Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

Do Starego Uścimowa mogą wjeżdżać tylko mieszkańcy
galeria

Lisy z hodowli nakarmiono padłymi indykami. Tak ptasia grypa dotarła w kolejne miejsce w Lubelskiem

Do ośmiu wzrosła liczba ognisk grypy ptaków w naszym województwie. Zakazy i nakazy obowiązują rolników siedmiu powiatów: lubartowskiego, łęczyńskiego, parczewskiego, krasnostawskiego, lubelskiego, świdnickiego i zamojskiego.

Nowe ognisko ptasiej grypy w Starym Uścimowie. W badaniu kolejne próby ze strefy zagrożonej
AKTUALIZACJA

Nowe ognisko ptasiej grypy w Starym Uścimowie. W badaniu kolejne próby ze strefy zagrożonej

Jest kolejne siódme już ognisko ptasiej grypy w Lubelskiem, a piąte w Starym Uścimowie (powiat lubartowski). Pozostałe dwa ogniska są na terenie powiatu krasnostawskiego.

Dr hab. Jerzy Kozyra - Profesor nadzwyczajny w Zakładzie Biogospodarki i Analiz Systemowych w Instytucie Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa-Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Od 2015 ekspert w Programie Clima-East; od 2012 w MACSUR (Modelowanie wpływu zmiany klimatu na europejskie rolnictwo i bezpieczeństwo żywnościowe). Od 2008 ekspert Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi ds. Wspólnej Polityki Rolnej (zadanie: adaptacja rolnictwa do zmian klimatu), Od 2015 w BioEcon, „Nowe strategie dotyczące biogospodarki w Polsce” (HORIZON 2020)
Magazyn

Ziemia przetrwa, ale czy będzie żywność, czy będą drzewa?

ROZMOWA z dr hab. Jerzym Kozyrą z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa-Państwowy Instytut Badawczy w Puławach

Wirus jest wysoce zjadliwy, co oznacza, że jest niebezpieczny dla drobiu, szczególnie indyków i kur

Wirus zabija w kilka dni. Jak uchronić drób przed ptasią grypą?

Od wtorku do puławskiego laboratorium trafiają próbki martwych ptaków z gospodarstw ze wschodniej Polski. Badane są także padłe ptaki dzikie. Rozmowa z dr hab. Krzysztofem Śmietanką, kierownikiem Zakładu Chorób Drobiu Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Gmina Uścimów to drobiarskie zagłębie. Na wjeździe do wsi leżą maty dezynfekcyjne. Przyjechały też kontenery, które zabiorą padłe i wybite ptaki
galeria

Wieś odcięta od świata. Potwierdzone kolejne ognisko ptasiej grypy w Lubelskiem [zdjęcia]

Przejazdu pilnują radiowozy z włączonymi kogutami, na jezdni leżą maty. Do Starego Uścimowa mogą wjechać wyłącznie mieszkańcy, służby weterynaryjne, policja, straż pożarna i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Wczoraj potwierdzono kolejne, czwarte ognisko choroby.

Wirus ptasiej grypy zaatakował Lubelskie. Olbrzymie straty, zagrożone gminy w trzech powiatach [lista miejscowości]
galeria

Wirus ptasiej grypy zaatakował Lubelskie. Olbrzymie straty, zagrożone gminy w trzech powiatach [lista miejscowości]

Straty są olbrzymie. Tylko w Starym Uścimowie padło już kilkadziesiąt tysięcy indyków. Wirus ptasiej grypy, który zaatakował Lubelskie, jest bardzo niebezpieczny. – To bardzo zjadliwy wirus H5N8 – podkreśla Paweł Piotrowski, lubelski wojewódzki lekarz weterynarii.

Zdjęcie ilustracyjne

Ognisko ptasiej grypy w województwie lubelskim. Policjanci nie wpuszczają do wsi nikogo poza mieszkańcami

Najpierw było podejrzenie, że na jednej z ferm w Uścimowie Starym (powiat lubartowski) indyki się zatruły, ale padało coraz więcej ptaków, także w kolejnych dwóch gospodarstwach. Wyniki badań potwierdziły, że jest to ptasia grypa. – To bardzo zjadliwy wirus H5N8 – podkreśla Paweł Piotrowski, lubelski wojewódzki lekarz weterynarii.

– To przede wszystkim myśliwi roznoszą wirusa ASF, czego niejednokrotnie byliśmy świadkami. Nie wszyscy z nich przestrzegają zasad bioasekuracji przez co dochodzi do roznoszenia chorób zakaźnych. Dlatego będziemy dalej monitorować polowania – zapowiada przedstawicielka Lubelskiego Ruchu Antyłowieckiego

Chcą zmuszać myśliwych, żeby częściej strzelali do dzików. Będą kary za przeszkadzanie w polowaniach

Przymuszenie myśliwych do odstrzału sanitarnego dzików, nowe uprawnienia służb mundurowych i kary za przeszkadzanie w polowaniach. Takie zapisy mają się znaleźć w specustawie, która ma pomóc zwalczać afrykański pomór świń (ASF).

Od 2002 roku „Rol–Kąt” działa jako rolnicze zrzeszenie branżowe

Prezes Mirosław Zalewski: Rozwijamy działalność, inwestujemy w nowy sprzęt i technologie z dziedziny dystrybucji pasz, transportu i magazynowania

Skupują, sprzedają i szkolą rolników. Rolnicze Zrzeszenie Spółdzielcze „Rol-Kąt” działa od 26 lat

Rolnicze Zrzeszenie Spółdzielcze „Rol-Kąt” w Brzozowym Kącie (gm. Komarówka Podlaska) istnieje już 26 lat. Obecnie liczy 43 członków. A jego roczne obroty sięgają 10 mln zł

Adelita

Zimowa aukcja na Służewcu. Minister: "Nie było żadnej zapaści hodowli koni w Polsce"

12 z 58 wystawionych koni udało się sprzedać podczas Zimowej Aukcji na Służewcu. Wydzierżawiona została też utytułowana janowska klacz Pinga.

Dopłaty bezpośrednie 2019. Zaliczki dla niektórych rolników były mniejsze przez kontrole
ALARM24

Dopłaty bezpośrednie 2019. Zaliczki dla niektórych rolników były mniejsze przez kontrole

Miało być do 70 procent, a jest dużo mniej – skarży się jeden z rolników z gminy Wisznice (powiat bialski), który twierdzi, że zaliczkę na poczet płatności bezpośrednich otrzymał kilka razy niższą niż w poprzednich latach. Okazuje się, że ma to związek z kontrolami, do których co roku typowane są przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa inne obszary.

Spór odnośnie koła łowieckiego ciągnie się od 2017 roku

Awantura o polowania w powiecie bialskim. Dwugłos sądów w sprawie koła łowieckiego

We wrześniu Sąd Okręgowy w Lublinie oddalił powództwo Polskiego Związku Łowieckiego przeciwko staroście bialskiemu. Tymczasem, niespodziewanie kilka dni temu Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej uznał roszczenia koła łowieckiego Diana ze Stężycy za zasadne.

Są pieniądze dla rolników. Dwa nabory w woj. lubelskim

Są pieniądze dla rolników. Dwa nabory w woj. lubelskim

Do 20 grudnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski na tzw. małe przetwórstwo. Z kolei w najbliższy piątek Agencja rozpocznie nabór na wsparcie „Inwestycji w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000”.

Za rażące naruszenie prawa sąd wymierzył staroście 2000 zł grzywny, kolejny tysiąc starosta ma wypłacić rolnikowi, jak również zwrócić mu koszty postępowania
tylko u nas

Rolnik wygrywa ze starostą. Co miesiąc przez 20 lat ma dostawać rekompensatę za "urzędniczą bezczynność"

Dziesiątki pism, skarg, odwołań od wyroków. Wiele lat upływających pod znakiem zmian terminów rozpraw i zlecania zbędnych opinii. – Można się było zestarzeć – mówi January Grabowiecki po 21 latach walki przed sądem ze starostą, który wydał krzywdzącą go decyzję

Lubelskie: Rolnicy wyjadą w piątek na drogi. "To jest akcja ostrzegawcza"
galeria

Lubelskie: Rolnicy wyjadą w piątek na drogi. "To jest akcja ostrzegawcza"

Rolnicy znowu o sobie przypominają. Wyjadą na drogi, m.in. w Radzyniu Podlaskim.

Pinga – klacz wystawiona do dzierżawy. Kilka lat temu była na tej zasadzie w saudyjskiej stadninie Aljawza Stud

Araby znowu pod młotek. Środowisko koniarzy pisze do ministra

Lista arabów na grudniową aukcję na Służewcu, na której jest 10 klaczy ze stadniny w Janowie Podlaskim, wzburzyła środowisko koniarzy. Twierdzą, że znalazły się na niej konie zbyt cenne dla polskiej hodowli.

Jerzy Białobok

Rada do spraw hodowli koni po cichu rozwiązana

Działająca przy ministerstwie rolnictwa Rada do spraw hodowli koni w Polsce została rozwiązana tuż po aukcji Pride of Poland. – Chodziło o nasze nazwiska w tej radzie, a nie o wsparcie merytoryczne – komentuje Anna Stojanowska, która przez wiele lat nadzorowała hodowlę koni arabskich z ramienia Agencji Nieruchomości Rolnych.

Nowe obszary ochronne dla ujęć wód podziemnych koło Nałęczowa. Rolnicy boją się strat

Nowe obszary ochronne dla ujęć wód podziemnych koło Nałęczowa. Rolnicy boją się strat

Mieszkańcy gminy Nałęczów obawiają się skutków wprowadzenia kolejnych stref ochrony dla ujęć wód podziemnych. Restrykcje mogą uderzyć w tradycyjne rolnictwo.

Idą przelewy do rolników. ARiMR rozpoczęła wypłaty

Idą przelewy do rolników. ARiMR rozpoczęła wypłaty

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła wczoraj wypłatę zaliczek płatności bezpośrednich. W tym roku po raz pierwszy rolnicy otrzymują też zaliczki na poczet płatności obszarowych. Chodzi o ONW, płatność rolno-środowiskowo-klimatyczną, ekologiczną, a także premię pielęgnacyjną i premię zalesieniową.

Nikt nie przyznaje się do cielaka. "Uczynimy wszystko, aby nie trafił do utylizacji"

Nikt nie przyznaje się do cielaka. "Uczynimy wszystko, aby nie trafił do utylizacji"

Cielak z gminy Radecznica nadal bez właściciela. – Był anonimowy telefon odnośnie ewentualnego właściciela, ale to był fałszywy alarm– przyznają urzędnicy. Jednak wójt gminy zapewnia że zwierzę nie trafi do utylizacji.

Cielak czeka na właściciela

Problem z cielakiem w gminie Radecznica. Nikt go nie szuka [aktualizacja]

Problem z cielakiem. Zwierzę błąkało się od kilku dni po wsiach w gminie Radecznica. Policjanci zagonili je na jedną z posesji. Ale nikt się po cielaka nie zgłosił.

"W lubelskim oddziale wnioski nie leżą latami". ARiMR ogłasza nowe programy i ostrzega przed oszustami

"W lubelskim oddziale wnioski nie leżą latami". ARiMR ogłasza nowe programy i ostrzega przed oszustami

ARiMR ostrzega przed oszustami, ogłasza nowe programy, zapowiada wypłaty zaliczek i zapewnia, że wszystkie wnioski rozpatruje na bieżąco.

Najlepsi rolnicy Lubelszczyzny nagrodzeni. Sadownik roku: Ubiegły rok był ciężki. Ten zapowiada się znacznie lepiej
Zdjęcia
galeria

Najlepsi rolnicy Lubelszczyzny nagrodzeni. Sadownik roku: Ubiegły rok był ciężki. Ten zapowiada się znacznie lepiej

Za trud, jaki wkładają w rozwój polskiej wsi już po raz ósmy nagrodzono najlepszych rolników z Lubelszczyzny. W tym roku nagrody przyznano w czterech kategoriach – sadownictwo, ogrodnictwo, produkcja roślinna i produkcja zwierzęca.

ARiMR odpowiada Hetmanowi. "Wnioski na pewno nie leżą latami"

ARiMR odpowiada Hetmanowi. "Wnioski na pewno nie leżą latami"

Ostrzeżenie przed oszustami, informacja o naborach wniosków i zapowiedź wypłaty zaliczek na poczet płatności bezpośrednich. Dyrektor lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Krzysztof Gałaszkiewicz (PiS) odpowiadając na apel europosła Krzysztofa Hetmana (PSL) przestawili też dane z wykonania PROW-u

Mieszkańcy Bukowic i innych okolicznych wsi nie chcą w swoim sąsiedztwie olbrzymiej fermy drobiu
Alarm 24

Mieszkańcy przeciwko wielkim kurnikom. "To już nie będzie wsi spokojna, wsi wesoła"

Mieszkańcy Bukowic i okolicznych wsi w gminie Leśna Podlaska nie chcą w swoim sąsiedztwie fermy drobiu. Cztery wielkie kurniki mają powstać w bliskiej odległości od domów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium