Od 5 do 7,6 tysiąca złotych na hektar – takiej wysokości wsparcie mogą otrzymać rolnicy za posadzenie lasu. Wnioski o przyznanie premii można składać do 1 sierpnia w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
– W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2004–2006 w województwie lubelskim zostało zalesionych 2 tys. 200 hektarów. Zaś w przypadku PROW na lata 2007-2013 było to blisko 3 tysiące hektarów – wylicza Krzysztof Gałaszkiewicz, dyrektor lubelskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. – Zaś w pierwszym naborze w ramach PROW na latach 2014–2020 powierzchnia zalesiona wyniosła 171 hektarów. Obecnie trwa drugi nabór wniosków.
Rozpoczął się 1 czerwca br. Wnioski o przyznanie wsparcia na zalesienie należy składać w biurach powiatowych ARiMR. – Na razie wpłynął jeden wniosek z powiatu lubartowskiego na zalesienie 1,37 ha – mówi dyr. Gałaszkiewicz. – W pierwszym naborze w ubiegłym roku mieliśmy 63 wnioski.
Teraz w porównaniu z poprzednim rokiem jest kilka zmian. – Zwiększyły się bowiem możliwości zalesiania – dodaje Gałaszkiewicz.
Istnieje bowiem możliwość otrzymania pomocy finansowej na zalesienie do m.in. nieużytków, jak też do terenów, na których były wcześniej stawy, do gruntów zadrzewionych i zakrzaczonych znajdujących się na użytkach rolnych, jak też do: rowów, nieutwardzonych dróg dojazdowych, pasów zadrzewień czy też żywopłotów.
Jeśli dla gruntów, które mają być przeznaczone na zalesianie nie ma opracowanego planu zagospodarowania przestrzennego oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, rolnik może dołączyć do wniosku o sporządzenie planu zalesienia decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, określającej grunty przeznaczone do zalesienia.
– Minimalna powierzchni do zalesienia wynosi 0,10 ha, zaś szerokość terenu, na którym ma zostać posadzony las musi być większa niż 20 metrów – podaje dyrektor Gałaszkiewicz.
Wszystkie wnioski o przyznanie wsparcia zostaną poddane ocenie punktowej. Po zakończeniu naboru zostanie stworzona ogólnopolska lista rankingowa.
– Aby wniosek został w ogóle zakwalifikowany, należy uzyskać minimum 6 punktów – zaznacza dyrektor lubelskiego oddziału ARiMR. – Punkty można otrzymać, kiedy np. grunty zalesieniowe przylegają do lasu. Lub też wtedy, kiedy te grunty są położone przynajmniej w części w województwie o lesistości poniżej 30 procent.
Wysokość wsparcia, które można uzyskać na posadzenie lasu wynosi od 5 tys. zł do 7,6 tys. zł na hektar. – Pomoc jest uzależniona m.in. od nachylenia terenu i od gatunku drzew – liściastych czy iglastych – mówi Gałaszkiewicz. – Za drzewa liściaste premia jest wyższa.
Dodatkowe pieniądze można otrzymać w przypadku, kiedy posadzony las zostanie ogrodzony.