Jubileusz 25-lecia świętuje dziś Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Lublinie.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Archikatedrze Lubelskiej, następnie uczestnicy wydarzenia posadzili jubileuszowy dąb przy Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Podczas uroczystej konferencji z udziałem władz państwowych i samorządowych, zaprezentowano dorobek lubelskiego oddziału ARiMR, wręczono odznaczenia beneficjentom, wysłuchano okolicznościowych wystąpień.
Konferencji towarzyszyła prezentacja stoisk degustacyjnych firm i przetwórców z województwa lubelskiego.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa działa od 25 lat, wspiera rozwój oraz modernizację rolnictwa i obszarów wiejskich. Od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej ARiMR wdraża i obsługuje programy pomocowe dla wsi i rolników. Udziela wsparcia finansowego z budżetu Wspólnoty i z budżetu krajowego.
Agencja, jako wykonawca polityki rolnej, ściśle współpracuje z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. ARiMR podlega jednocześnie nadzorowi Ministerstwa Finansów w zakresie gospodarowania środkami publicznymi.
Głównymi beneficjentami działań realizowanych przez ARiMR są rolnicy, mieszkańcy wsi, grupy producentów rolnych, przedsiębiorcy i samorządy lokalne. ARiMR udziela też pomocy podmiotom z sektora rybackiego.
ARiMR w ramach Wspólnej Polityki Rolnej i Wspólnej Polityki Rybołówstwa na lata 2014-2020 jest podmiotem wdrażającym instrumenty pomocy finansowanej z następujących funduszy unijnych:
* Europejskiego Funduszu Rolnego Gwarancji (EFRG), w ramach którego Agencja realizuje instrumenty pomocy z I filara WPR: płatności bezpośrednie, wspólna organizacja rynków owoców i warzyw.
* Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW), z którego finansowane są wszystkie działania dotyczące rozwoju i wzrostu konkurencyjności polskiego rolnictwa, przetwórstwa żywności i obszarów wiejskich (II filar WPR).
* Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMR), w ramach którego wspierane są przedsięwzięcia na rzecz tworzenia zrównoważonego i konkurencyjnego rybołówstwa i akwakultury, społecznego rozwoju terytorialnego obszarów rybackich.
* ARiMR podejmuje również działania w ramach pomocy krajowej, gdzie wparcie finansowe pochodzi ze środków budżetu państwa - w szczególności są to dopłaty do kredytów preferencyjnych, inwestycyjnych i klęskowych. Jest instytucją prowadzącą rejestr zwierząt gospodarskich oznakowanych (System IRZ) oraz system identyfikacji działek rolnych (LPIS).
Źródło: ARIMR