Trwa rozruch Biura Projektowo-Konstrukcyjnego na terenie Zespołu Szkół Techniki Rolniczej im. W. Witosa w Piotrowicach. Na miejscu, w przystosowanych pomieszczeniach warsztatów szkolnych, grupa 10 konstruktorów będzie pracować nad projektami pojazdów rolniczych przyszłości
Biuro Projektowo-Konstrukcyjne w Piotrowiach w gm. Strzyżewice działa w ramach Instytutu Elektrotechniki w Warszawie. Jest także w Sieci Badawczej Łukasiewicz, która skupia 38 instytutów prowadzących prace badawcze nad budową rolniczych pojazdów elektrycznych i hybrydowych.
– Umowa pomiędzy naszą szkołą, Starostwem Powiatowym w Lublinie a warszawskim instytutem była podpisana 24 lutego. Na potrzeby biura przygotowaliśmy pomieszczenia w budynkach naszych warsztatów – mówi Janusz Baran, dyrektor Zespołu Szkół Techniki Rolniczej w Piotrowicach.
– W pracowni uczniowie szkoły będą mogli zdobywać doświadczenie w zakresie konstrukcji pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Przewidziane są bowiem praktyki dla małych grup uczniów – dodaje dyrektor.
– Chcemy wykorzystać zaplecze, które posiada szkoła, nie tylko techniczne, ale również dać szansę uczniom w postaci praktyk, absolwentom w postaci stażu i ewentualnie pracy – dodaje Jacek Szczot, dyrektor Instytutu Elektrotechniki w Warszawie. W ramach współpracy uczniowie z Piotrowic niebawem odwiedzą warszawski instytut.
Obecnie w Piotrowicach konstruktorzy pracują nad małym autem użytkowym do gospodarstw sadowniczych, ogrodniczych, typu gator od John Deere, o napędzie elektrycznym lub hybrydowym. Konstruktorzy wykorzystują najnowsze technologie w pracach nad pojazdami rolniczymi. – W rolnictwie jest to przyszłość. Myślę, że kombajny, maszyny rolnicze czy nowoczesne ciągniki rolnicze, które w tej chwili są produkowane, będą mogły w perspektywie skorzystać z tych najnowocześniejszych technologii – dodaje Janusz Baran.
Placówka w Piotrowicach została wybrana z kilku powodów. Pierwszy to lokalizacja w pobliżu Lublina, drugi – dobre zaplecze techniczne, trzeci – zdolna i głodna wiedzy młodzież. Szkoła w Piotrowicach posiada ponad pięćdziesięcioletnią tradycję oraz dobre warunki lokalowe.