Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

12 maja 2017 r.
12:58

Majowe przymrozki zaszkodziły truskawkom. Będą droższe. "Przez 30 lat nie widziałem czegoś takiego"

0 17 A A
Niska temperatura zniszczyła większość upraw truskawek w Pachnowoli (gm. Puławy). Właściciel plantacji Marek Krzesicki szacuje, że u niego straty sięgną 60 procent
Niska temperatura zniszczyła większość upraw truskawek w Pachnowoli (gm. Puławy). Właściciel plantacji Marek Krzesicki szacuje, że u niego straty sięgną 60 procent (fot. Radosław Szczęch)

W tym roku owoców będzie mniej i będą droższe. Wszystko przez majowe przymrozki. Rolnicy liczą straty. Czy będą mogli liczyć na pomoc państwa?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- 30 lat uprawiam truskawki i czegoś takiego jeszcze nie widziałem – mówi Marek Krzesicki, hodowca z Pachnowoli (powiat puławski). Jak szacuje, straty w tym roku wyniosą około 60 procent z 5,3 hektara jego upraw.

– Na jednym krzaku są po dwa, trzy zdrowe kwiaty. To bardzo mało. Taka hodowla wymaga sporych nakładów i dzisiaj nie wiem, czy to się zwróci. Dużo będzie zależało od tegorocznych cen owoców – dodaje rolnik. Jako jeden z pierwszych w gminie złożył oświadczenie o stratach, dzięki któremu może otrzymać wojewódzką pomoc.

Majowe przymrozki zaszkodziły m.in. plantacjom truskawek, których w gminie Puławy jest najwięcej. Poszkodowani rolnicy mogą skorzystać z preferencyjnych kredytów. Możliwe jest też rządowe wsparcie w maksymalnej wysokości 15 tys. euro. Warunkiem jest jednak złożenie oświadczenia o poniesionych stratach, które potwierdzi specjalna komisja.

Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w całym kraju pracuje 199 komisji ds. szacowania strat w rolnictwie. W Lubelskiem jest ich około 30. – Najwięcej z nich pracuje w powiecie opolskim, jak też na północy województwa – informuje Radosław Brzózka, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego.

Komisja taka działa m.in. w gminie Końskowola. – Na razie tego rodzaju oświadczenia złożyło u nas ok. sześciu osób, więc zainteresowanie nie jest wysokie, ale do 19 maja czekamy na kolejne wnioski – mówi Stanisław Gołębiowski, wójt gminy Końskowola. Dodaje, że rolnicy, którzy ponieśli straty mają szansę także na jednorazowe umorzenie podatków.

– Taka możliwość wchodzi w grę, jeśli dana osoba udowodni, że straciła płynność finansową i nie jest w stanie ich zapłacić – precyzuje wójt, który jednocześnie zaznacza, że gmina nie będzie wypłacać odszkodowań z własnej kasy. – Od tego są firmy ubezpieczeniowe – dodaje.

Przypomnijmy, że każdy plantator i hodowca, który otrzymuje dopłaty bezpośrednie ma obowiązek ubezpieczyć co najmniej 50 proc. upraw i zwierząt znajdujących się w gospodarstwie rolnym od niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Jeśli rolnik takiego ubezpieczenia nie ma, kwota pomocy będzie o połowę niższa.

To, czy osoby, które poniosły straty (przynajmniej 70 procent upraw) w wyniku niskich temperatur otrzymają ministerialną pomoc, będzie zależało od decyzji ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela.

– Liczymy na to, że minister uruchomi te środki. Te pieniądze są dostępne i znajdują się obecnie w specjalnej rezerwie. Wojewoda złoży wniosek o przyznanie tego rodzaju pomocy po tym, jak zakończymy szacowanie zniszczeń – wyjaśnia rzecznik wojewody.

Plantatorzy liczą straty, a konsumenci zastanawiają się, o ile wzrosną ceny owoców. – Na pewno będzie drożej – mówi dr Bożena Nosecka, kierownik Zakładu Ekonomiki Ogrodnictwa w Instytucie Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – Państwowy Instytut Badawczy. – O ile? Tego nie wiem, na takie informacje jest jeszcze za wcześnie.

Jej zdaniem, mniej będzie czereśni, moreli, brzoskwiń i pierwszych, wczesnych truskawek.

Ważne dla plantatorów

Na formularze od rolników do 22 maja będą czekać pracownicy UG Puławy (pok. 212). Do 26 maja na oświadczenia o poniesionych stratach poczekają z kolei w UG Janowiec (pok. 1).

Pozostałe informacje

Koniec sezonu w lubelskim Teatrze Andersena. Ostatnie spektakle przed wakacjami
25 maja 2024, 16:00

Koniec sezonu w lubelskim Teatrze Andersena. Ostatnie spektakle przed wakacjami

Koniec sezonu w Teatrze Andersena coraz bliżej. Jest to ostatni moment żeby odwiedzić Teatr przed wakacjami.

Średniowieczna ostroga i podkowa oraz starożytne ciosło na hrubieszowskiej ziemi

Średniowieczna ostroga i podkowa oraz starożytne ciosło na hrubieszowskiej ziemi

O tym, że w naszym regionie możemy znaleźć relikty z dawnych epok nie trzeba nikogo przekonywać. Do konserwatora zabytków trafiły kolejne artefakty.

Dni Tomaszowa Lubelskiego 2024. Imprezy przez cały tydzień
24 maja 2024, 12:00

Dni Tomaszowa Lubelskiego 2024. Imprezy przez cały tydzień

Od najbliższego piątku (24 maja) aż do kolejnej niedzieli (2 czerwca) potrwają tegoroczne Dni Tomaszowa Lubelskiego. Będą koncerty, wystawy, imprezy sportowe i wiele trakcji dla najmłodszych.

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila
WIDEO
film

„Łowcy głów” z Lublina i Szczecina złapali pedofila

Działania policjantów z KWP w Lublinie oraz KWP w Szczecinie doprowadziły do zatrzymania poszukiwanego listem gończym pedofila. Mężczyzna najbliższe dwa lata spędzi w więzieniu.

Michał Wasilewski W 2019 roku otrzymał Fryderyka w kategorii płyta roku muzyka elektroniczna za album „Gradient” XXANAXXU. Ma na swoim koncie współpracę z indywidualnymi artystami takimi jak: Ania Karwan, Bovska, Quebonafide, Marika, Pezet, Małolat, Reni Jusis, Vnm, Wojciech Waglewski, Ras czy Ten Typ Mes.

Beksiński.Live 2024: muzyka inspirowana obrazami Beksińskiego

Dziś w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak Wishlake. Z Michałem Wasilewskim rozmawiamy o inspiracjach, muzyce i obrazach Zdzisława Beksińskiego.

Sport to zdrowie, ale z głową
WIDEO
film

Sport to zdrowie, ale z głową

W kolejnym odcinku Dziennika dla Zdrowia zapytaliśmy trenera personalnego Wojciecha Brodaczewskiego jak wygląda jego praca, co należy zrobić aby osiągnąć najlepsze efekty na siłowni i dlaczego na początku lepiej zacząć ćwiczyć z trenerem niż samemu.

Lotniczy Dzień Dziecka: loty, skoki i rozmowy
NASZ PATRONAT
26 maja 2024, 10:00

Lotniczy Dzień Dziecka: loty, skoki i rozmowy

Już w najbliższą niedzielę na terenie Lubelskiego Aeroklubu w Radawcu: Lotniczy Dzień Dziecka. A przy okazji będzie można wesprzeć szczytny cel.

Darmowa atrakcja z Pepsi
galeria
film

Darmowa atrakcja z Pepsi

Do niedzieli (26 maja) w Lublinie w pobliżu placu Litewskiego i deptaka, przy Galerii Centrum można spotkać wyjątkową atrakcję, która z pewnością przypadnie do gustu fanom nietypowych instalacji miejskich.

Dni Łukowa 2024: Ania Wyszkoni będzie gwiazda ostatniego dnia imprezy

Dni Łukowa 2024: Ania Wyszkoni, Kubańczyk i Andrzej Rybiński

Do tego triathlon w Zimnej Wodzie, zlot motocyklowy i jeszcze więcej koncertów. Wszystko przez trzy dni: w najbliższy weekend w Łukowie.

Skąd biorą się ubrania w lumpeksie?

Skąd biorą się ubrania w lumpeksie?

Lumpeksy, zwane także second-handami, zyskały ogromną popularność w ostatnich latach. Dla jednych są sposobem na odnalezienie unikalnych, modnych ubrań za niewielkie pieniądze, dla innych – świadomym wyborem ekologicznym. Ale skąd właściwie pochodzą te ubrania? Odpowiedź na to pytanie prowadzi nas do miejsc, które są kluczowym ogniwem w tym procesie – hurtowni ubrań używanych.

Uczniowie świętowali 550 lat województwa lubelskiego
galeria

Uczniowie świętowali 550 lat województwa lubelskiego

Przepiękna rocznica, pięknego województwa, które ma wspaniałą historię, a przede wszystkim miało i ma wspaniałych mieszkańców – tak mówiła Agnieszka Szczebiot, dyrektorka Zespołu Szkół Specjalnych przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie z okazji świętowania jubileuszu 550-lecia Województwa Lubelskiego.

Miasto świętuje cały weekend. Będą koncerty i atrakcje dla dzieci
25 maja 2024, 17:00

Miasto świętuje cały weekend. Będą koncerty i atrakcje dla dzieci

Cały najbliższy weekend Biłgoraj będzie świętował. Dni miasta to okazja do wybrania się na kilka koncertów. Nie zabranie również animacji dla najmłodszych.

MKS Lublin zagra w Final Four mistrzostw Polski juniorek młodszych

MKS Lublin zagra w Final Four mistrzostw Polski juniorek młodszych

Juniorki młodsze MKS Lublin dopiero co wygrały turniej ćwierćfinały mistrzostw Polski. A już w piątek rozpoczną batalię w Final Four. Impreza znowu odbędzie się w hali Globus.

Azoty nadal przynoszą milionowe straty. Jest nowy raport

Azoty nadal przynoszą milionowe straty. Jest nowy raport

Zakłady Azotowe "Puławy" oraz należące do nich spółki nie najlepiej rozpoczęły rok 2024. W pierwszym kwartale chemiczny potentat przyniósł stratę netto rzędu 146 mln zł. Wśród przyczyn problemów firmy jej zarząd wymienia niski popyt oraz spadek cen na światowych rynkach.

zdjęcie ilustracyjne

Na przyjęciu rodzinnym groził granatem. Policjanci musieli go obezwładnić

Mieszkaniec powiatu lubelskiego groził policjantom granatem. Wcześniej zrobił awanturę na rodzinnym przyjęciu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium