Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

28 października 2014 r.
13:00
Edytuj ten wpis

Czy da się zarobić na ślimakach? W woj. lubelskim jest już 10 hodowli

0 41 A A

W Lubelskiem funkcjonuje dziesięć gospodarstw zajmujących się hodowlą ślimaków. Hodowcy mięczaków przekonują, że zajęcie nie jest łatwe

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Hodowla ślimaków nie jest bardzo wymagająca, ale pracochłonna - przekonuje Tomasz Stempień, hodowca ślimaków z gospodarstwa Ecosnails w Stanisławowie Drugim w woj. łódzkim. - Pracy rzeczywiście jest bardzo dużo, bo przy ślimakach cały czas trzeba coś robić - potwierdza Kazimierz Grzywaczewski, sołtys Zamołodyczowa (powiat włodawski), współwłaściciel gospodarstwa, w którym hoduje się ślimaki.

Najpierw produkcja stada

Hodowlę można zacząć na trzy sposoby, od zakupu: jajeczek, małych ślimaków lub reproduktorów. Na tę ostatnią możliwość zdecydował się właśnie sołtys Zamołodyczowa. W lutym wspólnie z zięciem kupili 55 tysięcy ślimaków rasy Helix aspersa Müller (mały szary - petit gris), czyli właśnie tzw. reproduktorów.

I zaczęli produkcję stada. Mięczaki zostały umieszczone na hali reprodukcyjnej o pow. 2 tys. mkw. w tzw. ulach. Do specjalnych kuwet ślimaki zniosły kokony. Następnie jaja z kokonów umieszcza się w wylęgarni. Po dwóch tygodniach wykluwają się ślimaki. Następnie są przenoszone do ogrzewanych tuneli, a później parków hodowlanych. Są to kwatery na świeżym powietrzu, odpowiednio przygotowane i zabezpieczone np. przed gryzoniami i uniemożliwiające ucieczkę. Ślimaki cały czas są dokarmiane. - Dziennie wysypuje się ok. 300 - 400 kilogramów paszy - wylicza Grzywaczewski.

Hodowlę można zacząć od różnych ilości. - Niektórzy zaczynają od tony, ale są i tacy co na start kupują 30 ton. W województwie lubelskim jest jeden taki hodowca - mówi Tomasz Stempień.

Zbiory przed zimą

Hodowcy z gminy Stary Brus są w tej chwili w trakcie zbioru ślimaków. - Trzeba to zrobić przez mrozami. Dziennie jedna osoba jest w stanie zebrać do 200 kilogramów ślimaków - opowiada Kazimierz Grzywaczewski.

Później ślimaki się dokładnie myje (trwa to nawet trzy dni) i suszy. Pakowane są w worki po 5 kilogramów. Ale nie wszystkie ślimaki z hodowli od razu zostaną sprzedane. Niektóre są za małe. - Będą musiały poczekać do przyszłego sezonu - dodaje Grzywaczewski.

Te mięczaki, które nie urosły do odpowiedniej wagi, zostaną zahibernowane. Prześpią do następnego sezonu w specjalnych chłodniach.

Niełatwy zarobek

Ile kosztują ślimaki? - Te najlepsze, pierwszej klasy kosztują 16 złotych za kilogram - podaje Grzywaczewski. - Najtańsze, 5-gramowe można sprzedać za 8 zł/kg. Mniejszych już nie da się sprzedać. Poza tym takie najmniejsze najkorzystniej dotuczyć i sprzedać dopiero w przyszłym sezonie.

Trzeba pamiętać, że wtedy cena za nie będzie już odrobinę niższa. - Jeśli ślimak jest dotuczany, to na jego muszli robi się garb. Takie ślimaki są o złotówkę tańsze - wyjaśnia Grzywaczewski.

W woj. lubelskim jest zarejestrowanych 17 hodowli ślimaków. - Z tym, że siedem z nich zawiesiło swoją działalność - zaznacza Maja Kusy z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Lublinie. - W tym roku zostały zarejestrowane trzy hodowle - dodaje.

Pozostałe informacje

Ukrył się przed policją... w pokrowcu na ubrania

Ukrył się przed policją... w pokrowcu na ubrania

42-latek z Zamościa wybrał pomysłową, lecz nietrafioną kryjówkę przed policjantami. Poszukiwany do odbycia kary więzenia ukrył się pod stertą odzieży w pokrowcu na ubrania.

Śmiertelny wypadek na drodze. Policja poszukuje świadków

Śmiertelny wypadek na drodze. Policja poszukuje świadków

Chełmscy policjanci poszukują świadków tragicznego wypadku do którego doszło w październiku na drodze krajowej nr 12.

Bramkarz Górnika Łęczna kontuzjowany

Bramkarz Górnika Łęczna kontuzjowany

Górnik Łęczna od wtorku zaczyna przygotowania do kolejnego meczu w Betclic I Lidze. W niedzielę zielono-czarni zagrają na wyjeździe z Wisłą Płock i będą musieli poradzić sobie bez swojego bramkarza

Zamojski Dom Kultury mieście się przy ul. Partyzantów 13
15 listopada 2024, 18:00

Sześć dekad domu kultury. Jubileuszowa gala wkrótce

Najpierw był powiatowym, później wojewódzkim, a od jakiegoś czasu już miejskim. Ale cały czas działa pod tym samym adresem i w swojej siedzibie zorganizuje galę z okazji jubileuszu. Zamojski Dom Kultury świętuje swoje 60-lecie.

29-latek zadźgał partnera swojej matki
WIDEO
film

29-latek zadźgał partnera swojej matki

Nawet dożywocie może grozić 29-latkowi, który oskarżony jest o zabójstwo 42-letniego partnera swojej matki. Mężczyzna przyznał się do dokonania zbrodni.

ilustracyjne zdjęcie
biała podlaska

Białorusin przez 5 lat szpiegował lotnisko. Pomagał mu Polak

Przez pięć lat Nikolay M. śledził lotnisko w Białej Podlaskiej. Prokuratura oskarża go szpiegostwo na rzecz białoruskiego wywiadu. Pomagał mu w tym Polak.

Osoby bezdomne najczęściej ukrywają się w pustostanach. Policja w okresie jesienno-zimowym prowadzi patrole prewencyjne sprawdzając czy koczują tam osoby potrzebujące pomocy

Pierwszy przypadek wychłodzenia na Lubelszczyźnie. Zwracajmy uwagę na bezdomnych

Policjanci z Opola Lubelskiego wyjaśniają okoliczności śmierci 49-letniej mieszkanki Karczmisk. Prawdopodobną przyczyną śmierci było wychłodzenie. To pierwszy przypadek w tym sezonie na Lubelszczyźnie.

Inwestycje drogowe na Ponikwodzie! Drogi, chodniki i węzeł przesiadkowy.
WTOREK NA DZIELNI
film

Inwestycje drogowe na Ponikwodzie! Drogi, chodniki i węzeł przesiadkowy.

Gdzie powstanie droga, a gdzie chodnik czy oświetlenie – o inwestycjach w poszczególnych dzielnicach Lublina w nowym programie "Wtorek na dzielni" pytamy dyr. Grzegorza Malca, szefa Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie.

Przedstawicielki Cementu-Gryfa Chełm stawały na podium zawodów w Krakowie

Dobre występy przedstawicieli Cementu-Gryfa Chełm podczas zawodów w Krakowie i Zgierzu

W Krakowie rozegrany został Międzynarodowy Turnieju im. Władysława Bajorka. Zawody odbyły się w trzech grupach wiekowych, wśród dzieci, młodzików i kadetów. Wzięli w nich udział zawodnicy z Polski, Węgier, Ukrainy, Czech, Armenii, Danii, Chorwacji, Jordanii i Słowacji.

Klaudia Kudełko
古典音樂

Z Zamościa do Pekinu z nieznanym utworem Chopina

Pekin, Szanghaj, Xiamen, Chengdu, Chongqing i Shenzhen – w tych miastach zagra Klaudia Kudełko, pianistka z Zamościa, zdobywczyni nagrody specjalnej Outstanding Performance Prize za najlepszy występ na żywo w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Co zagra? Nieznany dotąd utwór Chopina.

Jubileuszowa edycja Targów Energetycznych ENERGETICS w Lublinie
galeria

Jubileuszowa edycja Targów Energetycznych ENERGETICS w Lublinie

Premierowe produkty, usługi i rozwiązania dla energetyki, szkolenia produktowe, panele dyskusyjne, seminaria oraz specjalistyczny program konferencyjny – tak zapowiada się jedno z najważniejszych wydarzeń dedykowane branży energetycznej – 15 edycja Targów Energetycznych ENERGETICS, które odbędą się w dniach 19 – 21 listopada 2024 roku. (Targi Lublin S.A., ul. Dworcowa 11).

Lubelskie CBŚP zlikwidowali linię produkcyjną narkotyków
ZDJECIA i WIDEO
galeria
film

Lubelskie CBŚP zlikwidowali linię produkcyjną narkotyków

Blisko tonę narkotyków o łącznej wartości 43 mln złotych zlikwidowali policjanci Centralnego Biura Śledczego z Lublina. Decyzją Sądu zamieszani w sprawę zostali tymczasowo aresztowani.

Dlaczego warto zmienić opony na zimowe?

Dlaczego warto zmienić opony na zimowe?

Zbliżająca się zima to doskonały moment, aby zastanowić się nad zmianą opon na zimowe. Wiele osób zastanawia się, czy to konieczne. Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak, szczególnie jeśli zależy nam na bezpieczeństwie jazdy zimą. Opony zimowe są zaprojektowane tak, aby zapewnić lepszą przyczepność na śliskiej nawierzchni, co jest kluczowe podczas jazdy po oblodzonych czy zaśnieżonych drogach.

Hojność coraz większa. Rekordowa kwesta na cmentarzu
galeria

Hojność coraz większa. Rekordowa kwesta na cmentarzu

O blisko 3 tys. zł więcej niż rok temu trafiło do puszek kwestarzy podczas zorganizowanej w weekend w Zwierzyńcu zbiórki pieniędzy na ratowanie zabytkowych nagrobków.

Szymon Ładniak będzie miał okazję na występ w Grand Prix Makau

Szymon Ładniak wystartuje w prestiżowym wyścigu Grand Prix Makau

Szymon Ładniak idzie śladami Roberta Kubicy. Lublinian w listopadzie będzie miał okazję wystąpić w prestiżowym Grand Prix Makau.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!