Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

6 lutego 2019 r.
16:14

Wynalazki badaczki z Lublina pomagają ratować pszczoły

0 3 A A

Rozmowa z dr hab. Anetą Ptaszyńską z Zakładu Botaniki i Mykologii Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Marie Curie-Skłodowskiej. Badaczka z Lublina wynalazła innowacyjne preparaty, pomagające ratować chore pszczoły

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Dlaczego pszczoły, skąd zainteresowanie tymi owadami?

– Podczas swojego doktoratu zajmowałam się owadami. Pszczoły są dużym wyzwaniem, nie tylko badawczym. Te zapylacze są także bardzo ważne dla naszego ekosystemu. Zapylaczy jest coraz mniej, na całym świecie obserwuje się wymieranie tych pożytecznych owadów, dlatego też moje badania poszły w tym właśnie kierunku.

• Jak długo trwały badania nad preparatami na pszczele dolegliwości?

– Dla mnie te badania trwają długo, bo już ponad 7 lat, choć ostatnio dowiedziałem się, że jeśli chodzi o preparaty dla pszczół, to była to najszybsza komercjalizacja w Polsce. Swoje badania rozpoczęłam w 2011 roku. Po kilku latach, spośród kilkudziesięciu ekstraktów, naszemu zespołowi udało się uzyskać ten najskuteczniejszy. Mieliśmy też sporo szczęścia, bo od razu wyłoniliśmy takie dawki, które dają oczekiwany efekt.

• Jeden z wynalezionych preparatów zwalcza nosemozę – jedną z najczęstszych chorób pszczół. Co to za choroba?

– Nosemoza jest choroba grzybową, pasożytniczą, która powoduje skrócenie życia pszczół. Choroba bardzo łatwo i szybko się rozwija, ponieważ pszczoły mogą się nią bardzo łatwo zakazić. Pasożyty powodujące chorobę rozwijają się wewnątrz komórek jelita pszczół. Tam też intensywnie się namnażają. Gdy są już dojrzałe, komórka jelita pęka i zarodniki są uwalniane do światła jelita. Wtedy zakażają albo komórki jelita tej samej pszczoły, w efekcie doprowadzając do śmierci owada lub wraz z kałem są wydalane na zewnątrz. Niestety wydalony kał jest bardzo słodki i przyciąga pszczoły. Owady te lubią wszystko to co słodkie i ten kał zlizują. W ten sposób dochodzi do kolejnych zakażeń i choroba się rozprzestrzenia. Choć nie jest to jedyna droga zakażenia. Pszczoły dzielą się między sobą pokarmem, przekazując sobie w ten sposób i chorobę. Przy mocnym zakażeniu rodzina pszczela może nie przetrwać nawet zimy.

• Do tej pory nie udało się znaleźć skutecznego leku na nosemozę?

– Taki lek istnieje. Na nosemozę jest antybiotyk. To fumagilina. Jednak grzyby wywołujące chorobę zaczynają się już na ten lek uodparniać. Pszczoły chorują mimo podawania antybiotyku. Chodzi jednak o coś innego. W Unii Europejskiej obowiązuje zakaz podawania antybiotyków i sulfonamidów (grupa organicznych związków chemicznych, które hamują wzrost kolonii bakterii – red.) pszczołom. Pozostałości tych substancji mogą bowiem znajdować się w miodzie, który spożywamy. Mogą też wywoływać u ludzi dość poważne powikłania jak np. trombocytopenię (małopłytkowość – red.). Z tych też powodów nie można ich stosować. Okazuje się, że w ślad za krajami Unii Europejskiej idą też inne państwa. Ostatnio zostałam zaproszona do Kanady, która również wycofuje się z mocnej chemii i szuka alternatywnych rozwiązań. Preparatów, które są bezpieczne i dla pszczół, i dla człowieka. Podczas pobytu w Kanadzie opowiadałam o naszych rozwiązaniach.

• Czy probiotyk na nosemozę został już opatentowany?

– Odnośnie naszego drugiego preparatu, czyli probiotyku dla pszczół, to zgłoszenie patentowe zostało wysłane w 2017 r. Jeśli chodzi o preparat oparty na ekstraktach roślinnych, to było to wcześniej, bo już w 2015 r. Jednak procedury w urzędzie patentowym są długie i cały czas trwają. Mamy już potwierdzenie o tzw. czystości patentowej, czyli informację, że nie ma żadnych przeszkód jeśli chodzi o opatentowanie naszego wynalazku. Informacja o wydaniu patentu może przyjść już niedługo.

• Czy probiotyk jest już dostępny na rynku?

– Naszym odkryciem zainteresowała się firma produkująca leki weterynaryjne, więc preparat oparty na naszym pomyśle dotyczącym zastosowania ekstraktów roślinnych jest już w sprzedaży. Drugi pomysł to są preparaty probiotyczne, dodatkowo zabezpieczające przed chorobą. To taki lakcid dla pszczół, bakterie dedykowane specjalnie tym owadom. Ponieważ nosemoza rozwija się w jelicie pszczół to chcieliśmy właśnie ten fragment przewodu pokarmowego zabezpieczyć, aby nie dostały się do niego zarodniki. Tych bakterii szukaliśmy oczywiście u pszczół. Udało nam się wyizolować 14 szczepów bakterii, na które pszczoły dobrze reagowały. Ten drugi preparat, czyli probiotyk dla pszczół, też lada chwila ma trafić na rynek. Również dzięki współpracy z tą samą firmą. 

Nagrody i wyróżnienia 2018

• srebrny medal przyznany na 70. Międzynarodowych Targach „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty” iENA w Norymberdze

• zwyciężczyni 9. edycji ogólnopolskiego konkursu „Innowacja jest kobietą” organizowanego przez Fundację Kobiety Nauki.

• złoty medal przyznany przez World Invention Intellectual Property Associations (WIIPA) na Europejskich Targach Kreatywności i Wynalazczości Euroinvent w Iasi (Rumunia)

• międzynarodowa nagroda EIFFEL przyznawana przez Francuską Federację Wynalazców.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Policjantka z lubelskiej komendy straciła dom w pożarze. Ruszyła zbiórka

Dom policjantki z lubelskiej komendy kilka tygodni temu stanął w płomieniach. Spalił się prawie cały dobytek rodziny. Ruszyła zbiórka na odbudowę.

Najlepsze firmy faktoringowe dla małych i średnich firm – które rozwiązanie warto wybrać?

Najlepsze firmy faktoringowe dla małych i średnich firm – które rozwiązanie warto wybrać?

Firmy faktoringowe należące do PZF (Polskiego Związku Faktorów) sfinansowały ponad 21 mln faktur od stycznia do września 2024 roku, polepszając płynność finansową przedsiębiorców, którzy wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Dlaczego małe i średnie firmy, szczególnie współpracujące z większymi kontrahentami, powinny korzystać z faktoringu?

Jak wybrać prezent dla dziewczynki na święta?

Jak wybrać prezent dla dziewczynki na święta?

W sklepach pełno jest kolorowych zabawek, które kuszą swoim wyglądem i różnorodnością. Wybór odpowiedniego prezentu dla dziewczynki na święta może być jednak wyzwaniem, szczególnie jeśli zależy Ci na tym, aby prezent był atrakcyjny, trwały i posiadał walory edukacyjne.

5 powodów, dla których warto przejść na ekologiczne foliopaki do wysyłki

5 powodów, dla których warto przejść na ekologiczne foliopaki do wysyłki

Foliopak kurierski to bardzo popularne opakowanie wykorzystywane do przesyłek. Jednak zwykły model foliowy niekoniecznie jest przyjazny dla środowiska. Na szczęście nowoczesne technologie pozwalają na wyszukiwanie rozwiązań pozwalających lepiej zatroszczyć się o naszą planetę. Jednym z nich jest foliopak eko – oto powody, dla których warto na niego postawić!

Prywatne wizyty i konsultacje lekarskie. Praktyczny miniporadnik dla pacjentów

Prywatne wizyty i konsultacje lekarskie. Praktyczny miniporadnik dla pacjentów

Umawianie wizyt i konsultacje lekarskie online – niezbędnik pacjenta

Gdzie jest pani Krystyna? Pojechała czerwona damką i ślad po niej zaginał

Gdzie jest pani Krystyna? Pojechała czerwona damką i ślad po niej zaginał

Zaginęła pani Krystyna z gminy Lubartów. Policja apeluje o pomoc w poszukiwaniach 65-latki.

Elegancja, komfort i oszczędność... Przegląd materacy do łóżka od polskiego producenta Snoovio

Elegancja, komfort i oszczędność... Przegląd materacy do łóżka od polskiego producenta Snoovio

Materace piankowe Snoovio to atrakcyjna propozycja dla osób, którym zależy na jakości snu. Produkowane są przez firmę Qemetica - lidera w produkcji pianek o ponad 50-letnim doświadczeniu. Użycie w ich strukturze pianki termoelastycznej, hybrydowej i konwencjonalnej pozwala czerpać korzyści każdej z nich. W naszym artykule przedstawiamy materac Snoovio Exclusive, Snoovio Premium i Snoovio Easy - sprawdź, który najbardziej pasowałby do Twoich potrzeb!

W środę swoje racje przed sądem przedstawiło oskarżenie i obrona. Wyrok ma być ogłoszony w piątek

Strzelanina pod remizą. Tylko straszył czy chciał zabić?

Przewód sądowy został zamknięty. Mowy końcowe wygłoszone. Teraz sąd zdecyduje czy Łukasza W. skazać za usiłowanie zabójstwa, czego chce prokuratura, czy też uniewinnić, o co wnosi obrona.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium