniosą się uczniowie z ulicy Bernardyńskiej – podkreśla Olga Mazurek-Podleśna z lubelskiego Ratusza. – O wszystkich zmianach uczniowie będą informowani na bieżąco przez dyrekcje szkół oraz nauczycieli.
Kto, gdzie, jak
Podczas poniedziałkowego spotkania w wydziale oświaty z dyrektorami lubelskich szkół ustalono, że uczniowie • XVI LO ze szkoły przy ul. Bernardyńskiej zostaną w całości przeniesieni do VII LO przy ul. Farbiarskiej. Zmiana nie spowoduje wydłużania godzin lekcyjnych w żadnej z placówek.
Uczniowie • Technikum Ekonomicznego ze specjalności technik ekonomista będą na czas remontu uczyć się w Zespole Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego oraz w Państwowej Szkole Budownictwa i Geodezji przy al. Racławickich. I w tym przypadku dłuższe lekcje nie będą konieczne, bo każda ze szkół przyjąć ma po pięć oddziałów. Z kolei • klasy ze specjalności technik informatyk przejdą do Zespołu Szkół Samochodowych.
– W celu uniknięcia wydłużenia czasu pracy szkoły, być może zaistnieje konieczność skorzystania z obiektów sportowych Szkoły Podstawowej nr 18 – przyznaje Mazurek-Podleśna.
Rozkładu dzwonków nie będzie trzeba zmieniać w Zespole Szkół nr 6 przy ul. Krochmalnej, gdzie trafią uczniowie • oddziału ze specjalności technik hotelarstwa oraz w Szkole Muzycznej przy ul. Narutowicza, gdzie naukę będą kontynuować • klasy technik organizacji turystyki (technik obsługi turystycznej).
Aqua i Lublinianka
– W proces organizacji zajęć lekcyjnych zaangażował się również Wydział Sportu UML, który przygotował dodatkowe miejsca na realizację zajęć wychowania fizycznego. Będą odbywały się w Aqua Lublin oraz w budynkach Lublinianki przy ul. Leszczyńskiego – słyszymy w biurze prasowym lubelskiego Ratusza. - Sytuacja jest przejściowa. Liczymy na wyrozumiałość uczniów z innych szkół. Miasto we współpracy z dyrektorami szkół dołożyło wszelkich starań, żeby przy trudnym roku podwójnego rocznika oraz konieczności przeprowadzenia remontu ZS im. Vetterów, zapewnić miejsce do nauki wszystkim uczniom, bez konieczności wydłużania czasu pracy szkół.
Złe nastroje
Nie wszyscy są ze zmian zadowoleni.
– Wybierając naukę u Vetterów kierowałam się nie tylko renomą szkoły, ale także miejscem. Z różnych względów zależało mi na nauce w centrum miasta. Teraz trafię na Krochmalną. To oznacza dodatkowy czas na dojazdy i krzyżuje mi różne plany. Jestem bardzo niezadowolona – przyznaje przyszła technik hotelarstwa.
Niezadowoleni są też uczniowie szkół, do których przymusowo trafi młodzież z Bernardyńskiej. Ci z Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji zapowiedzieli na przyszły wtorek protest przeciwko zmianom.
– Nastroje w naszej szkole były bardzo złe, bo mówiło się, że trafić ma do nas 400 osób, co sprawi, że lekcje będą trwały do 20.00 – przyznaje jedna z uczennic szkoły. – Teraz okazuje się będzie ich około 100 i plan ma się nie zmienić. Jeśli to prawda, to protest zawiesimy i powitamy ich z sympatią. Nie pozwolimy jednak na żadne remonty naszym kosztem.