Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
To jak na razie najdroższy koń sprzedany w niedzielę podczas Pride of Poland w Janowie Podlaskim. Aukcja jeszcze trwa.
Z ograniczoną liczbą gości i bez części artystycznej odbędą się tegoroczne Dożynki Wojewódzkie. A niektóre gminy i powiaty w ogóle rezygnują z organizacji wydarzeń.
Rodzinny Ogród Działkowy Relaks w Łęcznej to wielki wygrany w pierwszej edycji naszego nowego plebiscytu. To właśnie tam, wspólnie z prezesem Polskiego Związku Działkowców w Lublinie Grzegorzem Kurczukiem, wręczyliśmy wczoraj nagrody.
Kombajn pracujący wśród bloków mieszkalnych można było dziś obserwować przy ul. Jantarowej na lubelskim Węglinie Południowym. W środku osiedla znajduje się tutaj pole uprawne, jego właściciel nie sprzedaje ziemi, co wcale nie przeszkadza okolicznym mieszkańcom, którzy wolą oglądać pszenicę niż kolejny budynek. Osiedlowe żniwa co roku są tu niemałą atrakcją, mieszkańcy i przechodnie fotografują i filmują pracę rolnika.
W dwóch miejscowościach w gminie Frampol wykryto nowe ogniska Afrykańskiego Pomoru Świń. Inspekcja weterynaryjna zdecydowała o likwidacji stad.
150 koni weźmie udział w tegorocznym narodowym czempionacie w Janowie Podlaskim. Ale w związku z pandemią, będą ograniczenia dla gości. Pojawi się za to możliwość licytacji telefonicznej.
W niedzielę, w miejscowości odbędą się wojewódzkie obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej.
Nieco ponad miliard złotych zostanie wypłaconych gospodarstwom z branż dotkniętych koronawirusem - zapowiedział szef MRiRW Jan Krzysztof Ardanowski podczas środowej konferencji. Poinformował, że na wypłatę tych środków uzyskano już zgodę Komisji Europejskiej.
Jeszcze tylko dziś i jutro Urząd Miasta będzie przyjmować zgłoszenia od osób zainteresowanych pracą rachmistrza podczas Powszechnego Spisu Rolnego mającego trwać od 1 października do końca listopada.
Tuż przed sezonem największym zmartwieniem była susza i brak pracowników sezonowych. Potem przyszły ulewy i w efekcie znaczna część owoców została na polach. – A do tego ceny na skupie dwa razy niższe niż rok wcześniej – zżyma się jeden z rolników.
Zakłady Azotowe "Puławy" dzięki nowym liniom produkcyjnym, wkrótce będą mogły wytwarzać łącznie do 2,6 tys. ton saletry granulowanej i saletrzaku na dobę. Nowy produkt ma trafiać głównie do dużych gospodarstw rolnych w Polsce i za granicą. W środę rozpoczęto rozruch pierwszej linii.
Ruszył nabór na rachmistrzów do Powszechnego Spisu Rolnego, który będzie przeprowadzany od 1 września do 30 listopada. Rekrutacja 7 ankieterów potrwa do 8 lipca.
Jeszcze do 8 lipca przyjmowane będą przez Urząd Miasta zgłoszenia od osób zainteresowanych pracą rachmistrza podczas jesiennego Powszechnego Spisu Rolnego na terenie Lublina
Główne zadania to – przeprowadzanie wywiadów – bezpośrednich lub telefonicznych, w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej. Poza tym, zebranie danych zgodnych z kluczem pytań, ale też, w sytuacji alarmowej, przejęcie zadań innych rachmistrzów terenowych. Do 8 lipca urzędy gmin prowadzą nabór kandydatów do pracy przy spisie rolnym.
Ma być łatwiej, szybciej i prościej. Bez konieczności wizyty w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. ARiMR kończy prace nad mobilną aplikacją na smartfony. Dzięki niej rolnicy będą mogli przesłać zdjęcia – dokumentów lub gruntów i upraw. Testowanie ma się rozpocząć już w lipcu, m.in. w Lubelskiem.
Odzew jest duży. Dzwoni wiele osób zainteresowanych pracą, nawet z innych województw – mówią zgodnie rolnicy, którzy za pośrednictwem internetu poszukują pracowników sezonowych do zbioru owoców i warzyw. Niektórzy plantatorzy mają jednak inne zmartwienia.
Truskawki z okolic Łęcznej za 3 zł/kg albo eko czereśnie z Wandalina k. Opola Lubelskiego za 15 zł/kg. Tańsze niż na bazarach owoce można kupić bezpośrednio od rolników. Ale jest warunek – trzeba je zrywać samemu.
Pasieka w mieście? Takie możliwości chcą dać pszczelarzom władze Białej Podlaskiej. Ale znawca tematu przestrzega, aby robić to z głową.
Za 10 włamań do budynków mieszkalnych i gospodarczych odpowie 32-letni mieszkaniec gminy Garbów. Mężczyzna za cel obierał sobie gospodarzy, u których podejmował prace dorywcze.
Aż 56 odmian ziemniaków, 38 odmian pszenicy, 6 odmian rzepaku oraz wiele innych roślin wraz z prezentacją różnorodnych technik zasiewu - na polu doświadczalnym w Pożogu (gm. Końskowola) będzie można oglądać podczas tegorocznych Dni Pola. Początek w poniedziałek 15 czerwca.
Trwa rozruch Biura Projektowo-Konstrukcyjnego na terenie Zespołu Szkół Techniki Rolniczej im. W. Witosa w Piotrowicach. Na miejscu, w przystosowanych pomieszczeniach warsztatów szkolnych, grupa 10 konstruktorów będzie pracować nad projektami pojazdów rolniczych przyszłości
Żurawie niszczą rolnikom z gminy Drelów uprawy kukurydzy. Problem w tym, że ptaki podlegają ochronie i niewiele można zrobić, aby skutecznie wypłoszyć je z pól.
Rozmowa z Anną Stojanowską, którą cztery lata temu wraz z Markiem Trelą odsunięto od hodowli koni. Teraz doradza ona w sprawach hodowlanych nowemu prezesowi janowskiej stadniny Markowi Gawlikowi. Uczestniczyła m.in. w selekcji koni na tegoroczną aukcję.
4,3 tysiąca indywidualnych gospodarstw rolnych zostało wytypowanych do badań statystycznych w Lubelskiem.
Były nawet po 25 zł za kilogram. Teraz, w zależności od miejsca, za truskawki trzeba zapłacić od 12 do 18 zł za kilogram. Droższe są czereśnie, które do Polski są sprowadzane m.in. z Grecji czy Hiszpanii. Skąd takie ceny?