Główne zadania to – przeprowadzanie wywiadów – bezpośrednich lub telefonicznych, w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej. Poza tym, zebranie danych zgodnych z kluczem pytań, ale też, w sytuacji alarmowej, przejęcie zadań innych rachmistrzów terenowych. Do 8 lipca urzędy gmin prowadzą nabór kandydatów do pracy przy spisie rolnym.
Nabór na rachmistrzów do Powszechnego Spisu Rolnego, który będzie przeprowadzany od 1 września do 30 listopada br., rozpoczął się w całej Polsce w poniedziałek 15 czerwca. Rachmistrzem spisowym może zostać osoba pełnoletnia, mieszkająca na terenie danej gminy, która posiada wykształcenie co najmniej średnie a także „posługuje się językiem polskim w mowie i w piśmie” – informuje Główny Urząd Statystyczny.
Pracy nie otrzymają osoby skazane za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Osoby zainteresowane pomocą przy spisie rolnym powinny zgłosić się do urzędu gminy, „gdzie podają swoje imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu”, a także inne informacje.
„Kandydaci otrzymają od urzędu gminy informacje o dacie i miejscu szkolenia, którego ukończenie z wynikiem pozytywnym będzie warunkiem koniecznym do uzyskania możliwości kwalifikacji na rachmistrza.” – zaznaczają pracownicy US.
Podczas egzaminu kandydaci będą posługiwać się władnym urządzeniem mobilnym z dostępem do internetu. Zaś sam egzamin po szkoleniu będzie się odbywać za pomocą aplikacji internetowej.
Jak podaje GUS, „o uzyskaniu statusu rachmistrza decyduje liczba punktów zdobytych przez kandydata i kolejność zgłoszeń podczas naboru (ważne w przypadku uzyskania przez kandydatów jednakowej liczby punktów).”
W Lubelskiem potrzeba 685 rachmistrzów spisowych. Najwięcej w Lublinie – 22, w innych większych miastach: w Białej Podlaskiej i Zamościu – po 8, a w Chełmie – 7.
Szczegółowe informacje dotyczące trwającego naboru można uzyskać bezpośrednio w siedzibie poszczególnych urzędów gminy czy też na stronach internetowych tych samorządów.
Wynagrodzenie
Rachmistrz terenowy wykonuje czynności w ramach prac spisowych, za które otrzymuje wynagrodzenie. Jest ono ustalone jako iloczyn stawki w wysokości 37 zł brutto i liczby przeprowadzonych bezpośrednich wywiadów z użytkownikiem gospodarstwa rolnego, skutkujących prawidłowym spisaniem gospodarstwa rolnego.